• 1
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
  • 66
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Pansim1 - специалист
Определено има нещо интересно при теб. Не съм виждал система която да няма настройки и то силно разширени за литиева батерия.
Я дай повече информация че ми стана интересно.Какъв е точно БМС-а и как е свързан с батерийния инвертор.
SMA не са случайна фирма :wink:
Детето - специалист
При мен също нямам опция да пипам как да зарежда, инвертора си говори с БМС-а и зареждането се случва само. Имам опция да пипам, но ако махна комуникацията, тогава идва на USER и аз определям как, и с колко да се зарежда, но мисля, че няма смисъл да откривам топлата вода. От БМС мога да кажа на какъв процент от заряда да започне да зарежда по бавно и така до 100%. В случая съм казал 95% и след това започва зареждане с 10А иначе тази настройка беше на 96%. Умишлено я направих на 95 даже сега когато има повече слънце мисля да я сваля още. Защото иначе натъпква до 100% и след това започва разряд с 1А за някакво време и се опитвам това разреждане да го избегна с времето на зареждането.

Прикачен файл

Screenshot 2023-05-24 18.49.23.png
brum - майстор
ср май 24, 2023 6:48 pmДетето написа:
В случая съм казал 95% и след това започва зареждане с 10А иначе тази настройка беше на 96%.
Коя е тази настройка? "Interval charge capacity" ли? Защото при мен подозирам, че има друг ефект и контролира това зареждане с кратки зареждащи/разреждащи цикли.
Детето - специалист
ср май 24, 2023 9:41 pmbrum написа:
ср май 24, 2023 6:48 pmДетето написа:
В случая съм казал 95% и след това започва зареждане с 10А иначе тази настройка беше на 96%.
Коя е тази настройка? "Interval charge capacity" ли? Защото при мен подозирам, че има друг ефект и контролира това зареждане с кратки зареждащи/разреждащи цикли.
Точно тази, но при мен тази настройка ограничава.
Иначе след всяко спиране на зареждането има кратко разреждане, след някакво време минава на стендбай ако не започне зареждане.
Това го наблюдавам сутрин когато изгрява слънцето и няма "ток" от панелите хем да зарежда хем да има достатъчно за консуматорите. Тъпото е, че не е вкарало нищо а разрежда, не знам защо е направено така.
brum - майстор
И при мен го има това. След като прекъсне зареждането разрежда с 20-тина вата.

Иначе гледах, че при презареждане на батерията има характерно покачване на температурата на клетките. При мен по време на цикленето температурата пада. По американският форум го наричат микро-циклене и било точно за баланс на клетките. И тая настройка "Interval charge capacity" била точно за това. Но не съм убеден в писанията им. Ако процеса продължи да се повтаря след последните корекции ще си пиша със support-а на Seplos.
Детето - специалист
Няма такова циклене при мен, да не би да го няма защото не е достигнато някакво ниво на клетките.
Температурата при мен също не мърда сега е 19*С най много да стане 20*С като това имам съмнение, че се получава заради отворената врата на мазето, като се затопли към обяд и вътре в мазето навлиза по топъл въздух.

EDIT: от дясно има отметка за (take the initiative current limit charging) Това при мен е изключено, не знам дали с това не може да се определя лимит на зареждането.
brum - майстор
Може да е свързано с balance open voltage-а. По подразбиране е 3.4 вола. Ще видя дали днес пак ще се повтори и ако да - ще изключа балансирането за проба.
Pansim1 - специалист
Батерията не загрява при зареждане, поне при ток 0.3С
Обикновено загрява повече шунта, системата измерва и неговата температура, както и температурата на процесора и балансиращите резистори.
Тока го бях ограничил докато бях с една батерия. Сега съм го дал на максимум, тъй като общия капацитет надхвърля възможностите на системата за зареждане с по-висок от 0.3С ток на двете батерии.
brum - майстор
Батериите загряват и при зареждане с 0.01C. При заряд/разряд имаш загуби заради вътрешното съпротивление на клетките. Тези загуби директно се превръщат в топлина.

Не говорим за осезаемо загряване. Става дума за покачване с 1-2 градуса на час при 2kW заряд или разряд. Това е 0.15C за моята батерия. И за по-конкретни цифри - от 21 градуса клетките стоплят до 22 градуса. Това е при мен от тази сутрин.
brum - майстор
чет май 25, 2023 7:52 amДетето написа:
Няма такова циклене при мен, да не би да го няма защото не е достигнато някакво ниво на клетките.
И при мен го няма днес. Това което промених беше кога да се включва баланса. Тия тъй-наречени микро-цикли явно ги задава БМС-а за да успее да балансира клетките.
чет май 25, 2023 7:52 amДетето написа:
EDIT: от дясно има отметка за (take the initiative current limit charging) Това при мен е изключено, не знам дали с това не може да се определя лимит на зареждането.
Това не го пускай. Австралиеца с немски произход в тубата (off-grid гаража) го ровичкаше и се оказа, че като е пуснато БМС-а ограничава тока на заряд до 10 ампера. Активно - с една схема дето връзва на пътя на тока. Има там 1-2 мосфета и един дросел дето са основните действащи компоненти в нея. За какво съществува туй не е много ясно.

Лошата документация на БМС-а ще се окаже драма. Правя итерация след итерация докато докарам това дето искам. Но поне почва да се очертава по-ясно каква е логиката в БМС-а и утре очаквам нещата да си дойдат на мястото. Целта е да зарежда без да ограничава тока докато клетките ударят 3.45V, после да смъкне на 10 ампера и в даден момент да докара 100% без да изключва MOSFET-ите за зареждане. До колко волта ще докара - не е много ясно, но ако успее на 3.50 волта да докара 100% ще съм доволен.

И се изчисти кое кара SOC-а да стигне 98.2 процента - трябва да се пуснат и двете предупреждения - за високо напрежение на клетка и за високо напрежение на батерията.
  • 1
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
  • 66

Тема "3kW фотоволтаична инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: