• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 68
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
feikot - специалист
чет апр 14, 2022 7:56 pmhidrazin написа:
чет апр 14, 2022 3:48 pmfeikot написа:
... 5.6 киловатовия модел ми каза, че го има...
Кой е тоя 5.6 киловатов инвертор?
И с кого точно си говорил? Ако е със Стоян то нищо вярно не ти е казал.
Каквото и да ти каже просто го пускай покрай ушите си... :-D
:partyman:
Със Стоян говорих,интересно че от няколко места чувам подобни на твоя съвет :mrgreen: пък аз нямах такова мнение за него,не че сме имали и много допир де.
чет апр 14, 2022 6:29 pmbrum написа:

Всички устройства се включват паралелно в мрежата. Има отделни инвертори за батерии (двупосочен - зарежда батериите и при нужда отдава енергия) с модел Sunny Island. Инверторите за фотоволтаични панели са Sunny Boy. Води се AC свързана система и използва AC мрежата за да прехвърля енергия от едно до друго устройство.


Масовите хибридни инвертори дето поддържа вход от фотоволтаици и батерия са DC свързани. Предполагам, че има по-малко загуби при DC системата защото има по-малко преобразувания на енергия преди да влезе в инвертор, но тук говорим за едноцифрени проценти. DC свързаните системи си имат недостатък - има ограничения при добавянето на мощности.
Можеш ли малко повече инфо да ми дадеш за защитите и свързването,което си направил.

Хидразин/бръм би ли ми дал съвет какъв инвертор би бил подходящ за нуждите ми,ето какъв ми е плана. Нямам намерение да продавам енергия или да връщам в мрежата,искам инвертор който да работи не с високоволтови батерии,да позволява работа без да има батерии (може би ще ги закупя по-напред във времето) и евентуално ако минава целия ток през инвертора, то той да не ми ограничава консумацията поне под 10 КВ,гаража ще го вържа към мрежата да мога електрожен и машини да не ме притесняват.
Между другото в един пост по назазд беше писал бръм подредбата на китайските инвертори и на трето място бяха тези ЕАСЪН които са всъщност на Желев инверторите.
brum - майстор
Ако много държиш на батериите и да имаш система към която в даден момент да добавиш батерии значи си пред същите неща пред които бях и аз. Търсиш нещо марково което не е проектирано в Китай. SMA са една опция, но са скъпи. Има и други марки, но не съм гледал в подробности.

Китайските имат рискове от към поддръжка и надеждност. На SMA спецификациите се покриват от устройствата без проблеми.

Growatt SPH серията има схема за инсталиране при която не ограничава максималната мощност. Там има други недостатъци - че при отпадане на напрежението и инвертора почти изключва - остава един EPS клон на захранването който остава да работи дори и при отпадане на мрежата (примерно за помпите на пелетният котел и разни други критични товари). Това е схемата за инсталация на Growatt-а. Предполагам и други on-grid хибридни инвертори поддържат такава схема.

А за батериите - SPH5000 е с 48В батерия. Може да работи с LiFePo4 батерия като се настроят правилните напрежения на батерията и се конфигурира като оловна. В инструкциите за инсталиране има сигурно 10 предупреждения, че трябва да си купиш батерията от тях, но опитно е потвърдено, че няма проблеми с правени батерии. Че даже има китайски BMS-и дето съвсем успешно комуникират с Growatt-а и са на доста сносни пари.

Прикачен файл

Screenshot 2022-04-15 at 10.13.40.png
brum - майстор
И за защитите които съм направил:
* Заземяване на монтажните профили и рамките на фотоволтаичните панели.
* Аресторна защита между панелите и инвертора (май на 500V беше устройството).
* Аресторна защита между инвертора и вътрешната ми мрежа.
* Предпазители със стопяеми вложки на панелите.
* Автоматични предпазители на всякъде където е нужно.

Свързването при мен е лесно. Кабела от ЧЕЗ минава до гаража. Ще бъдат изкопани няколко метра земя и ще бъде прекаран да минава през гаража. В гаража кабела ще бъде прекъснат и ще се монтират аресторните защите, предпазителите, SMA home manager 2.0. След него - инверторите и връзката към къщата. Общо взето следвам тяхната схема, но в такъв вариант, че ако реша и Growatt инвертор да мога да сложа.

А панелите са ми на навеса на гаража. Южен скат който събира 3 киловата панели без драма. Така инвертора и панелите ще са близо един до друг и ще са извън къщата.

В един момент като дойде ред за батерии ще сложа и батерииният инвертор в гаража.

И горе-долу това е. Но нищо от това не е все още направено. Не ми осава ред да почна да работя по системата. А и човека дето е поел ангажимента да инсталира панелите на покрива все не му остава ред. Силно се надявам до средата на следващият месец всичко да е работещо...
MamaMy - майстор
Ако мога да вмъкна едно дребно предупреждение. Не става дума за технически проблем, а за криминален. От второ място чувам за посегателства над фотоволтаици. Крадците са разбрали за цените на панелите и инверторите. Тарашат и даже камерите не са ги спрели. Първото което са прибрали са кабелите. Последвали са ивертора и панелите. Един панел са го счупили и директно са го зарязали. Не са си крили лицата, но никой не е разпознат.
brum - майстор
Инвертора го слагаш в помещение със СОТ. При желание можеш да следиш дали веригата на панелите е цяла и ако се разкачи някъде да надуеш сирената. Има ли желание, има и начини. Особено при хора дето имат вземане-даване с електроника.

Относно кражбите на панели - моите месец седят почти на улицата. Ще взема да ги прибера малко...
Virtex - майстор
пет апр 15, 2022 10:43 ambrum написа:
И за защитите които съм направил:
Гръмоотвод активен/пасивен имаш ли ?

Казват, че ще ми трябва (на фаза проучване съм така или иначе), за да защитава системата, но покраи мен може би в радиус на километри няма такова друго съоражение и се чудя няма ли сам мен да навестяват евентуални мълнии ако сложа :)

пет апр 15, 2022 3:22 pmMamaMy написа:
Ако мога да вмъкна едно дребно предупреждение. Не става дума за технически проблем, а за криминален. От второ място чувам за посегателства над фотоволтаици. Крадците са разбрали за цените на панелите и инверторите. Тарашат и даже камерите не са ги спрели. Първото което са прибрали са кабелите. Последвали са ивертора и панелите. Един панел са го счупили и директно са го зарязали. Не са си крили лицата, но никой не е разпознат.
За частни имоти ли е информацията или за промишлени ?
MamaMy - майстор
Покрай р. Дунав в няколко села с почти замиращи функции изведнъж се изкупиха всички запустели и обезлюдени къщи. Новите собственици само слагат панели и нищо повече. Това е поредната далавера с евро проекти за частни лица, но формално всичко е законно. Е имаха известни проблеми преди десетина години пак в този район, но явно пазара е разпределен вече.
Става дума за два различни частни обекта в различни населени места. На първия не е имало никаква охрана. На втория има видеонаблюдение и записи. Тъмно залени с лепкави длани прибират за 5-6 минути каквото докопат.
brum - майстор
съб апр 16, 2022 9:00 pmVirtex написа:
Гръмоотвод активен/пасивен имаш ли ?

Казват, че ще ми трябва (на фаза проучване съм така или иначе), за да защитава системата, но покраи мен може би в радиус на километри няма такова друго съоражение и се чудя няма ли сам мен да навестяват евентуални мълнии ако сложа :)
Имам. Пасивен май. За активен гръмоотвод за сефте чувам. На къщите около мен има мълниезащита. Моята е на 10тина метра от навеса и е по-висока от него. На нея също има. И отделно ще заземя профилите със техни си заземителни колове и 8мм алуминиев проводник.

И въпреки всичките тези ще сложа и DC аресторна защита след панелите, и AC аресторна защита след инвертора. Презапасявам се малко, ама предпочитам да ги има, пък да не се ползват никога.
Здравейте,

А евентуално застраховка срещу градушка, някой проверявал ли е колко ще струва на година?
brum - майстор
Не мисля да ги застраховам. Проектирани са да издържат на градушка и не бих се презастраховал.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 68

Тема "3kW фотоволтаична инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: