• 1
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • 68
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Pansim1 - специалист
Добре де...защо 3.45в? Какъв е проблема на 3.4 например. Разликата е във времето за зареждане, а не в реалния капацитет който ще получиш
И защо непременно 100% гониш. Какво ще се случи ако имаш например 98.7% максимално зареждане :?
Питам от любопитство, не се заяждам :partyman:
Убеден съм че ще го накараш да работи тоз Seplos

ПП при моята батерия съзнателно е ограничен капацитета на 144а/ч от реални 160. Ясно е защо е направено. Това значи че 100% показание, реално е по малко ако гледаме самата батерия като реален капацитет. Но това по никакъв начин не ме притеснява.
brum - майстор
BMS-а ми не задава CC/CV заряд, а работи с разни прагове на зареждане които още не съм много на ясно каква е логиката зад тях.

Има 3 режима на заряд до колкото виждам - зареждай, зареждай с 10 ампера, не зареждай. Не съм убеден, че ме устройва да достига 3.4 волта и да смъква тока от 60 на 10 ампера. Но ще помисля над това. Като кусур виждам, че няма как да балансира клетките под 3.4 волта.
Детето - специалист
Според мен точно когато зарежда с 10А се опитва да балансира.
Аз също не виждам смисъл от зареждане на 100% реално мога да излъжа БМС като му кажа, че батерията е 270А вместо 280А. Така ще показва, че е на 100% а реално ще е 96-97 не ми се смята колко точно ще бъде.
brum - майстор
Не можеш. БМС-а е хитър и се рекалибрира според истинският капацитет на батерията. Настройките за високо и ниско напрежение които му задаваш са му праговете, на които засича кога батерията е пълна или празна. Капацитета който си задал се използва за да се смята SOH-а на батерията. Ако си казал 100 амперчаса, а БМС-а премери 80 между двата прага ще ти казва, че батерията е на 80% живот.

А с праговете на напреженията не можеш да зададеш да се ползва 90% от капацитета. Защото на 3.4 волта един път ще си на 100%, друг път на 80%. Зависи с колко ток си зареждал.

И остава варианта да казваш на зарядното да зарежда до 80% капацитет. Обаче и това не става. БМС-а разчита да удря праговете на 100% през няколко цикъла, за да могат тия проценти дето ги показва да са реални. Като не стига до 100% почва да се отклонява бавно. При мен за 2 месеца в които не беше стигало до 100% отклонението беше 20%. Показваше 80%, а батерията е била реално на 60%. И в един момент стигна до долният праг от 3 волта докато показваше, че има 20% оставащ заряд.

Та ако зареждаш до 3.4 волта и прекъсваш зареждането при спадане на тока под някаква граница ще я държиш да не се пълни до край, но няма как това да стане през БМС-а.

Ако измисля как да я държа да се зарежда до 90% (примерно) ще го направя, но за сега не виждам как може да стане с моя инвертор и този БМС.
brum - майстор
Днес нещата се получиха вече съвсем добре.

Зареждането беше без ограничения докато клетките не ударих 3.45V. После тока спадна на 10А и изглежда да премина в CC/CV режим като тока е ограничен на 10 ампера, а напрежението е толкова колкото е зададено в "total pressure protection voltage" настройката. Или 56 волта при мен. Като тока на зареждане спадна към нулев SOC-а стана 100% и заряда приключи.

Обяснявам защо при зареждане до 3.4V няма да се стигне до нисък процент на заряд - при мен 3.4V и 10А заряд бяха достигнати при 98% заредена батерия. Ако почне да пада тока след 3-4 часа пак ще стигне 100% заряд. Прост ще е по-бавно.
Детето - специалист
При мен се случват нещата по същия начин, само напрежението е по ниско.
Колега Brum до колкото разбирам батерията при теб се зарежда от АС не от слънцето, но реално зареждането се случва когато имаш излишък от "слънчевия" инвертор.
Как точно си го изпълнил това, при мен също имам нужда от нещо подобно. Когато е къс деня и лошо времето се налага да помагам на зареждането и аз от АС частта. Но го правя ръчно и ако не следя в реално време какво се случва не мога да си гарантирам, че зареждането няма да е от ел. преносната мрежа.
brum - майстор
Така работи на SMA схемата. Предполагам има и други инвертори които могат да се закачат към SpeedWire-a.

Но на кратко - всеки инвертор знае конфигурацията и броя на устройствата в системата. А един "електромер" праща през 1 секунда пакет по мрежата в който казва каква е текущата консумация. И съответно инверторите правят корекции в произведената/консумираната мощност.
Детето - специалист
Днес промених на 90% да продължи зареждането с 10А При 90% клетките са били на 3.365V. Около два часа след това е на 94% като разликата между най високата и най ниската е 5mv. Според мен по този начин се получава баланса, защото клетките имат минимална разлика и не вярвам 6-7 клетки да започнат да избиват преди другите. Ще се опитам да проследя какво ще се случва докато стигне 100% Но определено при мен тази настройка определя кога да започне дозареждането с 10А. Не се влияе от напрежението или по скоро се влияе, но ако напрежението се е покачило преди да е достигнало до зададените проценти.
Последна промяна от Детето на съб май 27, 2023 6:03 pm, променено общо 1 път.
brum - майстор
Ако производителят беше дал читава документация нямаше да се чудим кое как да настроим. Здраве да е. Всичко е добре щом завършва добре :) .
Pansim1 - специалист
съб май 27, 2023 3:50 pmbrum написа:
Всичко е добре щом завършва добре :) .
Точно!
Чета че вече си в спокоен режим :-D Браво. Победи проблемите :partyman:
  • 1
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • 68

Тема "3kW фотоволтаична инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: