• 1
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 66
  • 68
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
съб мар 09, 2024 10:51 pmD.Kalchev написа:
Щом казваш, че няма лека облачност - значи няма! Лека няма, значи и тежка няма. Може би има голяма и малка? Или значителна и незначителна?
Баси... От какво ли се влияе производителността на пустите фотоволтаици?! Фазите на Луната имат ли значение?
Ми ако евентуално има, дай да я видим тая твоя измислена лека облачност де - Класификация на облаците
О, ужас! Никой освен журналята не е чувал за лека облачност. :)
съб мар 09, 2024 10:51 pmD.Kalchev написа:
Баси... От какво ли се влияе производителността на пустите фотоволтаици?! Фазите на Луната имат ли значение?
Баси... Влияе се от много неща. Включително и от стойността на АМ
Дали се влияе от фазите на Луната се ориентирай по приказките на ЕЖК - желателно руса и на пазара. :-D
:partyman:
kivanov - специалист
чет мар 07, 2024 11:43 pmhidrazin написа:
чет мар 07, 2024 11:24 pmkivanov написа:
Какви са хубавите китайски инвертори?
А какви ти трябват и какво разбираш под хубави? :-D
Нали знаеш? Всеки ще ти каже че неговите са най-хубави... За да не изглежда прецакан в чуждите очи... :rock:
Инверторите - според нуждите. Ясно и точно формулирани.
:partyman:
1. Моите нужди са 21 (ако има как да бодна едни панели в/у басейна ще са 25) kWp
2. Високоволтова батерия между 5 и 10 kWh
3. Гаранция 10-15 години
4. Работа с небалансирани фази. Макар, че след като закача всичко, което може да е трифазно на трите фази ще останат мини консуматори дето що годе ще са равни по фазите)
5. Някакъв приличен интерфейс за да казва кога има повече производство от консумацията
6. Да работи в паралел, защото къщата ще е присъединена на 40kw и не очаквам да мине всичко през инвертора.
7. Добра гаранционна поддръжка - това общо взето с китайчетата не ми се вижда особено възможно ама все пак :)
hidrazin - майстор
пон мар 11, 2024 6:31 pmkivanov написа:
Моите нужди ...
Точно за твоите нужди - най-десния.
пон мар 11, 2024 6:31 pmkivanov написа:
Да работи в паралел, защото къщата ще е присъединена на 40kw и не очаквам да мине всичко през инвертора.
Ако е изцяло в паралел и нищо не минава през EPS изхода на инвертора, то при спиране на тока от ЕРП-то няма да имаш никъде ток.
Ако ще и да си му сложил максимума от 2 батерии по 20kWh
пон мар 11, 2024 6:31 pmkivanov написа:
Работа с небалансирани фази. Макар, че след като закача всичко, което може да е трифазно на трите фази ще останат мини консуматори дето що годе ще са равни по фазите)
По тая точка има много "условности" и ще трябва да си изясниш някои неща.
Работа с небалансиран товар се отнася само и единствено за работа в режим на Back-up - когато няма напрежение в мрежата.
Тогава тоя който ти показах може да работи с различни товари на трите фази, включително трифазни товари.
Трифазните HUAWEI това НЕ ГО МОГАТ.
Когато няма ток (в режим Back-up) трифазните HUAWEI пускат на трите си фазови изхода ЕДНА и СЪЩА ФАЗА.
Демек когато нямаш ток, забравяш за трифазните консуматори.
А ти забравяш за небалансирани фази ако си в режим на паралел и нямаш договор с местното енерго да връщаш в мрежата.
Тази "малка" разлика която ще върнеш в мрежата не само няма да ти я платят а ти ще я платиш но на ДВОЙНА ЦЕНА.
:partyman:
P.S. За къщи, битови потребители и всички други потребители които са трифазни и нямат договор за връщане се ... налива друга бира. :-D
vlax - майстор
пон мар 11, 2024 7:38 pmhidrazin написа:
... и нямат договор за връщане се ... налива друга бира. :-D
https://business.dir.bg/energien-pazar/ ... 0.1.1-1855
:partyman:
hidrazin - майстор
пон мар 11, 2024 8:00 pmvlax написа:
пон мар 11, 2024 7:38 pmhidrazin написа:
... и нямат договор за връщане се ... налива друга бира. :-D
https://business.dir.bg/energien-pazar/ ... 0.1.1-1855
:partyman:
Идва време клонът да се счупи заради многото ма'муни накацали на него и правенето на всичко на парче, без план и ясна стратегия.
От 1-ви юли започва ЦИРК БУШ - местното ви ЕНЕРГО вече ще купува енергията на свободния пазар, но ще трябва да ни я доставя на регулирани цени до края на 2025-та година.
За да не са на загуба ще ги компенсирали от Фонд "Сигурност на Електроенерийната Система"... Да ама:
Дефицитът във фонда за енергийна сигурност е 1 млрд. лева. :cool:
Има два варианта - от 1-ви юли да започне голямото крадене(източване) от парите в бюджета или да изхвърлят битовите потребители рано, рано на свободния пазар.
Аз залагам на първото. :-D
Съвсем скоро има опасност да изпаднем в следния парадокс:
Ток в излишък а битовите потребители да плащат 2-3 пъти по-скъп ток отколкото сега. И това за пролет и есен.
Зимата в определени моменти като нищо може да стигне и 10 пъти сегашните цени.
Все пак да не забравяме къде живеем...
:partyman:
brum - майстор
Гроб ще са на власт, та ще се краде яко. Щото основните им избиратели ще реват на умряло ако се вдигне цената на тока. Ще го компенсират с по-високи данъци предполагам.

Ако цените станат усреднените на пазара аз ще се засиля към сегмента ден напред. Туй лесно ли се реализира? Предполагам договор с правилен доставчик и почасов електромер. Нещо пропуска ли?
resistbody - майстор
пон мар 11, 2024 11:18 pmbrum написа:
Гроб ще са на власт, та ще се краде яко. Щото основните им избиратели ще реват на умряло ако се вдигне цената на тока. Ще го компенсират с по-високи данъци предполагам.

Ако цените станат усреднените на пазара аз ще се засиля към сегмента ден напред. Туй лесно ли се реализира? Предполагам договор с правилен доставчик и почасов електромер. Нещо пропуска ли?
Да не си гледал тока вчера от 13-14 часа ;) 4.36 BGN/MWh
hidrazin - майстор
пон мар 11, 2024 11:18 pmbrum написа:
Нещо пропуска ли?
Да бе. Цялата територия(държава) и най-вече вмирисана глава на рибата.. :-D

Прикачен файл:
facepalm.jpg
facepalm.jpg (13.94 KиБ) Видяна 416 пъти

:partyman:
hidrazin - майстор
пон мар 11, 2024 11:37 pmresistbody написа:
Да не си гледал тока вчера от 13-14 часа ;) 4.36 BGN/MWh
И квооо...? Който да е гледал, и ти и той, все е от страната на булката... :-D
:partyman:
brum - майстор
Вчера не съм, но когато ги гледах имаше моменти с добра цена (особено нощем като няма слънце). Цените все бяха високи като има търсене (работно време). Вечер и през уикенда цените бяха по-ниски от туй дето плащаше битовият клиент. Ама накрая във фактурата ми излизаше някаква средна цена дето докарваше 40-45ст/кВч. Нямахме още акт 16 тогава...

Та като либерализират пазара има голяма вероятност да ида при друг доставчик. Такъв дето може да ми даде почасова цена и да има евтини часове в нея. Не такъв дето го усещаш все едно ти смята цената само по високите цени на пазара.

Тая зима най-високата сметка за ток е 215лв (средата на декември до средата на януари). Миналата година по същото време беше 420лв. А тогава и газ ползвахме доста...
  • 1
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 66
  • 68

Тема "3kW фотоволтаична инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: