• 1
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 68
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
brum - майстор
Официален - с нещо което имаш налично. БМС-а ти според мен е най-удачното което можеш да ползваш при липсата на тестер за капацитет.
Детето - специалист
пон фев 06, 2023 12:14 pmbrum написа:
Официален - с нещо което имаш налично. БМС-а ти според мен е най-удачното което можеш да ползваш при липсата на тестер за капацитет.
Тестер мога да се опитам да потърся.
Иначе минавам на вариант постоянен консуматор и БМС така или иначе си има логове на това което се случва.
Определено няма много ток в тази клетка. От пълно зареждане до пълно разреждане 140А и БМС изключи. Като съм задал на 2.9 волта да става изключването, не на 2.8V Също така зареждането го правя до 3.550 волта не до 3.650
Определено нещата вървят на рекламация.
Чудех се докато върви кореспонденцията с китайката, дали мога да добавя паралелно на тази клетка друга която да е 140А
Lutchezar - майстор
Така или иначе си в играта с клетките за дълго, вземи си iMax B6, или нещо подобно, има доста писано във форума за това, иначе няма и резултатите да ти признаят китайците...
brum - майстор
ImaxB6 е несериозни за тестове на клетки от по 280Ah. При разряд с 1А ще чакаш 10+ дни на клетка. 16 клетки - 5 месеца :) .

Разумното за тестване на тези клетки почва от 20 ампера нагоре. Има си тестери само за такива цели и работят на 40 ампера. И пак откарваш над седмица.

Евтините опции са тест на капацитета са BMS-а или някоя разновидност на DL24 тестерите.
Детето - специалист
Вчера отворих чат с китайката, при тях беше много късно и дали заради това или нещо друго, но като разбра за какво и пиша и чата заспа.
Изпратих и скрийншот на това какво се случва при заредена, разредена и някъде по средата на разреждането батерия. Казах, че ще изпратят и целият лог на БМС за няколкото разреждания\зареждания да си го гледа.
Както и да е, поръчах си клетка и днес в 11 би трябвало да е при мен. Балансирам всички отново и пускам да видя какво ще се случи.
Свалената мисля да я заредя и разредя с постоянен товар, като зареждането и разреждането да се записва. Според един човек китайците не се занимават със замяна на клетки. Ако ги убедиш, че клетката е проблемна ще ми върнат парите.
Хора, отказвам съболезнования, за онова що си причинявате. Като чета само ми става зле.
Единствено се радвам, че правите това, което ви е на сърце.
Като се замисля, това и онова, май са едно и също, а за него имаше специален термин.
Не мога да се сетя как му се викаше, но моля да ме извините, дето не можах да се сдържа!

И това, само защото съм прочел, че нещо може да го бъде, предизвикателството дали мога да го направя, и липсата на твърда/нежна ръка, която да прекрати мъките?!!

...една китайка не можете да държите будна 5 минути!!!
Детето - специалист
ср фев 08, 2023 12:42 pmТрифон П.Трифонов написа:
...една китайка не можете да държите будна 5 минути!!!
Зачитам хората и всички живи същества. Надявам се да не се намери сега някой който да ми обясни, че жената не е човек, това го знаем всички.
В този ред на мисли, при около 8 часа разлика не мисля, че е редно някъде след 22 часа китайско време да държа някой буден.

По темата, новата клетка е вързана да работи в батерията. Засега всичко изглежда много добре. Привечер като се скрие слънцето ще включа да започна точене докато изключи БМС да видя колко ток има в клетките.
Имам няколко питания относно зареждането на въпросните клетки, защото все пак техниката е китайска и си има свое мнение по въпроса. Казвам на инвертора да зарежда макс с 30А той го изпълнява, но след минута си връща на 75А. Сега се чудя дали БМС се намесва в тези настройки или има нещо друго заложено от китаеца. Защото в момента в който му казах, че батерията е еди каква си и всички стойности се попълниха сами и дори да променя нещо нещата се връщат обратно. Чудя се дали това е заложено в инвертора или БМС казва на инвертора какво да зададе.
чет фев 09, 2023 12:23 pmДетето написа:
...не мисля, че е редно някъде след 22 часа китайско време да държа някой буден.
...
Статистиката сочи точно обратно.
Всички гаджета нямаха нищо против, само благоверната, с вечната мигрена.
Важното е да си актуален, както и по темата. Виждам само двама будни- Другите придрямват.


Сори, просто ми идва от вътре, а съм толкова искрен...

А истината е, че докато ние дремем, китайците не спят, без значение какво си мислим, че е редно!!! Кой както иска, така да го разбира.
brum - майстор
Ползата от батерията почна да е очевидна вчера и днес. Студено, топлим се на газ, слънце бол, ток в излишък. Батерията днес стигна почти до 100% заряд. Едни 9.2кВч излишък отидоха в нея. От общо произведени 12.5кВч.

Смятах и round trip efficiency-то (не го знам на български, но е отношението между излязлата и влязлата енергия в батерийният инвертор) - 80-85 процента. На повече се надявах, но ще си остана с надеждите.

На картинката:
Зелено - консумация от мрежата
Жълто - произведена енергия от фотоволтаиците
Синьо - енергия която е отишла към батерията

Прикачен файл

chart.jpg
brum - майстор
чет фев 09, 2023 12:23 pmДетето написа:
Казвам на инвертора да зарежда макс с 30А той го изпълнява, но след минута си връща на 75А. Сега се чудя дали БМС се намесва в тези настройки или има нещо друго заложено от китаеца.
BMS-а праща данни към инвертора и потенциално може да му ограничи тока на заряд/разряд. Обаче да накара инвертора от 30 ампера да зарежда със 75 не звучи правилно. Проблема е или в софтуера на инвертора, или в документацията на инвертора, или в задкормилното устройство (това без абсолютно никаква нападка към задкормилното устройство :) !).
  • 1
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 68

Тема "3kW фотоволтаична инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: