• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 68
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
bialk - специалист
Бай китаец ми е изпратил DC предпазител с обърната поляризация. Каква е идеята на размяната на + и - на вход и изход? Как да го монтирам правилно - горната част към панелите, а долу с разменени полюси към инвертора?

Прикачен файл

20220521_195046_copy_1134x2016.jpg
bialk - специалист
Объркващо е, но се оказа, че DC предпазителят се свързва нормално. Означенията + и - само показват посоката към устройствата с по-голям и по-малък потенциал, без да се разменят. В моя случай "+" горе на прекъсвача отива към панелите (понеже са с по-голям потенциал), а "-" под него към плюса на MPPT входа на инвертора.
brum - майстор
С чакане някой да се качи на покрива и да сложи панелите работата не стана. Миналата седмица довършиха навеса на гаража и понеделник се качих горе да подкарам процеса. За 3 дни по малко преди и след работа качих профилите за монтаж на панелите и наредих кабелите. Тази сутрин с двама приятели качихме и панелите. Преди по-малко от час врътнах ключа на инвертора и му закачих панелите. И нещата заработиха.

Останаха разни довършителни работи, но са все дребни с едно изключение. Трябва да набия заземителните колове за панелите и да закача заземителният проводник за тях.

Пуснах един сешоар и инвертора извади 500-600 вата. Очаквах повече, но като погледнах снимките осъзнах, че слънцето е вече доста ниско. Схемата да не връща ток в мрежата работи леко смотано - през секудна електромера изпраща информация към инвертора и му казва колко енергия се консумира или изпраща към мрежата. И разбира се инвертора не работи светкавично и като се набере да прави ток му трябва малко време да се спре (няколко секунди) и през това време връща по малко енергия в мрежата.

За сега толкова. Като натрупам малко наблюдения ще споделя как са нещата.

Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg (54.44 KиБ) Видяна 1015 пъти
Прикачен файл:
2.jpg
2.jpg (59.05 KиБ) Видяна 1015 пъти
Прикачен файл:
3.jpg
3.jpg (31.56 KиБ) Видяна 1015 пъти
Прикачен файл:
4.jpg
4.jpg (24.09 KиБ) Видяна 1015 пъти
miroki - майстор
Поздрави за споделената информация и дано ти служи вярно.
silent - майстор
Бруме само
6панела ли си сложил
resistbody - майстор
чет авг 18, 2022 9:14 pmsilent написа:
Бруме само
6панела ли си сложил
еми 6х500вата = 3кв
brum - майстор
Само 6, че на този навес няма място за повече. По сметки това беше оптималното като мощност.

За монтажа - по 12 планки на ред. Всяка планка хваната с по два винта за дърво М6 на 100мм в ребрата на покрива. Битум по дупките, битум под планките, битум по стеблото на болта докато се завива и накрая битум и отгоре. След планките схемите са стандартни - неръждаеми болтове и гайки, алуминиев профил и държачи за панелите.
Детето - специалист
Първото нещо което трябваше да направиш е да набиеш коловете за земното, че не се знае от къде ще стане белята. Така разположени панелите няма да бъдат ефективни, но нямаш избор.
Преди 6 месеца си изградих сам подобна система, но на Хуавей и засега съм доволен. 6кВ хибриден инвертор който се връзва паралелно на захранващата мрежа и с помощта на смарт електромер се контролира системата да не връща-подава към енерго дружеството. До този момент нямам никакви проблеми с нея и нито веднъж не е спряла да работи. Недостатъка е, че инвертора е "оглозган" и в него няма нищо така както има в другите за същите пари. И ако искаш да сложиш акумулатор се започва с едни 10К лв за БМС, батерия и бекъпбокс и то само за 5кВ батерия която е нищо за моето потребление. На всичкото отгоре инвертора работи само с батерия на Хуавей или ЛГ.
При мен панелите са разположени юг и съвсем леко запад и късния следобяд рязко пада производството когато слънцето мине зад тях. Сложил съм ги на 38* според разни симулиращи програми това число е най доброто за това място. Сега обмислям варианта един от стринговете да го направя да следи слънцето и да бъде изток -запад, така системата трябва да бъде по ефективна. Също така да сложа и един малък ветрогенератор, така или иначе постоянно има някакво движение на въздуха и поне от там да използвам нещо.
18 панела на Лонджи 455W разделени на два стринга. Панелите към инвертора съм вързал през стопяеми предпазители. Инвертор Хуавей сън2000 6кВ В инвертора има всичките защити, но аз все пак си добавих на входа и изхода катодни отводнители. Инвертора няма значение къде ще е монтиран, но връзката от него я направих в електроразпределителното табло на къщата. Главен предпазител > токов трансформатор за смарт електромера > предпазителя на инвертора и нататък започват останалите предпазители които си съществуваха, и така е редно за мен да се направи. До този момент имам върнато към електроразпределителното дружество 90w за произведени 2500кВ но това "връщане" се наблюдава когато има голяма консумация към инвертора и когато рязко изчезва. Това най вече го правят котлоните на готварската печка, като почнат да вкл/изкл и инвертора се "побърква". Лошото е, че върнатото електромера ще го отчете като консумирано от мен и ще го платя :sad: Но за последните три месеца няма и един ват върнато, промених настройките да следи по друг начин консумацията, инвертора и той прави ъпдейт и от едно от двете се получиха нещата.
brum - майстор
За заземителноте колове съм съгласен. Тия дни ще е. Иначе катодни отводители и аз съм сложил преди и след инвертора.

90 вата SMA инвертора ги връща за ден. Електромера му изпраща данни през 1 секунда и отделно, че инвертора по-бавно реагира. Но на фона на 5 киловата подадени към къщата, тези 90 вата дето ще ги платя отгоре не им обръщам много внимание. Стига ЧЕЗ да не ме погнат преди да узаконя системата.

Huawei не ги харесах точно заради батериите. SMA и Growatt могат да работят със самоделни 48 волтови батерии. Затова се бях насочил към тях като марки - за да има опция за добавяне на батерия ако обстоятелствата го направят смислено.

А за ъгъла на панелите - пусках симулации с различни наклони още като замислях проекта. Прецених, че не е такава драма. В зимните месеци когато най-много трябва енергия с оптимален наклон ще извадя 30% повече мощност. За да успея да ги вдигна до толкова ставаше прекалено сложно и не си заслужаваше за тази разлика.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 68

Тема "3kW фотоволтаична инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: