• 1
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 68
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Детето - специалист
Не знам как е, но според връзките батерията трябва да е високоволтова и не мога да си обясня какви са тези 50+ волта които показва на батериите. Няма как през 4 квадрата да минат 100А те ще минат, но след колко време ще започне да става топло. Към инвертора съм сигурен, че напрежението е високо, но не ми се нараняват кабелите между двете батерии и БМС да видя там какво е напрежението.

Прикачен файл

Screenshot_2023-03-18-21-21-16-403.jpeg
brum - майстор
съб мар 18, 2023 8:16 pmPansim1 написа:
Твоя какъв е че тежи толкова.Трябва да е нещо много мощно
44кг, не 80кг. Олял съм се малко :) . И хич не е мощно - 3.3kW продължителна мощност. SMA Sunny Island 4.4m е модела.
Pansim1 - специалист
Brum - разгледах спецификацията...добра машина на книга. Дано и реално да е така. Щом е тежък, значи е с нискочестотен траф на 50 Херца преобразуването. Това е най-надеждната система. Има само шепа мосфети и голям тороидален /най-често/ траф

Детето - понеже на всички тук ни е ясно че чудеса не стават в реалния живот, бих измерил всичко и навсякъде с две игли запоени към сондите на мултицета.
Ама това си е мое мнение. Иначе няма да спя спокойно. Не понасям да имам нещо и да не знам всичко което ме интересува :partyman:
Детето - специалист
пет мар 17, 2023 4:21 pmPansim1 написа:
На Гроват вяра да нямаш - скромно мое мнение.
Активен баланс - реклама. Нищо и половина.
Определено показанията нещо въобще не са верни. На няколко пъти хващам 2000W да речем от батерията и 480W консумация от електроуредите.
Сложих активния баланс и на първото зареждане вкарах още 7А в батерията. Като цяло няма голяма разлика в напрежението между отделните клетки с активния баланс, но се промени повтарящото се зареждане/разреждане.
Като започне зареждането и клетка №5 да речем е с най високо напрежение а №15 с най ниско. След известно време на мястото на №5 застава №8 а на №15 застава №1. И така нещата се случват винаги по един и същ начин дори и при разреждането. Сега постоянно се променят клетките и няма повторение.
Зареждане с около 35А+ 12-13mv разлика, колкото по нисък е тока и разликата е толкова по малка. Снощи наблюдавах 60А+ точене от батерията и разликата беше 20mv. Засега го оставям така нещата и ще наблюдавам от време на време какво се случва.

@brum днес е третото зареждане и засега не виждам да има някакви признаци на дебаланс, всичко работи съвсем нормално.
Детето - специалист
Вече над месец няма никакво разбалансиране на клетките от активния баланс, всичко работи правилно.

Преди няколко дни успях най накрая да пусна западните панели да бъдат с тракер система и да се позиционират спрямо слънцето или по скоро спрямо добива.
Системата е едноосна Изток-Запад. Не съм задавал никакъв ъгъл, сега когато са на 12 часа панелите стоят хоризонтално, но това по никакъв начин не пречи на добива. Може би в някаква ситуация добива няма да е макс. но това мен не ме бърка на този етап, ако искам да изцедя макс. тогава може би ще направя конструкцията когато е на 12 часа да има точния ъгъл.
Към момента + на цялото упражнение е това, че с по малко на брой панели мога да добивам повече. Даже когато е облачно има случаи когато панелите гледат на запад а слънцето още е на изток, както и обратното. Това го отдавам на отраженията които се получават.
Пускам и един скриншот на отраженията, на хартия трябва да бъде макс. 2670 а реално достига до 3200

Прикачен файл

photo_2023-05-05_15-28-53.jpg
brum - майстор
Аз пък добавих още 3kW панели на северният скат на гаража и инсталацията стана 6kW. Новите и старите са с нищожни разлики по спецификациите.

В облачно време северните правят повече ток от южните. Защо - не мога да го обясня. Но резултата е над двоен добив преди да стигна лимита на инвертора. И двата ската са наклонени по 17 градуса.
Детето - специалист
пет май 05, 2023 5:33 pmbrum написа:
В облачно време северните правят повече ток от южните. Защо - не мога да го обясня. Но резултата е над двоен добив преди да стигна лимита на инвертора. И двата ската са наклонени по 17 градуса.
Същото се наблюдава и при мен, за мен е отражение от облаците.
Детето - специалист
Колега Брум, започна ли да излизах офф грид сега когато имаш батерия. Аз успявам, на няколко пъти си правих опита да бъда офф грид и се получава.
Да не се получи трябва времето да е отвратително, жената да е решила да готви, чисти и т.н и предната вечер децата да се седяли до късно за да хабят батерията и вечерта. Но в нормални дни свалям от скриването на слънцето до сутринта около 30% на батерията. Когато е по натоварено и ми работят и помпите на локалното парно я разреждам до около 50%. До сега един два пъти съм успявал да я разредя под 50%.
Настойл съм инвертора на 30% да спре батерията и да мине он грид, ако нямам захранване от мрежата на 10% когато падне съм казал да прекъсне захранването инвертора да не я разреждам повече.

Прикачен файл

Screenshot 2023-05-12 20.18.22.png

Прикачен файл

Screenshot 2023-05-12 20.06.59.png

Прикачен файл

Screenshot 2023-05-12 20.05.34.png
brum - майстор
Офгрид не минавам. Но за последните 2 седмици имам 240kWh от слънцето и 70kWh от мрежата. През батерията са 100kWh. И се топлим през термопомпата, пък последните няколко дни тя е дръпнала прилично.

А днес няма, няма и гледам съм събрал 20kWh. Пък слънце не видях. Гледам за вчера 17kWh. Пък беше мрачно и студено пак.

Има периоди с по-слънчеви дни дето не ползвам мрежата. Примерно 5, 6, 7 и 8ми тоя месец. Ама не виждам причина да се разкачам от мрежата. Виждам причина да седя закачен за нея. Ако има пикове по 8-9kW само от там мога да ги покрия.
Детето - специалист
Аз от мрежата не съм откачен, просто приоритета е слънце - батерия - мрежа. Демек ако първото и второто липсват тогава минава на мрежа или ако инвертора се претовари. Мога да го пусна и с друг приоритет - да смесва, но тогава имам една консумация от 100W от мрежата докато се зарежда батерията. В момента в който батерията се зареди отново излиза офф грид и само при нужда пуска мрежата.

Иначе днес отново е облачно, но облаците не са толкова плътни и минава през тях. Почти съм достигнал макс. на панелите

Прикачен файл

Screenshot 2023-05-13 16.38.29.png
  • 1
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 68

Тема "3kW фотоволтаична инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: