• 1
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 66
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
LazarGanev - "Велик майстор"
ср фев 22, 2023 12:04 pmnamotor написа:
Привет колеги,виждам че е извън конткса на темата но се пак.. -Ако сложа фотоволтаични панели4.5 кв (имам такава възможност) за лична употреба
и ги включа в мрежата на къщата ,след електромера.Как това, ще се отрази на електромера?
По конкретно ,електромера ще отчита ли излишната енергия от фотоволтаика ,или просто ще влиза
в електроразпределителната мрежа ,без "EVN" да разбере за това!Тока ми трябва ,не за битови нужди.Мерси
:-D
brum - майстор
Прочети темата от начало и ще намериш детайли.

На кратко - повечето grid tie инвертори имат механизъм за ограничаване на експорта на енергия. Ако не използваш тази функционалност електромера по мои разбирания ще мери върната енергия към мрежата като консумирана и ще те таксува за нея.

Редно е да минеш през проект и някой със знания за тези да го изготви. Човека който ти прави проекта ще ти обясни детайлите.

Скрито от "ЕВН" не е нужно да е. След последните промени е на уведомителен режим. А проект очевидно ще ти е нужен, защото иначе нямаше да задаваш тези въпроси по-горе.
Детето - специалист
С тези 4 квадрата си за никъде. Ще трябва да сложиш от тези "микроинверторите".
brum - майстор
Подозирам, че кв = киловата. Другото е м2, кв.м. и т.н. :) .
Детето - специалист
ср фев 22, 2023 4:23 pmbrum написа:
Подозирам, че кв = киловата. Другото е м2, кв.м. и т.н. :) .
От телефона в бързината го прочетох като м2.
Но аз имам чувството, че колегата иска да "бута" електромера на обратно.
Детето - специалист
От няколко дни при мен започна да има някаква драма с тока и не мога да разбера каква е причината. Без никаква причина започна да изключва инвертора и след това да включва, изключването е около 20 секунди. Няма записани грешки никъде и понеже времето е малко и в логовете не се хваща.
Вчера обаче съвсем случайно бях до инвертора когато отново изключи и видях, че проблема идва когато изгуби комуникация с батерията.
След това симулирах липса на комуникация като изключвах кабела и се получава точно това изключване. Смених кабела между инвертора и БМС, но днес отново виждам, че инвертора е спирал.
На този етап аз няма отговор защо се губи комуникацията, надявам се да не е някакъв проблем с БМС защото не ми се разправя с китайците.
brum - майстор
Нещо пипал ли си около този кабел? Да има в близост до комуникационният кабел друг по който да минава високо напрежение и евентуално да вкарва смущения? Колко проводника използваш на кабела за комуникация - 3 (земя, CAN-L, CAN-H) или 2 (CAN-L, CAN-H)?

Един restart на инвертора и батерията също са нещо което да опиташ.

Аз пък се засилих да сложа още 3 киловата фотоволтаици на северният скат на гаража. Инвертора е наличен, заземяването и то. За още 2600лв ще докарам още 70% енергия от системата. Или грубо за под 20% допълнителна инвестиция над 70% покачване на произведената мощност (без да се брои излишната която няма да мога да консумирам).
Детето - специалист
Лично аз нищо не съм пипал, имам един изкуфял старец който обича да пипа, но сложих камера само заради него и засега само съм го хващал да гледа без да пипа. Проблема е, че оставя вратата на мазето отворена и вечер влизат котки и спят където им падне. Върху кутията на батерията и лаптопа който съм оставил върху нея има следи от тях и те ако са разбутали нещо по кабелите.
За кабел съм ползвал най обикновен пач кабел който е с метални скоби накрая. Не съм си правил аз кабела.
Сега се чудя дали да не правя ъпдейт на инвертора и БМС. Макар, че няма логика да е от това, защото толкова време работи без никакви драми.
brum - майстор
На BMS-а не можеш да му ъпдайтен firmware-а без изрична комуникация със Seplos. Няма firmware-и за свободен download. Процеса им като идея е различен от общоприетото. Не е да си слагаш по-нов firmware регулярно и да чакаш нещо да заработи по-добре, а е в случай на проблеми да им развърже ръцете за промяна на firmware-a.

Не ползвай стандартен ПАЧ кабел. Че не е ясно по другите пинове на тази букса какво върви. Виж си пиновете на инвертора, свържи 3те дето са нужни за комуникацията и другите ги остави свободни.
Детето - специалист
На какви панели си се спрял. Слънцето ще ги огрява ли въобще, защото ако не ги "докосва" загубите ще бъдат доста големи.
  • 1
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 66

Тема "3kW фотоволтаична инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: