• 1
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 68
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
brum - майстор
Canadian Solar (въпреки името са си китайски), 540W. Ще ги огрява доволно - ската е със 17 градуса наклон. По сметки ще докарат 75% от годишният добив на тези дето са на южният скат. Или 2900kWh на северният, 3880kWh на южният. По месеци нещата са прилично разпределени.

До тук (без батерията и батерийният инвертор) системата е около 7000лв. За още 40% от цената ще докарам още 70% добив.

За колко време ще се изплати не е ясно. До тук за половин година съм избил 500лв за есента и зимата. Септември ще видя колко са се събрали за една година.
Детето - специалист
Аз при мен имам 6 панела към които трябва да добавя още 3 да станат общо 9 на западната конструкция. Като идеята е тази конструкция да се върти изток/запад. Имам всичко необходимо, само трябва да завъртя панелите и да направя няколко промени по самата конструкция.
Сега се чудя дали да си оставя тези панели и да добавя още три или да заложа на тези "двойните" и да не правя конструкцията да се върти. Не знам от задната страна дали имат същата производителност както отпред.

Как мислиш да вържеш двата инвертора в паралел или само ще разчиташ на това, че те сами ще се ограничават.
При мен на 18 март ще стане една година, до тук съм произвел 5.42MWh. За следващата година мисля да произведа повече и консумирам по малко от ел. мрежата като оптимизирам малко нещата.
До тук съм дал около 20 с батерията.
При теб цената на тока е по висока и затова инвестицията ще се възвърне много по бързо.
brum - майстор
Цената на тока ще падне след 1-2 месеца (надявам се). А дали и колко ще произведат панелите - https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html . Вкарваш данните, можеш да свалиш месечно или почасово колко ще произведат, правиш сметката и виждаш кое колко ще струва и колко ще даде.

С един инвертор съм. Той се ползва на около 2/3 в момента. След панелите на северният скат ще има моменти когато ще clip-ва, но ще има малък излишък. Инвертора е с 2 MPPT тракера. Ще свържа панелите от южният скат на единият тракер, а от северният на другият тракер.

Днес най-накрая видях пикове на произведена енергия над очакваното (туй дето Хидразин разправяше). Не очаквах да са толкова големи и продължителни. Имаше интервали от по 5-10 минути в които произведената енергия стоеше близо 20% над очакваната максимална мощност. Подозирам, че е точно от облаци дето са отразявали към панелите. При 2.45кВ очакван максимум има краткотраен пик от 3.36кВ. Или 37% повече мощност от очакваната.
Детето - специалист
@brum гледа ли какви са загубите от батерията. При мен гледам някакви числа които въобще не ми харесват.
brum - майстор
80-85 процента round trip efficiency. Т.е. ако вкарам 5 киловата вадя 4 и малко. Това през инвертора и батерията заедно.

При мен трябва да е по-зле отколкото при теб. Имам един път MPPT тракера дето прави от DC-то дето влиза от панелите 230V AC. После батерийният инвертор черпи от 230V AC и вкарва на 48V DC в батерията. И накрая батерийният инвертор обръща 48V DC и ги връща като 230V AC.

По-висока ефективност когато не минава през батерията (едно преобразуване по-малко), но по-висока като има излишък дето ходи към батерията (едно преобразуване в повече).

Но пък инвертора ми е лъскав и има шанс да се окаже повече накрая.
Детето - специалист
Аз не съм ги засичал точно числата, доверявам се на информацията от китаеца, но като знам, че сутрин като включа кафе машината и не се е отразила никъде консумацията, та грешката става още по голяма. С информацията която получавам от китайците излиза, че има почти 30% загуби.
Нямам локална връзка с инвертора да мога да го наблюдавам какво се случва, всичко минава през китайците и каквото те ми покажат е това. Тъпа работа, но така е направен.
Всъщност направих си локална връзка с инвертора, но pvkeeper не води статистика за 24 часа да речем. Изкарва ти "живи" данни и ги вкарва в една таблица, но там е какво се е случвало през всяка една минута. Трябва после тези данни да ги свалям в ексел да речем, да ги смятам нещо..., нямам време да се занимавам с това сега.
brum - майстор
вт мар 14, 2023 4:54 pmДетето написа:
С информацията която получавам от китайците излиза, че има почти 30% загуби.
Не е толкова страшно. При оловна батерия толкова загуби имаш само при батерията :) . Без да вземаш в предвид инвертора. Важното е да имаш достатъчно излишък, че да компенсираш загубите на енергия като минава през батерията.

Гледах при мен къде се натрупват тези почти 20% загуби. Според събраните данни виждам 92% ефективност на инвертора при зареждане и 94% при разреждане. Батерията очаквам да е около 95% ефективна (вкарваш 100 ватчаса, вадиш 95 ватчаса). Горе-долу такива са ми процентите и дават 83% обща ефективност на цикъла. Близо до това което вчера извадих като цифри за последната 1 седмица - 82.5% (30.93kWh in, 25.51 out).

Като се замисля ефективността на един добър правотоков импулсен захранващ блок каква е тези цифри горе са си доста добре.

Сега осъзнавам и защо един познат се оплака, че инвертора му е шумен - при 6 киловата от фотоволтаиците тоя инвертор ще трябва постоянно да разсейва едни близо 500 вата и да поддържа транзисторите на ниска температура. Което си е предизвикателство. При мен инвертора е извън къщата. Не съм го чувал как работи до сега :) .
Детето - специалист
Гроват си е с активно охлаждане и вдига доста шум, има някакви ъпдейти точно за охлаждането, но нямам намерение да се занимавам с това защото е в мазето. Хуавея пък е с пасивно охлаждане и там шум няма, също така при него не съм и виждал някакви wow температури, все си е студен. Даже той на хартия изглежда много добре 98.4% и точно заради тези числа влизах в спор с някакъв "инжинер" от общината когато ми даваха разрешителното. Защото искаше да не слагам повече мощност в панелите от колкото е мощността на инвертора.
Реално Гроват когато взима от слънцето също е ОК, големите загуби идват когато работи на батерия. На батерия все си има една разлика от 100w между батерията и консуматорите. Интересното е, че тази разлика винаги е такава, не се влияе от консумацията.

Прикачен файл

Screenshot 2023-03-15 09.59.16.png
Pansim1 - специалист
ср мар 15, 2023 10:38 amДетето написа:
Хуавея пък е с пасивно охлаждане и там шум няма, също така при него не съм и виждал някакви wow температури, все си е студен. Даже той на хартия изглежда много добре 98.4%
Реално Гроват когато взима от слънцето също е ОК, големите загуби идват когато работи на батерия.
На Хуавея КПД-то му е високо, но се запитай какво се случва на батерия и защо.
Детето - специалист
чет мар 16, 2023 9:04 amPansim1 написа:
ср мар 15, 2023 10:38 amДетето написа:
Хуавея пък е с пасивно охлаждане и там шум няма, също така при него не съм и виждал някакви wow температури, все си е студен. Даже той на хартия изглежда много добре 98.4%
Реално Гроват когато взима от слънцето също е ОК, големите загуби идват когато работи на батерия.
На Хуавея КПД-то му е високо, но се запитай какво се случва на батерия и защо.
Предполагам по големите загуби при работа на батерия идват от ниското напрежение на батерията. Ако е високоволтова както при Хуавея може да е по добре, но там цената на 5Kw батерия е колкото тук цената на 15Kw батерия с инвертор 5Kw.
Според Гроват реактивната енергия е доста, това предполагам води след себе си до още загуби

Пристигна активния баланс за батерията, другата седмица е плануван за монтаж. След това ще наблюдавам дали си заслужава 100-те лева.

Прикачен файл

photo_2023-03-16_17-52-01.jpg

Прикачен файл

photo_2023-03-16_16-54-14.jpg
  • 1
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 68

Тема "3kW фотоволтаична инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: