• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 68
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
brum - майстор
Скъпа - условно :) . Май нямам мнение без "условно" в тая тема последните няколко пъти.

Ще взема да сметна за колко време ще се изплати най-накрая, та да не говорим празни приказки.
пет окт 07, 2022 6:16 pmbrum написа:
Скъпа - условно :) . Май нямам мнение без "условно" в тая тема последните няколко пъти.

Ще взема да сметна за колко време ще се изплати най-накрая, та да не говорим празни приказки.
Не можеш да сметнеш. Много условни неизвестни има- цена на електроенергията, реален живот на батерията, в зависимост от работата, която си ѝ възложил, зарядна характеристика на зареждачката...........
До колкото може, това се прави предварително- проект от квалифициран инженер.
Може и от теб, с доста предварителна подготовка, но ти не си го направил.
brum - майстор
Батерия 14.4kWh. Залагаме цикли от 80% разряд/заряд и 2/3 от живота даден от производителят, или 4000 цикъла. Да заложим и 10% загуби при заряда/разряда (по-малко според данните на инвертора). Отиваме на 14.4 * 0.8 * 4000 * 0.9 = 41.5MWh. И това са песимистични цифри.

Тези 41.5MWh трябва да избият цената на батерията. Или ~5200лв. Толкова е цената на батерията. Всичко, до последната гайа.

Да сметнем за колко години. Панелите ми правят по 3.8MWh на година, а аз успявам да употребя грубо 1/3 от тях. Т.е. ще имам 2.5MWh спестени заради батериите. По дневни цени на битовият ток това прави по 625лв на година. Или батерията ще се избие за под 10 години.

Сметките по-горе са упростени и при условие, че цените на тока не се променят. А предполагам никой не живее в заблуда, че те ще останат същите.

И сега като ги сметнах нещата очакванията са ми, че батерията ще се избие за под 5 години. Това вземайки в предвид и инфлацията която щеше да ми "изяде" парите в банката, и очакваното покачване на цените на тока като излезем на либерализираният пазар.

Трифоне, съгласен съм, че трябва да се сметне. Ама и квалифициран инженер не може да го сметне без кристална топка.

ПС Забравих инвертора в сметките. А и той е колкото батерията. Т.е. 10 години оптимистично :) .
Виждам усмиФка на лицето ти, с големи розови очила и оценявам оптимизЪма ти.
Сметнах само, че като сгъне батерията, ще си с ок 3000 напред и няма да можеш да си купиш нова, без да добавиш. Добавянето пък, ще бръкне в джоба от спестеното към енергодружеството.........
2400- едва ли? предвид, че всичко поскъпва от ден на ден.
2400 са почти 11.5 мгвтч......
Нагазил си в блатото, така че- пълна газ и напред!
brum - майстор
Такава газ е, че хвърлям кал до небето :) . А тия в селото си мислят, че е кемтрейлс :) .
LazarGanev - "Велик майстор"
пет окт 07, 2022 6:27 pmbrum написа:
Панелите ми правят по 3.8MWh на година, а аз успявам да употребя грубо 1/3 от тях. Т.е. ще имам 2.5MWh спестени заради батериите. По дневни цени на битовият ток това прави по 625лв на година. Или батерията ще се избие за под 10 години.
Защо така наивно смяташ, че всичките 2/3, което не си употребил денем, ще влезе в батерията и вечер ще го употребиш? Много по-просто и евтино е да си настроиш консуматорите така, че основната консумация да е денем, а вечер да ползваш малко от мрежата. Моето мнение е, че батерия + хибриден инвертор нямат избиване. Сложи си обикновен мрежов инвертор (няколко пъти е по-евтин), настрой си уредите (перални, миялни, климатици, термопомпа) да работят денем, в къщи да е 30*С, вечер само 5 ламби, лаптоп, телевизор, хладилник (ако имаш подово и/или воден буфер - още по-добре) и да видим кога ще избиеш батериите :cool:
Лазаре, всеки оптимист е грабнал една розова сметачна линийка и набира яко.

Правят се оптимистични прогнози за избиване, без да се отчита ефективността.
Плосък колектор има ефективност около 80%, като система се изплаща за около 5 години, а се очаква фотоволтаици с ефективност 20% да се изплатят за около....пак толкова....
Чудо!
brum - майстор
10 оптимистично. Стига сте ми спирали гъдела :) .

Като всичко го броите за инвестиция къщата за колко време се изплаща? А жената :) ?
LazarGanev - "Велик майстор"
Задоволяване на гъдела е едно, изплащане на инвестицията е съвсем друго :wink:
brum - майстор
Тъй де, наблягам на важните неща :-D .
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 68

Тема "3kW фотоволтаична инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: