• 1
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 66
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
feikot - специалист
С дългогодишния ми опит с програми, одобрения и пр. реших да си финансирам сам проекта. Нито ще искам да ми връщат пари нито ще искам да се занимавам с тия кретени.
Щели да дават ама на тия с кюмбетата, щели да дават 25 ст. на тия на минимална заплата, щели да дават ама щели... Че тези, които не сме с кюмбе, не сме на МРЗ и т.н. да не сме половин хора бе ?!?

Една от последните програми по които участвах беше за зем. техника и 10 точки (при макс 100) даваше енергиен паспорт на желаната техника, ако тя предполагала намаляване разхода на гориво, ги получаваш... Еми нормално, ако искаш да купиш нов трактор и имаш беларус получаваш 10 !!!! % отгоре точки. Обаче паспорта струваше 2к лв и едни фирми се нагушиха с много пари.
Сега със санирането същото - енергийно и техническо обследване на сградата за една шапка пари, ама ако не одобрят МФС парите изгарят. Пак ще се нагушят некадърни архитекти и самозвани техници.

Извинявам се... Вбесих се. Не е редно да има такова разделение !!!
brum - майстор
Имаше програми за енергийна ефективност. Финансираха климатици от банки. По тия програми ми покриха близо 80% от цената на два климатика (с монтаж и т.н.). Бях млад и грам не вдявах за какво става дума. Отидох в ДСК, ония питаха разни работи, казаха, че ще стане и то стана.

Ама сега не се минава през банка и сигурно ще е клизматичен процеса.
Ал_ - специалист
Хубава работа, ама българска, са като цяло програмите с пари от еврофондовете

Страничен въпрос имам аз. Настройвам се психически за разширяване на една вила и предстоящите мили сценки с родната бюрокрация. Реших да се видя с няколко архитекта, които да кажат как си представят нещата. Вчера един от тях беше на кафе и като стана дума, че на покрива трябва да се предвиди монтаж на панели ме учуди с въпроса защо не съм сложил панели на покрива на гаража - едноскатен,северно изложение, наклонът му мисля, че беше 13.5 градуса. То невъзможни неща няма, но не се бях замислял, та....доколко е изпълнимо?
brum - майстор
Изпълнимо е.

Вчера с едно инсталатори се запирказвах, защото панелите дето монтираха надстърчаха над покрива. По закон казаха, че панелите трябвало да попадат в границите на покрива. И това никъде не било дефинирано какво точно значи. Ако искаш можеш да сложиш стойки и да ги наклониш на юг. Нищо, че ската е северен. Важното е да сметнеш конструкцията, за да не ги събираш из полето като духне вятъра.
Ал_ - специалист
Благодаря за отговора. Той въпросът ми беше по-скоро принципен в случая - мисля, че архитектът пропусна, че гаражът е залепен западно за по-висока селскостопанска постройка. Не съм се заглеждал, но може би след 14:00 половината от 30-35 кв. м покрив е засенчен.

За "границите на покрива" от първото ти мнение помня, че споменаваш, че не трябва да надстърча над билото, но явно липсата на дефиниции дава определена гъвкавост.
sts - специалист
Здравейте feikot,те хората с пари ги спират да не инвестират
с хватки на администрациите камо ли по програмите.
Бяхме включени в програмата за саниране и имахме договор
с банката и общината за блок с 8 входа с три секции.
Очаквахме общината да намери изпълнител.За нас бяха
предвидени средства но нямаше кой да ги разреши от София.
Диваците депутати ако бяха реалисти и технократи нямаше да
поставят такива трудни условия за изпълнение тогава да
събираме подписи от 192 семейства.
Като чуя обществена поръчка асоциацията ми е нова кражба
за нашите хора.
Разгеле, олекна ми!
Вече три години се притеснявам да не ми дойдат на проверка. Монтирал съм на кокошарника, но все пак си е страшно.
Andri01 - майстор
"...монтират соларни панели на покривите на жилищата си ..." Не отговаряш на изискванията. Е,освен ако не им докажеш, че живееш в кокошарника,разбира се. :? :partyman:
brum - майстор
Кокошарника има ли акт 16? Че как ще ги уведомиш за тая работа ако не е нанесен в кадастъра :) ?
  • 1
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 66

Тема "3kW фотоволтаична инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: