• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 66
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
brum - майстор
Не подценявам. Препоръчайте тогава проверени китайски марки. Ама не такива дето някой им лепи етикетите тук, а такива които продават собствена продукция. Търсят се варианти за хибриден инвертори с ниско напрежение на батериите - 48 волта. Тези които знам, че предлагат такива on-grid инвертори са:
1) Growatt
2) PowMr
3) EASUN

От китайските марки съм фен на EPEVER (заради MPPT контролерите им), но те нямат хибриден on-grid инвертор.
feikot - специалист
Стоян Желев ги дистрибутира Енерджи флоу и за това си ги брандира за неговата марка. Нямам идея какви са, отзивите са добри.
brum - майстор
Поиграх си малко със сметките, че исках да разбера как са сметнали тези 3.8 мегавата годишно и колко разлика би имало при няколко градуса по-голям и по-малък наклон. Ей тук има онлайн програма която смята доста неща. Не взема в предвид засенчване от дървета и други обекти, но като цяло дава нужната информация - колко kWh дневно може да се очаква според позицията на панелите по час, ден, месец и година.

Не разбрах само дали като смята месечните/годишните данни гледа колко слънчеви дни е имало. Уж гледа разни цифри за последните 15 години, та подозирам, че се взема в предвид това.

Та това което разбрах е, че 5-10 градуса наклон на панелите нямат съществено значение за годишната произведена мощност. При 20 градуса пика лятно време е 500kWh юли месец и 150kWh декември. При 60 градуса наклон на панелите 400kWh юли и 200kWh декември. Общата мощност е почти идентична с панели на 60 градуса, но има по-балансирано производство по месеците. Предполагам, че това може да се ползва за да се сметне и колко енергия може да се произведе от колектори за топла вода.

За засенчването гледах, че средата на февруари дърветата в двора на съседа почват да хвърлят сянка на ската където ще са панелите около 16 часа. Като гледах цифрите това не е сметнато в идейният проект. Но пък според тази програма след 16 часа се произвежда 10% от цялата дневна мощност, та някак си ми е малко по-спокойно с тези дървета.
resistbody - майстор
За добива ако ти е интересно и имаш сурат тефтер ще ти кажа една група, всеки 5-ти пост е кой колко е изкарал от 30-ката... та ти ще умножиш по 0.1 и ще имаш някакви изходни данни.. има големи разлики при различните потребители/производители но е местоположеие и инсталация... понякога има разлика от 30% при различните системи..
geordgeo - специалист
Ще следя темата с интерес, защото и аз имам подобни мераци, а и няколко панела (от слим панелите) ми топлят водата в бойлера (беше просто проба за без пари) от 2019-та. Надявам се да успея да монтирам (както си трябва) още няколко по-мощни панела на покрива и да огранича ползването на енергия от мрежата...
brum - майстор
нед мар 06, 2022 11:59 pmresistbody написа:
За добива ако ти е интересно и имаш сурат тефтер...
По-скоро нямам :) .

Иначе кратък update - събрах частите. Следващите стъпки са:
1) Прекарване на кабела захранващ къщата през гаража. В момента ходи директно към къщата и от там връща към гаража. А реално минава на 2 метра от самият гараж. SMA Home Manager-а се оказа, че иска LAN кабел. И като претегля вариантите да му прекарам LAN кабел до основното табло в къщата или да прекарам захранващият кабел през гаража и там да закача LAN кабел към home manager-а второто е по-лесно. Пък и позволява повече възможности за в бъдеще.

2) Монтаж на панелите на покрива. Събрал съм почти всички нужните неща и чакам да се стопи снега. Останаха заземителните колове, но за тях ще се погрижа утре.

3) Монтаж на инвертора и второ табло под гаража. Там почти всичко е налично. Чудя се дали да местя аресторната защита в междинното табло което ще се оформи. Но като го мисля ми се струва, че е по-удачно да е там.
sstefanov - майстор
Какви части си хареса?
brum - майстор
Панели търсех Jinko или Longhi Solar. Накрая взех Jinko на 535W. Инвертора е SMA.
feikot - специалист
Доста информация посъбрах в последните дни защото и аз поръчах панели след като за един уикенд от 340 скочиха на 390 лв. Относно и инверторите, ти съобрази ли твоя с големината на тока, която ще дава стринг-а ?
brum - майстор
Разбира се. Сметките са прости. Има няколко условия:
1) Напрежението на панелите трябва да е в MPPT обхвата по напрежение на инвертора и е добре да не е близо до границите му.
2) Тока трябва да е под максималният входящ ток на инвертора.
3) Мощността също е добре да е съобразена, но там има условност за която пише по-долу. На кратко можеш да заложиш панели над максималната мощност на инвертора.

Панелите ми са 13.2A ток при 40.6V. Това са цифрите от тестовите условия (реално мощността е по-малка, защото тестови условия трудно се постигат при реална употреба). 6 панела правят грубо 240V при 13.2А ток при последователно свързване. При мен нищо различно от последователно свързване няма да работи с този инвертор.

Инвертора е с MPPT обхват по напрежение от 130V до 500V. Т.е. моите 240V са в границите му. Максималният му входен ток е 15А, а панелите ми пряко сили ще подадат едни 13 ампера.

Като тези по-горе са при стандартните тестови условия. По-реалистичните цифри за панелите са 38V на 10.5A. Но пак съм в обхвата на инвертора.

Тези дето ми продадоха инвертора (Filkab) споменаха, че като смятат инсталациите преоразмеряват панелите с 20% над мощността на инвертора. Не знам дали е практика, но имайки в предвид как се разминават нещата между реалната производителност и тази в тестови условия звучи логично.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 66

Тема "3kW фотоволтаична инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: