• 1
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 68
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
brum - майстор
Пружини от Ташев Галвинг. Едни има дето са 2.5мм дебелина на телта и са на 15мм външен диаметър. 75мм дълги.

Между клетките е FR4 с дебелина 0.5мм. Купих лист и половина и разкроявах. Гадно се реже тая работа. Макетното ножче му изчезваше върха докато направя един срез. После на CNC рутера ги разкроих до точни размери.

Ако някой му е интересно в повече детайли как са направени да чете тук: https://diysolarforum.com/threads/48v-2 ... ery.52600/
resistbody - майстор
нед яну 08, 2023 1:06 amLazarGanev написа:
нед яну 08, 2023 12:37 amresistbody написа:
Ще вземат уй, трябва да да нямат енегийно ефективен уред у тях... а те електрички имат даже..
Няма такова изискване - иска се да покаже човек няколко снимки, че има в къщи кюмбе, камина или котел на дърва - то това и с фотошоп става :cool:
После идват на проверка и какво гледат, запушени кумини, Термопомпа, газов котел и 10 климатика....
LazarGanev - "Велик майстор"
Е, за фотошопа се пошегувах, но не е проблем да държиш едно кюмбе в къщи, ако това е едно от условията да вземеш едни 15К. Въпросът е, че това според мен е най-безсмисленото от всички условия! Защо да не могат да кандидатстват тези, които са на газ и пелети? Ами нали високата им цена те кара да сменяш отоплението? Значи ако си на крадени (безплатни) дърва имаш право на субсидии, а ако плащаш по 700-1000лв на месец за газ и пелети - нямаш право? Защо ако си на ток (независимо дали с климатици, термопомпа, радиатори или духалки) да нямаш право на субсидии? Ами иначе за какво да правиш инвестиции от 20К (за да ти върнат 15К, трябва инвестицията/проектът ти да е поне 21,5К), щом няма да се топлиш с този ток, какво ще захранваш с него - конопена оранжерия ли? Проблемът според мен (и на други места съм го казвал) е, че парите няма да стигат и в този смисъл не виждам защо едни ще се субсидират със 70%, а за други няма да има нищо, т.е. ще има неравнопоставеност, за едни държавата ще е майка, за други - мащеха!
brum - майстор
А какви са условията? Че тия програми ги чакам с тънка надежда да ме спонсорират за още малко фотоволтаици. Ама като чувам, че щяло да има за 4000 домакинства, че и енергийно слаби не виждам къде ще се вредя.
Всъщност, 9 хиляди и няколко домакинства, но не бройката е важна, а важното е, че има бройка.
Що бе, да им....10 хиляди и първият по малко нужда ли има? Примерно де.
Поредните лайна, дето ги пръскат, че да замажат нещо. Поредното нещо.
Гледам наоколо, хора дет хал хабер си нямат, вече смятат киловати. Ако не 10, поне 7 да им инсталират, щото покрива бил малък, ама двускатен. Щял и отзаде малко да събере- север!!!
LazarGanev - "Велик майстор"
Никой не може да каже за колко кандидата ще стигнат парите, защото никой не знае кой за колко пари кандидатства. Раздават се по ред на кандидатстване, но един кандидатства за 5к, друг за 10К и т.н. За да вземеш 15К (това е 70% от целия проект), трябва да изпълниш проект поне за 21500лв с твои пари и после да чакаш да ти ги върнат, ако приемат всичко, каквото си представил. Не всеки би рискувал толкова, друг може да няма възможност да вложи толкова, трети може да няма толкова място на покрива, така че ако в началото на списъците има проекти на по-малка стойност, парите ще стигнат за повече хора и обратно. Та на мен основният ми въпрос е след като парите са ограничени, защо се субсидира толкова голям процент (70%) от инвестициите на някои, а за други няма нищо? Познавам хора, които ги имат парите (предназначени за други цели), имат нужди, отговарят на условията, но се отказват да участват, защото ако вложат парите, но нещо се обърка и не им върнат парите, просто изгарят с другите дейности.
resistbody - майстор
нед яну 08, 2023 9:02 pmLazarGanev написа:
Никой не може да каже за колко кандидата ще стигнат парите, защото никой не знае кой за колко пари кандидатства. Раздават се по ред на кандидатстване, но един кандидатства за 5к, друг за 10К и т.н. За да вземеш 15К (това е 70% от целия проект), трябва да изпълниш проект поне за 21500лв с твои пари и после да чакаш да ти ги върнат, ако приемат всичко, каквото си представил. Не всеки би рискувал толкова, друг може да няма възможност да вложи толкова, трети може да няма толкова място на покрива, така че ако в началото на списъците има проекти на по-малка стойност, парите ще стигнат за повече хора и обратно. Та на мен основният ми въпрос е след като парите са ограничени, защо се субсидира толкова голям процент (70%) от инвестициите на някои, а за други няма нищо? Познавам хора, които ги имат парите (предназначени за други цели), имат нужди, отговарят на условията, но се отказват да участват, защото ако вложат парите, но нещо се обърка и не им върнат парите, просто изгарят с другите дейности.
И всички фирмаджии изхвърчаме от надпреварата..
4. Имотът по т. 2 се ползва единствено за жилищни нужди и на адреса на имота няма регистриран търговец по смисъла на Търговския закон, не се използва за стопанска дейност, не се отдава под наем, не се извършва дейност от търговци и/или лица със свободни професии.

Доста оспамихме темата на колегата, дано се вклчи модератор да раздели мненията..
LazarGanev - "Велик майстор"
Е, адресната регистрация на фирмата се сменя бързо без никакви проблеми, а стопанската дейност е нормално да бъде на друга партида и да не е в жилището, това не мисля че са проблемни условия :cool:. За биснеса ще има отделна програма, тази е за битови потребители.
hidrazin - майстор
нед яну 08, 2023 8:25 pmbrum написа:
А какви са условията?
Условията са ЦЪЪЪК
Като допълнение - могат да кандидатстват и такива с вече изградени (законни) системи в периода след 07.06.2022г и отговарят на условията.
:partyman:
brum - майстор
Баси, да извадя АКТ 16 за гаража и кандидатствам. Ще гледам да покрия условията.

ПС Прочетох ги. Нямам отопление на твърдо гориво. И не мисля да шикалкавя за да се включа в тия програми. Голяма тъпота да го обвързваш с кюмбета или котли. С ФЕЦ-овете ще се стоплиш зимата някой друг път. Та тия с кюмбетата ще си останат с тях.
  • 1
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 68

Тема "3kW фотоволтаична инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: