• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
tundrata93 - специалист
Някой по запознат какво е солид стейт релето и каква е разликата между него и контактора.
hidrazin - майстор
ЦЪК
Ма то много трудно... да прочетеш някоя книжка.
:partyman:
brum - майстор
Като нормално реле, ама полупроводниково. Няма механика и не се износва. Има и кусури обаче - по-скъпи са и уж имали по-голям пад на напрежението (1-2 волта). При механичните релета пад на напрежението почти няма.
tundrata93 - специалист
съб яну 20, 2024 11:46 pmbrum написа:
Като нормално реле, ама полупроводниково. Няма механика и не се износва. Има и кусури обаче - по-скъпи са и уж имали по-голям пад на напрежението (1-2 волта). При механичните релета пад на напрежението почти няма.
Благодаря за инфото
съб яну 20, 2024 11:18 pmhidrazin написа:
ЦЪК
Ма то много трудно... да прочетеш някоя книжка.
:partyman:
Ей, не се научи как се получават благодарности!
Трябва да си МНД (мил, нежен и добър), а още и любезен.
Благодарности обикновено са хубаво нещо, освен в случаите, когато няма към кого да се отправят- въпросът е извън компетенцията на горните.
batkoce - напреднал
Тъй като това е първата ми публикация, пожелавам здраве на всички участници!

Вече са казани основни неща за солид-стейт релетата. Ще се опитам да добавя нещо.
На пазара се срещат масово такива релета, реализирани със симистори (триаци). Характерен недостатък за тях е високият пад върху отпушения триак и от там големи загуби, нужда от радиатор и големи размери. Друг важен недостатък на симисторните релета е, че с тях не могат да се комутират DC вериги. Важен недостатък на всички полупроводникови релета е, че те не разкъсват физически електрическата верига и поради това не са подходящи за съоръжения, осигуряващи безопасност.

Съществуват и друг вид полупроводникови релета, които са реализирани с MOSFET транзистори. За сега по-разпространени са маломощни модели и рядко и като скъпа екзотика, има и някои мощни екземпляри.
Преди време се подразних, че не намирам полупроводников аналог на обикновените релета, с който да комутирам нисковолтова АС верига с голяма надеждност и малки загуби. За това започнах да експериментирам и в момента имам изработен и тестван прототип на MOSFET реле за голям ток и свръхниски загуби. Към момента не го произвеждам и не го предлагам. Ще се опитам да прикача файл с характеристиките на прототипа:

Прикачен файл

Характеристики.jpg
batkoce - напреднал
Малко снимки от моите експерименти с прототип на високоефективно MOSFET реле.
Амперклещите са на обхват 60 А. Крушките са 12 волта, 50 вата, 21 броя в паралел.
Напрежението е малко по-ниско от 12 волта и се получава от трите трансформатора, свързани в паралел.
При това положение падът върху мощния полупроводников ключ е около 120 - 125 миливолта, измерен на клемата. Падът измерен непосредствено върху
изводите на транзисторите е с около 30% по-малък.

Прикачен файл

image003.jpg
image003.jpg (89.33 KиБ) Видяна 245 пъти

Прикачен файл

image001.jpg
ivanovbg - майстор
Това е добре, но виж китайците https://www.google.com/imgres?imgurl=ht ... QF6BAgBEAQ

Твоето до каква честота на превключване може да работи? Говорим за прав ток. Според мен е по добре за по високо напрежение и за по малък ток, за да превключваш повече на брой панели свързани последователно.
batkoce - напреднал
чет яну 25, 2024 8:01 pmivanovbg написа:
Това е добре, но виж китайците https://www.google.com/imgres?imgurl=ht ... QF6BAgBEAQ

Твоето до каква честота на превключване може да работи? Говорим за прав ток. Според мен е по добре за по високо напрежение и за по малък ток, за да превключваш повече на брой панели свързани последователно.
Ако е само за постоянен ток имам тестван прототип на 165 реални ампера без радиатор. За времето на изгаряне на един електрод беше загряло едва забележимо. Има как да се направят релета и за високи напрежения, но цената ще е висока, а ефективността ще е близка до тази на симисторните релета. За фотоволтаични системи не съм мислил и не съм проучвал. Исках да направя аналог на електромагнитните релета. За сега още работя почти любителски, защото не разполагам с почти никакви средства.
ivanovbg - майстор
Симисторни релета за прав ток няма.Те ще включат, но никога няма да изключат.

Тебе те интересуват за заварки, а мен за фотоволтаици. :partyman:
  • 1
  • 2

Тема "Солид стейт реле" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: