• 1
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 68
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
KingLin - майстор
40% :shock: Това е почти двойно на сегашните панели. Малко не ми се вярва. Аз за някакви нови батерии четох пък, уж пробив направили в Германско, първо към автомобилната индустрия щели да ги насочат, ама докато не видя не вЕрвам.
Понеже сега се включвам в темата и четох по-нагоре относно прекъсването при отпадане на мрежата - моя инвертор (трифазен хибрид Дейе 12 кW за небалансиран товар) го вързах като да захранва backup load. Т.е. подал съм му мрежата на входа и от там в ГРТ на къщата. Не ползвам токови трансформатори. В инструкциите пише при такова връзване да му дам от настройките винаги да ползва 10-20 вата от мрежата и той се самоограничава според консумацията. Още пише, че докато не му вържа батерия, няма да работи в ЮПС режим, та в момента колкото и да дава от панелите, спре ли мрежата и той спира. Сложа ли батерия, би трябвало да не спира тока към къщата.
brum - майстор
Като изключим натриевите батерии няман нищо ново под слънцето.

За 40% ефективност има разни неща дето бачкат на теория, ама нищо не се е чувало за масово производство. А ако почнат да правят такива в началото цените ще са високи и няма да стигат до нас. Първо трябва да станат масовка (да се насити пазара) и да почнат да ги правят в Китай, че да ги мислим. Което ще е едни 5 години след като почнат да се продават свободно нейде другаде.

За натриевите батерии също ще се чака още. Нищо, че уж вече ги вграждали в коли. Ни БМСи има, ни смислени клетки по каналите дето пазарувам. Та и там има едни около 5 години дето ще трябва да минат преди да се насити пазара с тях и да станат масовка, че да ги броим за опция.
Детето - специалист
Аз пък днес си отговорих на въпроса защо при облачно време панелите дават повече когато слънцето още не е на подходящото място за добив. По точно говоря за панели разположени запад или в такова положение, че добива преди обяд да е минимален.
Та, днес слънцето както винаги ми е от ляво докато пътувам към работата. Но забелязах сянката на автомобилите пред мен, че е от всички страни на автомобила, като разбира се отпред не съм гледал, но щом я виждам от двете страни и отзад значи я има и отпред.
Демек по моята логика, облаците отразяват във всички посоки и затова има по добър добив в такова време.
Към момента западната централа дава около киловат, в ясно време този киловат идва към обяд, защото слънцето е отзад на панелите в момента.
D.Kalchev - специалист
пет мар 08, 2024 10:07 amДетето написа:
Аз пък днес си отговорих на въпроса защо при облачно време панелите дават повече когато слънцето още не е на подходящото място за добив. По точно говоря за панели разположени запад или в такова положение, че добива преди обяд да е минимален.
...
Панелите са най-производителни при лека облачност и температури няколко градуса над нулата. Слънчевата радиация прониква и през облаците, а липсата на пряка слънчева светлина предпазва панела от повишаване на температурата и спадане на производителността. Дифракцията на светлината също има значение. Тоест свойството на светлината като вълна да не се разпространява праволинейно и да се пречупва през различните пластове на атмосферата.
hidrazin - майстор
пет мар 08, 2024 12:49 amresistbody написа:
Наскоро попаднах на коментар за панели с ефективност около 40% !!! Чул ли си нещо за тая работа или е неква шашма... НЕ ги продават, но говорят че вече почвали да излизат от завода... че мислех да накупя няколко палета сега докато са евтини..
Да бе чувал съм. За да направиш панел с ефективност около 40% ти трябват клетки с ефективност около 44%
Такива клетки има от 10-тина години. Ама ти никога няма да имаш панели с такива клетки.
Е освен ако не си склонен да платиш за такива панели цена достигаща 100 пъти цената на нормален панел.
Има и по-евтинки с цена около 5-6000$ за панел с размери 1метър на 1,7 метра и ефективност 30-тина процента.
Кофтито е че живота им е от половин до една година. За малко повечко пари може и до две години живот...
Известните технологии за производство на панели, включително и недостъпните с множество преходи има теоретичен таван от около 68,8%
В момента едни от най-ефективните панели на пазара са SunPower Х22 с ефективност 22.8%
За до две години производителите се борят да достигнат ефективност 25% при панели за масовия пазар.
Ако стане ще е много добре.
:partyman:
P.S. И аз чакам, чакам, чакам ... вече час, два, три... :lol:
radius - майстор
Аз чакам нещо разработка на военните или поне нанотехнология, тва другото ала-бала :-D
hidrazin - майстор
пет мар 08, 2024 1:07 amKingLin написа:
Понеже сега се включвам в темата и четох по-нагоре относно прекъсването при отпадане на мрежата - моя инвертор (трифазен хибрид Дейе 12 кW за небалансиран товар) го вързах като да захранва backup load...
Още пише, че докато не му вържа батерия, няма да работи в ЮПС режим, та в момента колкото и да дава от панелите, спре ли мрежата и той спира. Сложа ли батерия, би трябвало да не спира тока към къщата.
Инвертора ти е отличен! Ху-йай-вей ряпа да ядат. Както и повечето от останалите. Малко са такива които да ти предложат такива възможности като Дейе.
Ама и ти искаш прекалено много... Да, без батерия не може да работи в OffGrid ама ти си купуваш хибриден инвертор и презумпцията е че ти трябва и батерия.
За сметка на това имаш неща които другите нямат или имат само някои от ... нещата. :-D
:partyman:
hidrazin - майстор
пет мар 08, 2024 3:44 pmD.Kalchev написа:
Панелите са най-производителни при лека облачност и температури няколко градуса над нулата. Слънчевата радиация прониква и през облаците, а липсата на пряка слънчева светлина предпазва панела от повишаване на температурата и спадане на производителността. Дифракцията на светлината също има значение. Тоест свойството на светлината като вълна да не се разпространява праволинейно и да се пречупва през различните пластове на атмосферата.
К'во значи лека облачност? Няма такива облаци и такава облачност!
И останалата част от поста е ... като на чул нещо от тук и там. Но има заченки на верни неща. Само заченки...
Ниската температура повишава производителността но не са най-производителни при "няколко градуса над нулата".
Да слънчевата радиация прониква през облаците но БЕЗ ПРЯКА слънчева светлина НИКОГА не само няма да надхвърлиш дадената по документи мощност, ами и няма дори да достигнеш до нея.
Има и други фактори които влияят но те са обект на друга бира.
Пък дифракцията на светлината в атмосферата и в резултат повишаване ефективността на панелите ... няма да го коментирам. :-D
пет мар 08, 2024 10:39 pmradius написа:
Аз чакам нещо разработка на военните или поне нанотехнология, тва другото ала-бала :-D
Забравил си бре! Трябва да има и ... магнити. Яки неодимови магнити от Китай. Без тях - [-X
Добави континуумен трансфуктор и ще стане работата...
:partyman:
fbr - майстор
Въртят се едни чудодейни легенди из средите на соларните маниаци. Съсед с кемпер ме убеждава че и в облачно време инвертора му работел на пълна мощност, поне така му показвало приложението на ГСМ-а. Кимам разбиращо и не смея да се противопоставя, че знам ли, китаеца може да е иамислил нещо.
D.Kalchev - специалист
пет мар 08, 2024 11:11 pmhidrazin написа:

К'во значи лека облачност? Няма такива облаци и такава облачност!

...
Щом казваш, че няма лека облачност - значи няма! Лека няма, значи и тежка няма. Може би има голяма и малка? Или значителна и незначителна? :?
Баси... От какво ли се влияе производителността на пустите фотоволтаици?! Фазите на Луната имат ли значение? :? :-D :?
  • 1
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 68

Тема "3kW фотоволтаична инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: