• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
svilenotnisovo - напреднал
Става въпрос за малко населено място. Тази седмица напрежението в мрежата за около два часа беше около 260в. Имам 6 защити на соно и всичките изключиха. Упс показваше и той 260в. Мерих с електронен мултицет и стрелкови такъв отново беше високо. Когато дойде екипа на Енергопро вече всичко беше в рамките на нормалното 240в. Вдигаха рамене и казват не може да има високо напрежение. В селото последните години се построиха доста фотоволтайци. Може ли те да правят нещо. Надявам се hidrazin да се включи и да kaже каква може да е причината.
hidrazin - майстор
За фотоволтаици над 30kW се изисква поставянето на защита.
Първа степен трябва да изключи за по-малко от минута при повишаване на напрежението с 1,11 номиналното или при 255V
Втора степен (ако не изключи първата) трябва да изключи за по-малко от 0,2 секунди при повишаване на напрежението 1,15 пъти номиналното или 264,5V
Не така стои въпроса при малките фотоволтаици под 30kW - там защити не се изискват. А инверторите могат да вдигнат и над 260V ...
НО - за да имаш такъв проблем точно от фотоволтаици, те трябва да са свързани към трфопоста от който се захранваш и ти.
Демек фотоволтаици в къщите на комшии, околните улици, квартала...
И по принцип дори това "нормално" от 240V е малко височко.
Близо ли си до трафопоста от който се захранваш?
:partyman:
svilenotnisovo - напреднал
На около 350 метра от трафопоста съм. В цялото село кабелите по стълбовете са сменени само при нас са супер тънки. Като ги гледам нямат 10кв.мм. Мисля че наблизо нямам комшии с фотоволтаици но не съм сигурен напълно, поне не на същия траф.
hidrazin - майстор
Е, на 350 метра не е много, не и малко но пък колко ли ще е напрежението при първите къщи до трафопоста? :?
Има и друго, на трансформаторите в трафопоста има ръчен регулатор на напрежението с няколко степени.
Понякога тези от "енергото" вдигат напрежението за да не им мрънкат тези от последните къщи.
Но пък се вдига много напрежението при първите къщи. Та не е ясно на каква степен са го оставили.
Трябва периодично да ги проверяват нооо... обикновено става само при сигнал и оплакване.
Та няма как точно да ти кажа от какво е било. Дано да е единичен случай и да не се повтаря.
:partyman:
DMN - майстор
svilenotnisovo написа:
Когато дойде екипа на Енергопро вече всичко беше в рамките на нормалното 240в. Вдигаха рамене и казват не може да има високо напрежение.
Да, най-интересното е, като започнат да ти обясняват, че не е възможно.
Следващият път направете клип на уреда, с който измервате и със същия уред на същото мястото го измерете пред тях.
Когато напрежението е толкова високо, идете и в съседите наоколо, и го измерете и там - просто за ваша информация.
По селцата има проблем с електрозахранването, но трудно го признават, а за подобни случаи може и хабер да си нямат. А би трябвало да е и в техен интерес да ги отстраняват, а не да казват, че" не може да бъде".
Бих ги чакал до трафопоста. Еле пък да ми е изгърмяло нещо!
Преди няколко дни ми направи впечатление сравнително високото напрежение и при мен- 240 и малко. Мога да проверя.
Не особено малко населено място.

Около 3ч, тази сутрин, е било 244!
А очаквахме срив при толкова много ТП, хахаааа!!!
Този месец, от 5ти до днес, само на 15ти е имало максимално напрежение под 240. Било е 239.5.
Минимална стойност е имало на три пъти-224.5 волта.
Пиковете са били между 3 и 6 часа.
Радваме се на добро електричество.
svilenotnisovo - напреднал
Явно вече навсякъде напрежението е високо. Лошото е че аварийните екипи или се правят че не разбират или по лошо найстина не знаят за какво става дума.

Прикачен файл

Screenshot_2024-02-26-11-55-36-859_com.tuya.smartlife.jpg
zz_stefanov - майстор
Оф дали може.
Не случайно те питаха, колко е напрежението на първите къщи.
Аз съм първи след трафопоста и съм от години на 247V. Идеята в края на линията напрежението да е в нормите.
Ако обаче случайно по линията няма никаква консумация тези мои 247V ще могат да се измерят и след средата на линията.
Това моето е в норма, ако при теб веднага след трафото е 260 става става лошо.
Другото е да са го оправили и да се правят на ни лук яли ни лук мирисали. Може и да е лоша връзка по нулата където мрежат е трифазна.
svilenotnisovo - напреднал
Аз съм предпоследна къща от линията. Повечето къщи са необитаеми няма как да знам дали има проблем там.При следващ проблем пак ще ги засилвам да проверяват. Лошото че тези от енергопро се почесваха по главата и не можаха да ми дадат смислен отговор.
hidrazin - майстор
Ти си предпоследна къща но от ТАЗИ линия. Трафопоста обикновено захранва няколко линии а регулирането му е общо за всичките изходи (линии).
:partyman:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Високо напрежение в мрежата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: