Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
brum - майстор
Ще индуцира нулев ток, защото така работи токовият трансформатор. Прочети wiki страница за ДТЗ и предполагам ще разбереш защо.

Но на въпроса ти - да, би трябвало да работи. Такова без нула се ползва предполагам заради по-ниска цена или по-малките габарити.
nikolov333 - майстор
Цената им не е ниска, понеже са на поръчка и ги няма по-магазините. Мисля, че iliya_i ми беше писал, че и 4Р ще работи без да свързвам нулата, но аз избрах по-сигурното.. :-D
viewtopic.php?f=11&t=57007&hilit=%D0%94 ... 0%B5%D0%BD
iliya_i - майстор
чет фев 10, 2022 9:38 pmnikolov333 написа:
Цената им не е ниска, понеже са на поръчка и ги няма по-магазините. Мисля, че iliya_i ми беше писал, че и 4Р ще работи без да свързвам нулата, но аз избрах по-сигурното.. :-D
viewtopic.php?f=11&t=57007&hilit=%D0%94 ... 0%B5%D0%BD
Николов не вярвам, че е толкова трудно за разбиране това.
След като нулата след ДТЗ на е свързана с консуматора, то тока през нея ще е нула, а токовете на трите фази се уравновесяват напълно в случай, че няма утечка към земя.
Ако се появи такава утечка, с ток над прага на задействане, то тока във фазите ще се разбалансира и ДТЗ ще изключи.

В случая под "земя" разбирай не само жълто-зеления проводник дето е свързан някъде по корпусите на уредите в единия си край и някъде другаде - например на заземител или на заземен в трафопоста нулев проводник. Земя е и всичко на което си стъпил или си се хванал - бетон, плочки, тръби, локва с вода, пръст, кал и др.

Предимството на 3Р ДТЗ е, че заема една позиция по-малко. Но тя може да работи само с товари, които не ползват нула.
За това и 4Р по лесно се намират. По-универсални са и по тази причина по-оборотни за търговците.
nikolov333 - майстор
Не го оспорвам, но понеже аз се къпя с този бойлер сложих, каквото му дават по книгите.. :-D
https://www.google.com/url?sa=t&source= ... M_Jouk63mU_
Здравейте! Предстои ми подмяна на ел. инсталацията на къща, но незнам как ще е най подходящо да подредя ДТЗ спрямо кръговете.
кръговете са както следва:
Контакти:

Маза:
1.Бойлер 16А
1.Термопомпа 16А
1.Контакти 16А

Първи етаж:
1.Спалня 1 16А
1.Спалня 2 16А
1.Спалня 3 16А
1.Баня (пералня+сушилня) 16А
1.Коридор + стълбище 16А
1.Конвектори спални 16А
Таван:
1.Контакти 16А

Пристройка (Кухня+хол) (все още не е построена, отделно ел табло?)
1.Готв.Печка+котлони 25А
1.Кухня контакти (хладилник,съдомиялна..) 20А
1.Контакти хол 16А

Гараж
1.Контакти 25А
1.Задвижване врата 16А

Осветление:
Маза:
1.Маза+Коридор 10А
Първи етаж:
1.Спални+Баня 10А
1.Външно (фасадно) осветление 10А
1.Коридор+Стълбище 10А
Таван
1.Осветление 10А
Пристройка:
1.Осветление 10А

Според вас кои кръгове да комбинирам с ДТЗ и колко ДТЗ да сложа? Благодаря :?
mironcho - специалист
съб апр 09, 2022 1:41 amddimitrov1420 написа:
Здравейте! Предстои ми подмяна на ел. инсталацията на къща, но незнам как ще е най подходящо да подредя ДТЗ спрямо кръговете.
кръговете са както следва:
Контакти:

Маза:
1.Термопомпа 16А
ДТЗ
1.Бойлер 16А
2.Контакти 16А

Първи етаж:
ДТЗ
1.Спалня 1 16А
2.Спалня 2 16А
3.Спалня 3 16А
4.Конвектори спални 16А няма смисъл да са на отделен токов кръг, едва ли ще са повече от по 2kW, а ако са към термопомпата тогава да са най-много 300-400W вентилатори.
ДТЗ
1.Баня (пералня+сушилня) 16А
2.Коридор + стълбище 16А
Таван:
3.Контакти 16А

Пристройка (Кухня+хол) (все още не е построена, отделно ел табло? Да)
1.Готв.Печка+котлони 25А
ДТЗ
1.Кухня контакти (хладилник,съдомиялна..) 20А 16А ако има притеснения, по-добре токовия кръг да се раздели на две защото извод за обикновени контакти може да е само до 16А
2.Контакти хол 16А

Гараж (отделно ел табло!)
1.Задвижване врата 16А
2. Осветление
ДТЗ
1.Контакти 25А 16А извод за обикновени контакти може да е само до 16А


Осветление: без ДТЗ
Маза:
1.Маза+Коридор 10А
Първи етаж:
1.Спални+Баня 10А
1.Външно (фасадно) осветление 10А
1.Коридор+Стълбище 10А
Таван
1.Осветление 10А
Пристройка:
1.Осветление 10А

Според вас кои кръгове да комбинирам с ДТЗ и колко ДТЗ да сложа? Благодаря :?
Благодатя много. А относно АП особено за гараж 16А няма ли да пада примерно в единия контакт ако има духалка а в другия електрожен? аз няма да натоварвам 1 контакт с 16А ще е разпределено за гаража 3Х4мм2 ще е линията навсякъде.
И ако може да ми разясните каква е разликата oт 1P+N и 2P при ДТЗ
Lutchezar - майстор
Не бих сложил в банята пералня и сушилня. До банята да, във нея не е препоръчително.
mironcho - специалист
съб апр 09, 2022 5:40 pmddimitrov1420 написа:
Благодатя много. А относно АП особено за гараж 16А няма ли да пада примерно в единия контакт ако има духалка а в другия електрожен? аз няма да натоварвам 1 контакт с 16А ще е разпределено за гаража 3х4мм2 ще е линията навсякъде.
Ако някога сте се опитвали да монтирате контакт на кабел 2х4 тогава продължавайте смело напред със 3х4, но имайте предвид следното: кабел 1.5мм2 може да се товари до 19А, а за контакти обичайно се слага 2.5. За какво Ви е 4 :?
За духалката - ами направете два токови кръга един за духалката и един за електрожена :)
съб апр 09, 2022 5:40 pmddimitrov1420 написа:
И ако може да ми разясните каква е разликата oт 1P+N и 2P при ДТЗ.
Това нека друг го обясни, при положение, че не можете да си изберете правилно кабел навлизането в подробности, кое как работи е излишно.
Духалката беше като пример само. Гаража ще се ползва като работилница.. Електрожен ъглошлайф бормашина Co2.. с 2.5мм2 ми се е случвало след интензивно заваряване с по висок ампераж кабела да пари доста та затова предположих че ще е по добре да е 4мм2 за по сигурно. нямам претенции да съм специалист в областта

Тема "Дефектно токова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: