• 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 68
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ky-kyy - майстор
Аз точно това имах предвид оня ден, че има вероятност, да е объркано нещо в сметките, ама се оказа че е невъзможно. Причината за ниския урожай, се дължи единствено на злобата на завистниците :)
radoslav_n - помощник
нед дек 04, 2022 9:14 pmhidrazin написа:
нед дек 04, 2022 8:14 pmbrum написа:
Квадратни метра на кое? На площ земя ли? Защото за хората дето не се занимават с големи ФЕЦ-ове квадратните метри са за площ панели :) .
Ми чети бре. Последите постове тръгнаха в малко по-друга посока покрай ТОЗИ пост.
Именно в него се споменават ония 10 квадрата.
Разбира се че става дума за земна площ.
То не се иска много акъл някой да отвори спецификацията на произволен, съвременен, масов панел.
Там пише ефективност около 21%
Като се знае че STC параметрите се дават при слънце 1000 W/m² лесно се пресмята че за 1kW панели са достатъчни 5m²
Но на тези параметри не трябва да се разчита че ще се постигат редовно.
Реалното което трябва да с очаква през повечето време със слънце е минус 24-25% от инсталираната мощност.
Съвсем груби сметки но достатъчно точни за домашна употреба.
:partyman:
Това което пише там се отнася за постижения в лаборатория с "идеални условия". Като ги изкараш навън, друго се случва. В най-добрия възможен случай досега, съм постигал от панел 92% ефективност
hidrazin - майстор
нед дек 11, 2022 9:39 amradoslav_n написа:
Като ги изкараш навън, друго се случва. В най-добрия възможен случай досега, съм постигал от панел 92% ефективност
Още бая има да гониш...
:partyman:
radoslav_n - помощник
[/quote]
До 30 киловата нямат право да ти откажат да бъдеш присъединен към електропреносната мрежа. За фирми мисля, че го направиха до 5 мегавата, но само за собствени нужди. Демек след 30 киловата вече не минаваш в графа за собствени нужди и излишъка го продавам.
Тези цени важат ако аз реша да продавам на ЕХ в момента, ако ще продавам на някой друг ще е на цена която си договоря.

Но аз пак така и не разбрах дори и от една 30 киловатова днес какво бих продал. Да не говорим, че трябва да имам училище за да наредя на покрива панелите за 30 киловата. Една такава централа прави между 2 и 5 мегавата на месец и то при добри условия, в дни като днешните или като тези от преди няколко дни при тези цени ще трябват бая години да се възвърне инвестицията и то при условие, че е само продажба.
[/quote]
Не мога да разбера защо толкова се дърлите в тая тема вместо да си помагате.
Да кажа сега и аз нещо, с което съм запознат добре.
1. Няма значение колко квтч централа искаш да сложиш. 5-15-30 все тая. МОГАТ ДА ТИ ОТКАЖАТ ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ ВЪВ ВСЕКИ СЛУЧАЙ. Късметлии са тези, които изкупиха стари къщи с по-населени села, защото успяха да включат централите към точката на присъединяване. Ако няма такава възможност и от енергото не ти откажат, считай че ще ти дадат присъединяване към точка на достъп до селския трафопост, който е в повечето случаи в началото на селото. Ако си до него- добре, но ако си в средата или в другия край....сам ще се откажеш като разбереш процедурите за разкопаване. Целта на енерго дружествата вече е енергията, която произвеждаш и продаваш да се консумира на мястото на производство- твоите съседи, а не да се прави пренос, към преносната мрежа, защото това води до още разходи. Освен това е важно да се знае и дали самата мрежа в селото е ОК. Ако селото е с рекордомани - мани мани.
2. За собствени нужди с продажба на излишък разрешават да изградиш централа не повече от предоставената ти "мощност х 2". Имаш предоставена мощност 30 квтч, можеш да изградиш централа до 60.
3. При условията в България, особено ако сте в Благоевградско или в Странджата, от 30 квтч централа, можете за година да изкарате около 45- 47 000 квтч електроенергия. Подчертавам ГОДИШНО, защото навсякъде всичко се смята за година.
4. Когато монтирате такова удоволствие за собствени нужди УДОМА, е логично да сте пресметнали предварително, колко ще вложите в него и за колко време ще се избие, при положение че цената на битовата енергия се повишава средно с 5- 7 % на година. Добре са си направили сметката тези, които са взели в предвид и бъдещото излизане на битовите потребители на свободния пазар.
Моята централа си я монтирах за да си начеша крастата и да добият личен опит в сферата, но въпреки това си направих сметките преди това. Всичко съм си правил сам. Формули за изчисления на спада на напрежение, загуби от дължина на кабела и други има бол в интернет. Поради факта, че съм със 50 м. кабел в посока (общо 100м), съм заложил на 6 кв. и загубите ми до инвертора са 10 вата.
5. За тези които са отчаяни - усмихнете се идват празници. Имайте в предвид, през месеците ноември и декември, слънцето е много ниско на хоризонта и е нормално, като вземем впредвид и голямата облачност, производството да е нищожно. За да увеличите производството трябва да увеличите и наклона. Вдигнете ги на 45° или на 55° и ще сте една идея по-щастливи. Ако не ви се занимава, изчакайте заветния януари, когато заради ясното и слънчево време и ниските температури, спомагащи за перфектното охлаждане на панелите добива ще бъде близък до летния.
Успех на всички захванали се с това.
П.С. Батериите са излишен разход, който прави системата неизплатима.
Прикачен файл:
Screenshot_2022-12-11-10-29-05-983-edit_com.solaxcloud.starter.jpg
Прикачен файл:
Screenshot_2022-12-11-10-28-32-090-edit_com.solaxcloud.starter.jpg
:partyman:
radoslav_n - помощник
нед дек 11, 2022 9:47 amhidrazin написа:
нед дек 11, 2022 9:39 amradoslav_n написа:
Като ги изкараш навън, друго се случва. В най-добрия възможен случай досега, съм постигал от панел 92% ефективност
Още бая има да гониш...
:partyman:
Когато местоположението на централата ти е като моето, нямаш какво повече да гониш. А и относно мнението ти за работа на панелите в STC режим, знаеш предполагам, какво значи това и до какво води. Не мисля, че това е добър съвет за всеки, който е отделил от залъка си за да постави такава централа удома с цел спестяване във времето.
Освен това различните райони в България имат различен брой часове слънцегреене, така че ако ти живееш в ЮИ България, а някой от колегите в СИ, то нещата са несъпоставими.
brum - майстор
нед дек 11, 2022 10:35 amradoslav_n написа:
4. Когато монтирате такова удоволствие за собствени нужди УДОМА, е логично да сте пресметнали предварително, колко ще вложите в него и за колко време ще се избие, при положение че цената на битовата енергия се повишава средно с 5- 7 % на година. Добре са си направили сметката тези, които са взели в предвид и бъдещото излизане на битовите потребители на свободния пазар.
Тази сметка как я направи? Поне на мен ми се струва, че има прекалено много неизвестни.

Цените на свободният пазар са ясни, но са непосилни за по-голямата част от населението. Поради това съм на 90% сигурен, че ще има компенсации за да може народа да оцелее. Само тия двете вкарват толкова неясноти, че гледам да смятам без това. Но пък дава надежда за по-бързо избиване на инвестицията.
нед дек 11, 2022 10:35 amradoslav_n написа:
... :partyman:
Макар двете ми централки да не се вместват в темата, благодаря!
Такова чудо, като до преди седмица, от 5-6 години не е било, да нямам добив повече от 2-3 дни.
Първи ден, след дългата пауза, имах 1кВтч добив.
Замислих се, ако го продам за 0.38лв и си го купя на 0.14лв, колко ще спечеля.
Стигнах до заключението, че ще загубя 0.02лв, та си го консумирах пресен-топъл.

Бръме, купил си батерии. Това няма "избиване".
hidrazin - майстор
нед дек 11, 2022 10:46 amradoslav_n написа:
нед дек 11, 2022 9:47 amhidrazin написа:
нед дек 11, 2022 9:39 amradoslav_n написа:
Като ги изкараш навън, друго се случва. В най-добрия възможен случай досега, съм постигал от панел 92% ефективност
Още бая има да гониш... :partyman:
Когато местоположението на централата ти е като моето, нямаш какво повече да гониш.
Това какво общо има с максималната ефективност която може да добиеш от даден панел?
Това че при теб не си минал никога 92% е само частен случай и не е меродавно.
Писах вече ама май ще трябва пак щото някои не четат.
При определени условия соларен панел може да изкара и над мощността написана на етикета.
Разбира се стига да не е от ментетата които се появиха на пазара.
:partyman:
brum - майстор
нед дек 11, 2022 10:59 amТрифон П.Трифонов написа:
Бръме, купил си батерии. Това няма "избиване".
Трифоне, не прави чужди сметки без да са те питали. Не е ясно дали нощният ток няма да стане 20ст, а дневният 70ст (колкото е на свободният пазар сега). Щото тогава ще се избие за 1-2 години. Ама не лежа на тая кълка. Недей и ти лежа на кълката, че можеш да направиш моята сметка без да имаш грам идея какво седи зад нея.

Батерията дава и комфорт. Комфорт е да можеш да консумираш натрупаната енергия когато ти е нужна, а не да пускаш сега пералня, после сушилня и накрая съдомиялната. Комфорт е да готвиш когато ти е удобно, а не да търчиш като сторъкият Шива за да оползотвориш енергията на слънцето. Комфорт е да не ти спира тока като падне мрежата (както при плановият ремонт дето се точи със седмици и имахме 6-7 дни без ток). На комфорта сметката не можеш да я направиш. Нито на чесането на крастата със събирането на тази батерия.
radoslav_n - помощник
нед дек 11, 2022 11:38 ambrum написа:
нед дек 11, 2022 10:59 amТрифон П.Трифонов написа:
Бръме, купил си батерии. Това няма "избиване".
Трифоне, не прави чужди сметки без да са те питали. Не е ясно дали нощният ток няма да стане 20ст, а дневният 70ст (колкото е на свободният пазар сега). Щото тогава ще се избие за 1-2 години. Ама не лежа на тая кълка. Недей и ти лежа на кълката, че можеш да направиш моята сметка без да имаш грам идея какво седи зад нея.

Батерията дава и комфорт. Комфорт е да можеш да консумираш натрупаната енергия когато ти е нужна, а не да пускаш сега пералня, после сушилня и накрая съдомиялната. Комфорт е да готвиш когато ти е удобно, а не да търчиш като сторъкият Шива за да оползотвориш енергията на слънцето. Комфорт е да не ти спира тока като падне мрежата (както при плановият ремонт дето се точи със седмици и имахме 6-7 дни без ток). На комфорта сметката не можеш да я направиш. Нито на чесането на крастата със събирането на тази батерия.
Прав си тук. Кеф цена няма
  • 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 68

Тема "3kW фотоволтаична инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: