• 1
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 68
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
нед дек 04, 2022 4:46 pmДетето написа:
Аз ли бъркам нещо или вие, но 1KW от 10m2 ми се струва малко. Как достигате до това число.
Разбира се че вие бъркате.
Мисленето ви е ограничено само и единствено до панели монтирани на покрив или фасада и правилно/подходящо изложение и наклон.
За наземна конструкция 1kW от 10m2 си е напълно нормално при сегашната ефективност на панелите.
А за големите централи (5-10-30 и нагоре MW) и тези 10m2 за 1kW не стигат.
Там плътността е към 0,6-0,7kW на 10m2 по ред причини...
:partyman:
brum - майстор
Квадратни метра на кое? На площ земя ли? Защото за хората дето не се занимават с големи ФЕЦ-ове квадратните метри са за площ панели :) .
hidrazin - майстор
нед дек 04, 2022 8:14 pmbrum написа:
Квадратни метра на кое? На площ земя ли? Защото за хората дето не се занимават с големи ФЕЦ-ове квадратните метри са за площ панели :) .
Ми чети бре. Последите постове тръгнаха в малко по-друга посока покрай ТОЗИ пост.
Именно в него се споменават ония 10 квадрата.
Разбира се че става дума за земна площ.
То не се иска много акъл някой да отвори спецификацията на произволен, съвременен, масов панел.
Там пише ефективност около 21%
Като се знае че STC параметрите се дават при слънце 1000 W/m² лесно се пресмята че за 1kW панели са достатъчни 5m²
Но на тези параметри не трябва да се разчита че ще се постигат редовно.
Реалното което трябва да с очаква през повечето време със слънце е минус 24-25% от инсталираната мощност.
Съвсем груби сметки но достатъчно точни за домашна употреба.
:partyman:
Детето - специалист
Съвсем случайно при мен конструкцията е наземна. При 39,69m2 на панелите съвсем спокойно достигам макс. на инвертора от 6KW при идеалните условия. По вашите сметки не трябва да получа повече от 4KW А пък аз го смятам 6.6m2 за 1KW.
Пак ли аз нещо бъркам или вие си знаете как стигате до тези числа и си мислите, че останалите трябва да знаят.
Производителя на панелите ясно е написал какво може да се очаква при STC и NOCT.

ЕДИТ: понеже не ми се пише наново, в такъв случай от 39.69m2 слизам още надолу. Явно при мен работи много добре.
ЕДИТ2: сега си видях чертежите, от 22m2 вадя 6KW без проблем при идеални условия.
LazarGanev - "Велик майстор"
Детето, говорите за различни неща с Хидрата. Той говори за среден добив, ти говориш за максимален
Детето - специалист
нед дек 04, 2022 10:00 pmLazarGanev написа:
Детето, говорите за различни неща с Хидрата. Той говори за среден добив, ти говориш за максимален
Еми аз няколко пъти попитах как се стига до това число, но се дава на час по лъжичка.
hidrazin - майстор
нед дек 04, 2022 9:26 pmДетето написа:
Съвсем случайно при мен конструкцията е наземна. При 39,69m2 на панелите съвсем спокойно достигам макс. на инвертора от 6KW при идеалните условия. По вашите сметки не трябва да получа повече от 4KW А пък аз го смятам 6.6m2 за 1KW.
Пак ли аз нещо бъркам или вие си знаете как стигате до тези числа и си мислите, че останалите трябва да знаят.
Производителя на панелите ясно е написал какво може да се очаква при STC и NOCT.
Написаното от теб напълно отговаря на сметките които написах.
За да достигате спокойно 6kW то инсталираните панели при вас със сигурност са с мощност поне 8kW
Сметки: 39,69 х 210W = 8,3kW
(210W е добивът от квадрат панели при STC - 1000W/m² при ефективност 21% на панелите)
По-горе написах че трябва да се разчита на добив при NOCT който е с около 24-25% по-малък от този при STC
Сметки: 25% от 8kW е 2kW
8kW - 2kW = добив от 6kW
Напълно нормално е да достигате спокойно 6kW
Но пък бъркате че го достигате при идеални условия.
При идеални условия ще достигате 8kW че и малко отгоре но сте ограничен от инвертора.
нед дек 04, 2022 9:26 pmДетето написа:
ЕДИТ2: сега си видях чертежите, от 22m2 вадя 6KW без проблем при идеални условия.
22m2 какво? Предполагам земна площ. И наземна конструкция... :-D
Сега си разделете панелчетата на два реда и разположете редовете един зад друг север-юг.
После сметнете (ако можете) колко земна площ трябва и после пак ще говорим...
:partyman:
P.S. Явно някой друг ви е проектирал/дал насоки/направил централката а вие сега се учите кое, как, какво, защо.
Детето - специалист
Няма два реда, всичко е на едно "платно". Сега си смятай 6.30х6.30 каква площ ще заемат на земята, сега разбира се ъгъла има значение. Споделям това за ъгъла за да не е на час по лъжичка. Също така под въпросното "платно" се получи страхотен навес, реално нищо не губя.
Ясно ми е колко мога да добивам от 8KW+ от тези панели, но в такива дни като днешният, колкото повече толкова повече.
Затова сега сам си проектирах едноосна конструкция, като идеята е да намаля бройката на панелите. Демек сутрешните и вечерните часове да се добива максимално. Дали има смисъл, еми според мен има. По малка площ и повече добив от колкото само панели разположени на юг.
hidrazin - майстор
нед дек 04, 2022 11:44 pmДетето написа:
Няма два реда, всичко е на едно "платно". Сега си смятай 6.30х6.30 каква площ ще заемат на земята, ...
Нищо няма да смятам. Ти пак си мислиш ограничено - за твоята си конструкция. А тя е частен случай.
И щом е едно платно което използваш за навес не е наземна конструкция а покривна.
Затова ти казах да си представиш че панелите ти са разделени на два реда един зад друг.
Много бързо ще разбереш че ония 22m² няма да ти стигнат.

Прикачен файл:
Междуредие.jpg

Ето това е наземна конструкция в най-често използвания случай.
Заради засенчването на всеки заден ред, между редовете се оставя разстояние което се пресмята...
Поради тая причина наземната конструкция заема повече земна площ.

Прикачен файл:
image009.jpg

:partyman:
P.S. Даже и не смея да си пофантазирам каква едноосна конструкция си изобретил за платно 6,30 х 6,30 метра ... :-D
Детето - специалист
Как мислиш, дали не ми е ясно, че трябва да има отстояние между редовете. Казваш покривна, щом съм паркирал един автомобил отдолу.
Като се върнеш малко напред и ще прочетеш за гайкаджиите.
Не си представяй, няма смисъл.
  • 1
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 68

Тема "3kW фотоволтаична инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: