• 1
  • 64
  • 65
  • 66
  • 67
  • 68
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
ср мар 13, 2024 9:04 amstefanjor написа:
Споре мен е въпрос на време да се случи и в България:
Нидерландците вече ще си плащат, за да продадат...
Стига си преписвал... - ЦЪК :-D
За това си има елементарно решение - като не ти е изгодно, не връщаш в мрежата, Ограничаваш производството до собствените си нужди.
То и у нас има нещо подобно и то много отдавна. Производителите плащат такса пренос която е малко над 1 стотинка за kWh
И какво се случва когато на борсата има часове с нулева цена?
Производителят си казва "От мен да мине, ще я подарявам." Да ма не, освен че ще е подари, ще трябва и да плати.
Примерно за ден Х от 11:00 до 15:00 цените са нулеви и производителя очаква да произведе примерно 100 MWh за този период.
Ако ги пусне в мрежата не само нищо няма да получи за тях ами и ще трябва да плати над 1000 лева.
И умните какво правят? Ми спират да произвеждат в този период... :)
Който иска безплатен ток да си слага панели, акумулатори, перки или да върти педалите.
:partyman:
stefanjor - специалист
ср мар 13, 2024 10:10 amhidrazin написа:
ср мар 13, 2024 9:04 amstefanjor написа:
Споре мен е въпрос на време да се случи и в България:
Нидерландците вече ще си плащат, за да продадат...
Стига си преписвал... - ЦЪК :-D
Язък, не можах да изпъкна :cool:
brum - майстор
Тия дни добавих нова автоматизация по фотоволтаиците. Правя прогнози колко ток ще изконсумирам и произведа следващият ден и на база на прогнозите управлявам нощното поведение на системата. Или зарежда ток от нощният в батериите, или спира батерията, или произвежда ток от там. Цел - да е по-евтин тока като дойде сметката от Електрохолд :) .

Зареждането при ниско производство нощем елиминира и нуждата от подгряване на батерията. Загубите дето са заради самата батерия компенсират напълно нуждата от подгряване и батерията седи на 15+ градуса.

Управлението може с лекота да се преработи за да полза почасовите цени от сегмента ден напред. Готов съм за свободният пазар и ще си търся доставчик дето да дава цена на база на сегмента ден напред + надбавка + пренос.
brum - майстор
Тука ако падне такава по колите няма да останат прозорци :) . Ще има работа и за тия дето монтират автостъкла, и за тия дето инсталират фотоволтаици.

Имам спомени преди някакви години като имаше една силна градушка. Седях и гледах през прозореца на офиса как чупеше керемидите на сградата до нас. Един колега търчеше и мяташе одеяло на колата. С к'ъв акъл не знам. Имаше коли с почупени стъкла, но и повече останаха само с леко нагънати ламарини. По сервизите с месеци не можеха да смогнат да оправят пораженията.

И като ги казах тия неща - има застраховки за фотоволтаични системи.
hidrazin - майстор
нед мар 31, 2024 7:43 pmbrum написа:
И като ги казах тия неща - има застраховки за фотоволтаични системи.
О, да. Има застраховки. Ще ти платят щетите.
Остава да намериш застрахователна компания която да ти плати и пропуснатите ползи... :)
:partyman:
Здравейте колеги, имам 5 панела JINKO Tiger Neo N-type JKM575N-72HL4-BDV и мисля да поръчвам хибриден инвертор EASUN POWER 7KVA 7000VA Hybrid Solar Inverter 48V Built MPPT, та въпроса ми е ще работили нормално с тези панели или ще му трябват още.
Идеята на по-големия инвертор е в последтвие да се добавят още панели.
Благодаря!
brum - майстор
Би ли споделил спецификациите на контролера в инвертора и на панелите?
пон апр 01, 2024 8:42 pmbrum написа:
Би ли споделил спецификациите на контролера в инвертора и на панелите?
Изображение

Панели:
Максимална мощност (Pmax): 575 Wp;
Напрежение при максимална мощност (Vmp): 43,73V;
Ток при максимална мощност (Imp): 13,15A;
Напрежение на отворена верига (Voc): 52,30V;
Ток на късо съединение (Isc): 13,89A;
Ефективност на модула: 22,26%;
hidrazin - майстор
пон апр 01, 2024 4:12 pmfarfalak написа:
мисля да поръчвам хибриден инвертор EASUN POWER 7KVA 7000VA Hybrid Solar Inverter 48V Built MPPT,...
Първо кажи за какво точно мислиш да го използваш тоя "инвертор" ?
Защото по-скоро е UPS към който можеш а сложиш и соларни панели.
За останалото.
Нещото е с един вход за соларни панели ограничен до 450V
Твоите панели са с 52,30V
Сметката е елементарна:
450 / 52,30 = 8,6 панела. Следва да избереш 8 панела.
8 х 575 Wp = 4600 Wp
Сега имаш 5 панела.
Ако в последствие ще добавяш панели, то можеш да сложиш още 5 но паралелно на тези.
Демек може да сложиш само един стринг от 8 панела а за повече трябва да ги разделиш на два.
И съответно да са с еднакъв брой панели.
Дано е станало ясно...
:partyman:
  • 1
  • 64
  • 65
  • 66
  • 67
  • 68

Тема "3kW фотоволтаична инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: