• 1
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50
  • 51
  • 54
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Закачи му един стар GSM, че да ти прати SMS като се задейства ДТЗ.
У нас вече 2 години, от както съм в жилището, само веднъж се е задействала защитата поради пробив в един кондензатор на захранването на керамичния плот.
Обаче никога не се е задействала докато сме отсъствали, а хладилника винаги е включен.
Както и фурната, бойлера, плота, микровълновата, тостера, климатиците и сушилнята.
А сигурен ли си че ДТЗ-то работи коректно..как го замерваш и колко пъти го тестваш годишно..Самостоятелен ли е хладилника или не и каква марка и модел са защитите?
Здравейте,

Нещо доста странно за мен се случи снощи докато монтирах контакти.
Монтирах контакти в хола. Преди да започна изключих автоматичния предпазител за този кръг. След АП-то имам ДТЗ само за този кръг.
Въпреки, че свалих предпазителя, проверих да не би случайно да има фаза по жиците стърчащи от конзолите. Нямаше.
Започнах да действам. В момента, в който пипнах фазовия проводник с пръсти, чух, че нещо в таблото изцъка. Отидох да видя и видях, че ДТЗ-то на този кръг е паднало.

Немога да си обясня, кое го е накарало да падне. Възможно ли е някакъв капацитет или статично електричество да е причината ?
Това е целта на ДТВ- да предпази и от най- малкото докосване на фаза да изключи за да няма поражения.
Владиславов написа:Това е целта на ДТВ- да предпази и от най- малкото докосване на фаза да изключи за да няма поражения.

Ток нямаше по фазовия проводник.
И как разбра, че няма ток :? Проферката за фаза не е проверка за ток.
kozl написа:И как разбра, че няма ток :? Проферката за фаза не е проверка за ток.

Изключих редпазителя. После проверих с фазомера.
Ако приемем, че от някъде е дошъл някакъв ток, за да изключи ДТЗ-то трябва да минат 30ма. Да кажем, че защитата задейства на 20ма.
Не усетих никакъв ток да протича през мен.
Ми ако се осигурят едни 30 милиампера разлика между двата и клона тя си сработва и без да е захранена.
За пример - картонаджиите бяха пробили един кабел и предполагам от мазилки, профили и какви ли не други по сградата, но се събираше достатъчно за да сработва и при изключен главен предпазител. Нулата беше закачена през винта за профила, а на нея предпазител няма :)
Първоначално помислих, че дефектна но като подкачах новата и тя си сработи щом опрях кабела до клемата. Като оправихме този кръг естествено спря да сработва.
Напрежение между нула и земя.. ДТЗ изключва и при контакт между нулата и земното, ако е след защитата.. :idea:
Последна промяна от nikolov333 на чет сеп 01, 2016 9:34 pm, променено общо 1 път.
Въпрос относно табло, което в момента правя, до него стига 4х4мм2 трифазен, АП в ГРТ е 32А.
В таблото ще има 3Р АП 32А, след него 3Р ДТЗ 40А 30ma, след ДТЗ са обособени по един кръг на фаза: през 32А АП за проточен бойлер, през 25А за фурна и керамичен плот и една резерва. Въпросът е дали 3Р ДТЗ ще работи коректно при несиметричен товар на фазите след нея?
Предвидил съм 3Р ДТЗ поради това, че е вероятен монтажа на трифазен бойлер на по-късен етап.
От таблото ще захранвам големите консуматори в кухнята първо поради факта, че се падат от двете страни на една стена, второ, че до кухнята имам само 2х2.5мм2 линии.
Би трябвало..то никъде няма идеално равномерно натоварване.. разбира се, ако няма и утечки след нея :idea:
Ще работи. 3P ДТЗ следи сумата от токовете на трите фази да е равна на тока през нулата. Не реагира на разлики между фазите.
Последна промяна от zz_stefanov на чет сеп 01, 2016 10:23 pm, променено общо 1 път.
След ДТЗ инсталацията ще е три(пет) проводна, нови кабели, нови уреди, твърди връзки, надявам се поне в началото да няма утечки.
п.п. Трифазните бойлери как са им вързани нагревателите, триъгълник или звезда?
Зависи от мощноста.. На моя Siemens DH24400 са свързани в триъгълник(3~/PE, 400 V V,24 kW)... Засега е без ДТЗ понеже не съм търсил 3P ДТЗ а имам и собствено заземяване обединено с нулата в електро-мерното табло..
DundyTheCroc написа:Въпрос относно табло, което в момента правя, до него стига 4х4мм2 трифазен, АП в ГРТ е 32А.
В таблото ще има 3Р АП 32А, след него 3Р ДТЗ 40А 30ma, след ДТЗ са обособени по един кръг на фаза: през 32А АП за проточен бойлер, през 25А за фурна и керамичен плот и една резерва. Въпросът е дали 3Р ДТЗ ще работи коректно при несиметричен товар на фазите след нея?
Предвидил съм 3Р ДТЗ поради това, че е вероятен монтажа на трифазен бойлер на по-късен етап.
От таблото ще захранвам големите консуматори в кухнята първо поради факта, че се падат от двете страни на една стена, второ, че до кухнята имам само 2х2.5мм2 линии.

По добре е да заложиш на монофазни ДТЗ за монофазните кръгове. Е вместо 1 ще трябват мин.3, но пък ако изключи един кръг поради проблем ще можеш на ползваш другите дакато откриеш проблема. А като изключи 3Р ДТЗ-то и оставаш без ток в жилището
Kozl, това означава освен 3Р ДТЗ и поне още две 1Р за двата кръга. Без ток няма да остана, това табло ще е само за трифазен проточен в банята, монофазен проточен в кухнята и фурна/плот пак в кухнята. Идеята ми е от една страна да си ползвам наличния трифазен ток, от друга да осигуря по-добро и сигурно захранване за големите консуматори в кухнята, където в момента имам най-много 2х2.5мм2 линии.
За яснота давам схема на жилището, зелената стрелка е мястото на апартаментното табло, където влиза монофазно захранване, червената е мястото, където е изведено 3Р захранването, зелен правоъгълник е мястото, където ще са фурна, плот и 1Р проточен бойлер, синя стрелка мястото на 3Р проточен бойлер. Просто е грехота да не сложа едно табло в килера и да се възползвам от трифазния.

Прикачен файл

Untitled.jpg
Untitled.jpg (75.65 KиБ) Видяна 444 пъти
Чудя се защо са ти 2 бойлера, като са почити един до друг :?
kozl написа:Чудя се защо са ти 2 бойлера, като са почити един до друг :?

И той не знае....
Защото големия 20KW проточен ще е настроен на температура за къпане, а за миене на мазни чинии си иска по-топла вода, която проточния дава с едва 3-4 киловата. Втората причина е, че малък проточен вече имам, та дори два :-D
Трифазно табло, което захранва 2 проточни бойлера, фурна и котлони. Как ще разпределиш товара по фазите и колко е тока по фазите при едновременно ползване на уредите :?
  • 1
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50
  • 51
  • 54

Включи се в дискусията:

Отговори   Нова тема Абонирай се

Сподели темата:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook:

Имаш нужда от подходящ професионалист за дома?

Върни се в “Електротехника”