Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
valentino76bs - майстор
Имам един въпрос ...то навярно назаде е коментирано.
Член 1789 ОТ НАРЕДБА 3 гласи За защита на токови кръгове,захранващи контактни излази за ПРЕНОСИМИ електрически уреди, се предвижда автоматично изключване на захранването чрез защитен прекъсвач.
Вгредените уреди като фурни ,плотове които са си с щепсели и се включват в контакти влизат ли към това число преносими...след като са стацинарно позиционирани?
Всички проекти които съм гледал на линията на кухнята която е 4 кв. мм за тези уреди я минават през дтз въпреки ,че е предвидена за твърда връзка ....
hidrazin - майстор
чет яну 25, 2024 9:27 pmvalentino76bs написа:
Вгредените уреди като фурни ,плотове които са си с щепсели и се включват в контакти влизат ли към това число преносими...след като са стацинарно позиционирани?
Наредбата визира контактните излаци а не прави уредите включвани към контактите преносими... Как да го обясня? :?
Виж тук тълкуванията на ШМАЙЗЕР електрик - ЦЪЪЪК
На страница 4-та като са цитирали въпросния текст от наредбата даже са пропуснали думичката преносими. И са прави.
Кой може да гарантира че някой няма да дръпне щепсела на печката и да включи там нещо друго?
Във въпросното тълкувание на ШМАЙЗЕР електрик се вижда че ДТЗ не е задължително за печки на твърда връзка, машини на твърда връзка, климатици, осветление...
Според тях ДТЗ са задължителни за всички контакти (независимо какво се включва в тях), бойлер и пералня.
Проектантите напълно очаквано се застраховат - ясно защо.
Не са сигурни дали фурната и плота ще се изпълнят с твърда връзка или с два щепсела в два контакта... :-D
:partyman:
zz_stefanov - майстор
Кажете има ли някакви норми колко кръга могат да се навържат след една защита. Или това трябва да е изчислено при проекта.
При мен на предишната работа съм имал разправии на обект с три трифазни защити 30mA, като след всяка има по 30 монофазни предпазителя и знам какво е да се търси главния герой за сработването. Наложи ми се да преаранжирам най честите причинители на сработване (по вина на персонала, разбира се) на две отделни нови защити, за да не се изключват 1/3 от консуматорите на обекта без причина и други все такива....
Та въпроса ми тръгва от апартамента на сина. Там естествено защитата е една, слава богу без осветлението, а след нея има 8-10 предпазителя.
Още в началото му казах, че очаквам проблеми и така и стана, като се насити с уреди, започна защитата произволно да сработва без да може да се хване причината. Не живея там. Сега той е разделил кръговете на три висящи защити с цел да се локализира проблема и вече нито една ДТЗ не сработва. Излиза че в началото едната ДТЗ е сработвала на някаква сумарна утечка. Лошото е че в таблото няма място за още две защити, та ще го мислим. :)
valentino76bs - майстор
По принцип проектанта го смята...
Моето виждане е следното....
Всеки токов кръг според предназначението си се знае долу горе колко му е зададената мощност ....По принцип има ориентировъчни данни за уредите кой каква утечка има....на снимката.
След ДТЗ 30ма три до 4 предпазителя макс и пак се ръководиш от това какви уреди са включени в кръговете.Щото ей така като се сумира утечката и пада.И общия ампераж на предпазителите след дтз умножен по 0,6 не трябва да надвишава тока на защитата. Примерно 4 АП х 16А 64А х 0,6(за бит.инст.)= 38,4 значи една 40А Дтз е перфектна :)

Прикачен файл

Без име.jpg
Без име.jpg (93.99 KиБ) Видяна 358 пъти
zz_stefanov - майстор
Благодаря,
Както и предполагах примерите които дадох са извън добрата практика.
valentino76bs - майстор
пет яну 26, 2024 12:13 amzz_stefanov написа:
Благодаря,
Както и предполагах примерите които дадох са извън добрата практика.
Прикачен файл:
12.jpg
12.jpg (48.51 KиБ) Видяна 351 пъти
Ей го на язък за хубавото нареждане......

Прикачен файл

63.jpg
63.jpg (103.47 KиБ) Видяна 348 пъти
ivanovbg - майстор
чет яну 25, 2024 11:14 pmzz_stefanov написа:
Кажете има ли някакви норми колко кръга могат да се навържат след една защита. Или това трябва да е изчислено при проекта.
При мен на предишната работа съм имал разправии на обект с три трифазни защити 30mA, като след всяка има по 30 монофазни предпазителя и знам какво е да се търси главния герой за сработването. Наложи ми се да преаранжирам най честите причинители на сработване (по вина на персонала, разбира се) на две отделни нови защити, за да не се изключват 1/3 от консуматорите на обекта без причина и други все такива....
Та въпроса ми тръгва от апартамента на сина. Там естествено защитата е една, слава богу без осветлението, а след нея има 8-10 предпазителя.
Още в началото му казах, че очаквам проблеми и така и стана, като се насити с уреди, започна защитата произволно да сработва без да може да се хване причината. Не живея там. Сега той е разделил кръговете на три висящи защити с цел да се локализира проблема и вече нито една ДТЗ не сработва. Излиза че в началото едната ДТЗ е сработвала на някаква сумарна утечка. Лошото е че в таблото няма място за още две защити, та ще го мислим. :)
Ако беше чел моите мнения... Изключете печката/фурната/ котлоните от ДТЗ-то и бъдете щастливи. Където са ме викали за такива самоволни изключвания 99% са били те.

Иначе лесно се проверява. Тургаш хубави амперклещи на заземителния кабел и почваш да откачаш заземителните кабели един по един следейки тока на утечката. Обикновено утечката при самоволни изключвания е между нулата и земното. Затова и не се случва да установиш с изключване на предпазителите.
valentino76bs - майстор
Като си ги мерил имаш ли спомен колко беше тока на утечка само от тях заедно когато работят?
ivanovbg - майстор
пет яну 26, 2024 8:05 amvalentino76bs написа:
Като си ги мерил имаш ли спомен колко беше тока на утечка само от тях заедно когато работят?
Различно, зависи колко е стара печката. 10ма вече е много. Обикновено се получава от парите на мазнините полепени по ключове и кабели. Като работят, ако сложиш тава с по течно ядене вероятно скача. Аз го меря когато не се готви на печката. Някои имат утечка и без да включваш нещо.
hidrazin - майстор
пет яну 26, 2024 9:03 amivanovbg написа:
Обикновено се получава от парите на мазнините полепени по ключове и кабели. Като работят, ако сложиш тава с по течно ядене вероятно скача. Аз го меря когато не се готви на печката. Някои имат утечка и без да включваш нещо.
Не се чак толкова проблемни отложените пари на мазнините. Все пак всички масла малко или много са диелектрици(изолатори). :)
От изсушени масла се правят лакове. Някои от тези лакове се използват за ... изолатори.
От ПРАКТИКАТА:
Най-голям проблем са тръбните нагреватели и плочите за котлони (без индукционните и инфрачервените).
Но основно тръбните нагреватели - за фурни, бойлери, перални...
Все пак е метална тръба в която е сложен гол "проводник" - нагревателя, който уж е изолиран от корпуса (металната тръба).
Да ама не. Изолатора в тръбата по спомен е магнезиев окис и си е изолатор ... ама когато е сух.
При производството в нагревателя остава вода/влага и нагревателите би трябвало да се изпичат дълго време за да излезе влагата.
Това обаче са допълнителни разходи и не се прави или се прави недостатъчно добре.
Доста пъти ми се е случвало - нов уред и веднага пада ДТЗ-то. След известно време работа на контакт без ДТЗ проблема изчезва.
:partyman:
P.S. Два случая съм ги запомнил добре.
Първия с бойлер 9kW (или нещо такова - три тртифазни нагревателя) а бойлера в новата къща на много известен у нас шеф на завод...
Звънят ми на пожар. Мегера показва 10-тина килоома (общо на всичките нагреватели).
Пуснах го без ДТЗ - работи. След няколко дена с ДТЗ няма проблеми.
Другия случай с комшия на село. Оплака ми се че ще връща котлон вече трети път - падал му "бушона".
Оказа се че "бушона" бил ДТЗ. Пуснах го на контакт без ДТЗ да погрее докато пием кафе и си лафим.
После отиваме у тях - включваме и няма никакви грижи.
Та те така...

Тема "Дефектно токова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: