• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 68
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
bialk - специалист
brum, докъде стигна с инсталацията? Аз също съм пред монтиране на подобна, но с lifepo4 батерии и Growatt spf 5000 инвертор. Изчаквам само панелите 8 бр. като твоите. И понеже таблото на инвертора ще е на 10 метра от главното, се чудя с какъв кабел да го захраня след главния предпазител и как да го върна обратно в главното табло. Да слагам ли ум шалтер в ГРП? Системата на заземяване е с PEN проводник. Дали да го разделя на PE и N в главното и да пусна отделен PE между двете табла?
brum - майстор
SPF или SPH инвертор? Че първият е off-grid и ще ограничиш максималната мощност която може да се използва до възможностите на инвертора. Щом ще прекарваш кабела от главното табло до инвертора и ще го връщаш после е най-вероятно off-grid инвертора.

За кабела - според мощността. С този инвертор максималната изходяща мощност май си е 5 киловата. За 5 киловата и 4мм2 кабел може да са достатъчни. Зависи от начина на полагане и типа на кабела. Прегледай таблиците за допустимо токово натоварване и избери сечение на кабела.

Аз съм до кривата круша. Прекарах кабела между таблото на ЧЕЗ и къщата да минава през гаража. Тия дни ще му подреждам таблото. Обаче е някаква криза и за компоненти, и за работна ръка, та нещата се случват бавно. Още не мога да събера втората половина на катодният отводител и уж краят на май щяла да е тук.

Иначе почти набавих компонентите за DC таблото. Там ще има ротационен прекъсвач за DC, катоден отводител и предпазители със стопяеми вложки. Китайски, че не-китайските са на неприлични цени. Тук само за DC шалтера ми поискаха близо 200лв...
feikot - специалист
ср май 04, 2022 11:18 pmbialk написа:
brum, докъде стигна с инсталацията? Аз също съм пред монтиране на подобна, но с lifepo4 батерии и Growatt spf 5000 инвертор. Изчаквам само панелите 8 бр. като твоите. И понеже таблото на инвертора ще е на 10 метра от главното, се чудя с какъв кабел да го захраня след главния предпазител и как да го върна обратно в главното табло. Да слагам ли ум шалтер в ГРП? Системата на заземяване е с PEN проводник. Дали да го разделя на PE и N в главното и да пусна отделен PE между двете табла?
Този инвертор позволява и с АГМ батерии да работи, но за мен е дърво спрямо цената си. Не може да дърпа по 60-80 вата от мрежата когато няма слънце. Абсурд.
Отделно, тъй като и мен ме мъчеше въпроса, този инвертор слага ограничение на консумацията равно на капацитета му, сиреч ако захранваш къща примерно, ще трябва да се ограничиш до 5 киловата мощност. SPH-а се монтира със смарт метър и при него няма ограничение, като го връзваш последователно в мрежата, но цената му е коренно различна
brum - майстор
Цената е различна и инсталацията е по-проста обаче. Надявам се bialk да е направил осъзната покупка :) .

SMA са по подобен начин на SPH серията - след главният предпазител от ЧЕЗ слагаш тяхният "електромер" и той се грижи да не се връща енергия в мрежата. А за инсталацията - намираш контакт и връзваш инвертора където ти е удобно. Искаш 2ри инвертор - намираш друг контакт и връзваш 2ри инвертор.

Разликите идват от начина за прехвърляне на енергия. При схемата на Growatt SPH вътрешно прехвърля енергията в DC до батериите. При SMA енергията се прехвърля през AC мрежата и има една допълнителна стъпка - от DC към AC и после пак към DC. Недостатъка при SMA е, че има повече загуби. Предимството е, че където намериш контакт можеш да включиш инвертора. При Growatt-ската схема всичките устройства са концентрирани на едно място. При SMA можеш да имаш инвертор в гаража, инвертор в подпокривното и батерии в мазето.
bialk - специалист
Off grid е. В ръководството пише, че може да захранва товари едновременно от солар и мрежа. Предполагам, че става дума за товар до 5 kw. Но в менюто има опция за защита от претоварване, като минава в байпас. Не съм сигурен дали това става автоматично (20ms) или след рестарт. Ако е второто става неприятно, понеже ще прекъсне захранването на уредите.

Относно свързването - колко проводника от 4кв да пусна? Един за фаза до инвертора + един за връщаща фаза плюс една обща нула (или две отделни?) плюс земно между двете табла. Общо 3, 4 или 5 проводника? След електромера в главното табло ще има 3 позиционен ум шалтер, който 1. ще насочва фазата до инвертора, 2. е нулева позиция и 3. директно до предпазителите на инсталацията. От двете страни на ум шалтера ще сложа предпазители за изключване на товара при превключване. Преди това (веднага след електромера) арестор и допълнителна защита от пренапрежение на шнайдер. В таблото след инвертора ще има още един арестор, затова искам таблата да са свързани с отделен PE проводник.

Правилно ли съм се насочил или има нещо за коригиране?

Прикачен файл

20220505_112544.jpg

Прикачен файл

20220505_085639.jpg
brum - майстор
Щом може да минава в байпас режим проводника го сметни според нуждите от максимално натоварване. Или директно като това което влиза в главното табло от мрежата.

Виж му и топологията вътре. Почти съм убеден, че това което влиза в мрежата се преобразува в прав ток и после минава през инвертора. Съответно има загуби. Един път от преобразуването на AC в DC и после от инвертора.
bialk - специалист
Максимума при AC байпас е 40А, такъв предпазител е поставен на самия инвертор. Иначе намерих това, което търсих за инвертора. Само не разбрах, с рестарт ли става преминаването в байпас.
"
I was able to study the circuits inside one of these units and this is what I found:

1. when the AC bypass mode is enabled, the AC input and AC outputs lines are bridged together via relay switches

2. the inverter feeds the energy created from the solar panels on to the bridged AC input/output lines by raising the AC voltage via internal semiconductor power switches (IGBTs), in the same way that a normal grid-tied feed-in tariff inverter does. The only difference is that this inverter can never feed energy back into the grid. This must be limited in the software, even though in hardware it is possible to do.

3. this means that when the AC bypass mode is enabled you can go beyond 5KW load - I have successfully gone to over 8KW for several minutes without shutting down - just got the over load beeping.. The maximum power limit would be set by the inverter's internal 40A circuit beaker (about 40A x 250V = 10KW) or what ever circuit breaker you may use on the external AC input line.

4. you are only limited to 5KW maximum load output when you are operating the inverter with a battery, without any AC input connection (ie. when no AC bypass is enabled). The 5KW limit applies for solar + battery together and is the limit of the inverter circuit section, consisting of the IGBT power switches."
brum - майстор
Звучи прекалено хубаво за да е вярно. За да се случи това прехвърляне и да може да подава енергия докато е в bypass режим трябва инвертора да е синхронизиран по мрежата. И ако има export limiter имплементиран някак си то това директно става on-grid инвертор. А при тях си има причина да са по-скъпи.

Та каквото пише в официалната документация е най-вероятно валидно. Каквото си намерил някъде някой да го напише може да е вярно, но може и да не е.

Та пробвай - слагаш подходящи кабели за 40+ ампера, съобразяваш предпазителите с тези цифри и действаш. Бих сложил същия кабел какъвто идва до къщата (като сечение).
feikot - специалист
Говорих преди седмица с някакъв "официален" представител и ми каза,че са правени тестове и е поддържал 6 киловата. Пробвали за няколко минути, но официално ми каза, че не се препоръчва надвишаването на номиналната мощност. Също каза, че разликата от китайците е,че работи когато няма захранване от мрежата,което пък на свой ред мен ме изненадва, че другите не могат,като това им е и идеята- да са тип аварийно захранване.
ЕАСЪН (на Стоян желев) позволяват 2 пъти номинала, питах и няколко китайчета из алито- потвърдиха. Може да е по-доброто решение. Но пък си има 40-100 вата стендбай консумация. Демек и той е дърво.
brum - майстор
Съществен детайл е като отпадне мрежовото напрежение да не захраниш преносната мрежа, че може да убиеш някой. Спират примерно мрежата за присъединяване на нов абонат, бърка техника в таблото и се оказва, че кабелите са му под напрежение. Off-grid инверторите не са мислени да работят в on-grid режим до колкото видях когато изьбирах моят инвертор.

Та трябва да се има едно наум. Има си хора дето проектират фотоволтаични инсталации. Добра идея е да се инвестира поне в изработката на идеен проект. Хем да знаеш какво ще получаваш, хем да знаеш какви компоненти биха били удачни. Горе-долу като стоманобетона. Всеки с желание може да сътвори нещо, но без да си минал през проектант не знаеш дали няма да ти падне на главата.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 68

Тема "3kW фотоволтаична инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: