• 1
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 68
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Gadnyara - специалист
Добре де, да приемем по български, че платилите такава система са глупави и са си хвърлили парите през прозореца и да продължава техническата дискусия.
Влизам в интересна тема и гледам как някой се подиграва, че липсва добив. Ми в Нови Искър (според картинката) е така в този сезон. Колегата дори да не е бил наясно в началото, вече вижда очевидното...

И аз съм от тези - шматките.
Дори още по-зле - инверторът ми е Фрониус (скъпо), конструкцията е от дебели стоманени профили, DC проводниците - с едно сечение нагоре от минимума...
ky-kyy - майстор
Ей тъй, лаф да става...Причината за слабия урожай, е грешка в изпълнението на проекта , или просто идеята за независимост от енергийните монополисти е обречена... :?
Ай "стига сме хейтили", че "шматките" настръхнаха!

Няма лошо в ентусиазЪмът им, стига да не се изцепват на плочките, че по някое време земат да си вярват. Нахъсват са ве, един друг, па и са сърдят.
ky-kyy - майстор
Нидей обърква любознателността ми с хейта. Ааааа, ма хаааа :axe:
fbr - майстор
Така наречените "шматки" ги подкрепям, даже би могло да се каже, че съм един от тях. Лошо става като дойдат на власт. От което следва, че трябва да ме държат далече от нея. И не само мене.
Не бих си позволил да определям който и да е като някакъв, в този случай.
Тази думичка, която за първи път се появи тук, най горе на страницата
viewtopic.php?f=11&t=68096&start=250#p1119872
съм я сложил в кавички.
Пък и кой съм аз да преча някой да се самоопределя, след като и аз самият съм сътворил толкова глупости?!

Някаква злоба ли се прокрадва тук, загатнат реваншизъм, хахааааа!!!
Те, шумкарите, отдавна им мина модата бе.
Детето - специалист
съб дек 03, 2022 1:43 pmky-kyy написа:
Ей тъй, лаф да става...Причината за слабия урожай, е грешка в изпълнението на проекта , или просто идеята за независимост от енергийните монополисти е обречена... :?
Грешка в проекта, интересно, споделете какви грешки водят до нисък добив.
За мен слабият добив се дължи изцяло на времето, тази сутрин 7:50 инвертора е излязъл от стендбай и до 11:00 не вдигна повече от 240W. След 11 облаците малко се размърдаха и вдигна 900W. Така задържа 3 часа и след това започна връщането надолу, 16:35 всичко приключи.
Независимост е възможна, има доста офф грид инсталации. Но и тогава пак се налага ползването на друг вид енергия и отиваш към друг монополист.
fbr - майстор
съб дек 03, 2022 10:22 pmДетето написа:
Но и тогава пак се налага ползването на друг вид енергия и отиваш към друг монополист.
Така си е, но я виж как ги смятат работите правоверните зеленосделковци.


ВЪГЛИЩА СРЕЩУ ФОТОВОЛТАИЦИ

"Голям рев се чува напоследък срещу затварянето на въглищните централи заради зелената сделка. Щели сме да останем на тъмно, ще започнем да внасяме електроенергия и изобщо дума да не става. Та в тази връзка ще се опитам да внеса малко яснота.

Общата площ на източно-маришкия басейн е 240 квадратни КИЛОМЕТРА. От тях повече от половината вече са в експлоатация, сиреч хумусният пласт е безвъзвратно изгребан и за рекултивация ще са нужни огромни средства.
За производство на ЕДИН kW от фотоволтаик са нужни ДЕСЕТ квадратни МЕТРА.

Сумарната мощност на трите централи е 3208mW. За да се компенсира тя ще трябва да се построи фотоволтаичен парк с площ 32080 квадратни МЕТРА. Това са 32 ДЕКАРА или 0.03208 квадратни КИЛОМЕТРА от всичките 240. Значи място има ПРЕДОСТАТЪЧНО.

По груби сметки цената на такъв фотоволтаик ще е около 600 милиона ЛЕВА. Ако към него се прибави и голяма батерия, която да поддържа флуктуациите в мрежата цената може да стигне до един МИЛИАРД.
Сроковете за построяване на подобни съоръжения са кратки - от една до три години.

Ние покрай Белене загубихме горе-долу толкова пари. Покрай турския поток - тройно повече.
Имам само един въпрос - ние ли с ме най-големите загубеняци в Европа?"
kozl - майстор
пет дек 02, 2022 8:23 pmДетето написа:
Ето тук може да видите колко излишък има. Като положението е такова от има няма 20 дни и ще продължи поне още толкова, да не кажа х2
Кофти за слабото КПД, но пък когато добива е по-малък от консумацията може да се приеме, че си продал на 100% произведената енергия и на цена 1 към 1 с тази на купуване,
В последното не съм сигурен, защото предполагам тока не е битов и тогава фактора косинус Фи би променил ситуацията.

А дали ако си битов абонат и имаш излишък връщайки го в мрежата електромера ще отчита обратно :?

Аз понеже се занимавам повече с ВиК то само съм чел за водомери, които не въртят в обратна посока. На практика са двупосочни.
ESPACE - майстор
нед дек 04, 2022 7:55 amfbr написа:
ВЪГЛИЩА СРЕЩУ ФОТОВОЛТАИЦИ

"Голям рев се чува напоследък срещу затварянето на въглищните централи заради зелената сделка. Щели сме да останем на тъмно, ще започнем да внасяме електроенергия и изобщо дума да не става. Та в тази връзка ще се опитам да внеса малко яснота.

Общата площ на източно-маришкия басейн е 240 квадратни КИЛОМЕТРА. От тях повече от половината вече са в експлоатация, сиреч хумусният пласт е безвъзвратно изгребан и за рекултивация ще са нужни огромни средства.
За производство на ЕДИН kW от фотоволтаик са нужни ДЕСЕТ квадратни МЕТРА.

Сумарната мощност на трите централи е 3208mW. За да се компенсира тя ще трябва да се построи фотоволтаичен парк с площ 32080 квадратни МЕТРА. Това са 32 ДЕКАРА или 0.03208 квадратни КИЛОМЕТРА от всичките 240. Значи място има ПРЕДОСТАТЪЧНО.
"
Тези бакалски сметки са правени от някой с розови очила. Имам няколко доуточняващи въпроса.
1. Колко часа работи ТЕЦ в денонощието и колко ФЕЦ?
2. Кога се достига този 1kW от 10кв.м?

Всеки може да отвори сайта на ЕССО https://www.eso.bg/ и да види във всеки един момент какъв е дяла от ФЕЦ при всичките хиляди декари монтирани и въведени в експлоатация ФЕЦ. Та вятърните там обикновено са с процент като водните. ФЕЦ ги няма никакви последната седмица. Там има и интересна статистика за 2021г. 1,2MW са всички ФЕЦ или около 10% от всички инсталирани мощности в България. И тия 10% са дали реално 3% от общото производство на ел енергия. Сметки без кръчмар са горните.
  • 1
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 68

Тема "3kW фотоволтаична инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: