• 1
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 68
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
6osi6 - майстор
Крепежите са на Bosch по един комплект на панел. Отдолу под тях, под керемидите, са хванати с метални стойки за плочата, които ми ги завари Радо.
Изпълнението е малко - очаквам излитане, но тук има и други такива и не е много ветровито.
Изображение
Детето - специалист
Клетките при мен също пристигнаха, но нямам никакво време да сглобявам.
Освен да се спазаря с колегата Брум да ми сглоби и моята батерия.

Прикачен файл

IMG-ae69179126a715462ffad5e9d95b0eb4-V.jpg

Прикачен файл

IMG-73b2ce39a3efcd9d09b4282aa969228c-V.jpg

Прикачен файл

IMG-cbd51f711b81a2f5b810eabcde7ab8fc-V.jpg
brum - майстор
Отказвам :) .
Детето - специалист
Колегата Брум отказа да ми направи кутията и затова започвам по малко да се занимавам в свободното време.
Кутията умишлено я направих по голяма, идеята е да има повече въздух за охлаждане. Даже се чудя дали да не сложа и някой вентилатор за принудително охлаждане ако има нужда.
Утре чакам да ми доставят мостра на стъклотекстолит на лист и платно да видя кое от двете ще си харесам за изолация между клетките.
Шпилките и плочите които да притиснат клетките са най лесни.
Колега @brum как определи колко да натегнеш пружините за да създадеш нужният натиск върху клетките.

Прикачен файл

viber_изображение_2023-01-23_18-50-18-120.jpg
hidrazin - майстор
Натиска вероятно го е разбрал от ТУК.
:partyman:
brum - майстор
Хидразине, грешиш. Нужният натиск го намерих в datasheet-а на производителят. До сега каквото съм гледа все са го давали на 300+-20кг натиск. Datasheet-а на последните клетки google не го намираше и ми го прати продавача. Но и там беше 300кг.

А какви пружини - има 2 варианта. Единият е стойка за тестване и пробваш от евтините масови пружини докато намериш подходящ. Другият е пружини със спецификации, но цените не ми харесаха.

Моите съм ги тествал със самоделен стенд за тестване. Колонна стойка от бормашина и кантара дето се теглим на него. Пробвах 3-4 модела докато стигна до подходящи. Пружините са натегнати по 50кг и са по 6 на редица клетки. За 2те редици са общо 12 пружини със 12 шпилки.

Ей тези ползвах. Всяка смачкана на 32мм за 45кг натиск. Имат още около 10mm ход докато се компресира цялата на 60кг.

Виж ако искаш и темата в американският форум. Има списък с нужните части и детайли кое къде е слагано. Примерен дребен, но важен детайл е маркуча върху шпилките. Там е писано и за делителите - FR4 стъклотекстолит (от България, на листа и рязан в гаража, че някой хора се самозабравят като им поискаш 20 плочки с определен размер).
hidrazin - майстор
пон яну 23, 2023 10:41 pmbrum написа:
Хидразине, грешиш. Нужният натиск го намерих в datasheet-а на производителят.
Ми не, не греша. В препратката която дадох още първия резултат е този:

Прикачен файл:
Линк.jpg
Линк.jpg (116.02 KиБ) Видяна 685 пъти

И там пича обяснява какво пише в datasheet-а:

Прикачен файл:
Спецификация.jpg

Така че все тая. Похвалното е че четеш спецификации/инструкции.
В България последните 2-3 десетилетия се наложи съвсем друг начин на работа.
Първо пускаме устройството/уреда/изделието...
После четем защо и как сме го гръмнали. :-D
:partyman:
brum - майстор
Хидразине, на моите клетки дават 6000 цикъла с fixture-а. И не дават брой цикли без него. Дори да е малка разликата явно има някаква. Компресията струва близко до нищо като веднъж си я правил - 12м шпилка, 12 пружини и 12 гайки.

Точно тоя от това клипче много приказва и малко мисли. Както и чичото в off grid garage-а. Затова не се доверявам на видеа и писания по форумите (като този), а наблягам на инструкциите от производителят.

Иначе да - хората не четат документацията от маса време насам. Аз гледам да намирам време за нея. Особено за неща дето са за първи път :) .
Детето - специалист
пон яну 23, 2023 10:41 pmbrum написа:
Моите съм ги тествал със самоделен стенд за тестване. Колонна стойка от бормашина и кантара дето се теглим на него. Пробвах 3-4 модела докато стигна до подходящи. Пружините са натегнати по 50кг и са по 6 на редица клетки. За 2те редици са общо 12 пружини със 12 шпилки.

Ей тези ползвах. Всяка смачкана на 32мм за 45кг натиск. Имат още около 10mm ход докато се компресира цялата на 60кг.
Разбрах те, смачкал си на кантара и си премерил колко я мачкаш при килограмите които търсиш. След това си натягал до нужната дължина.
За изолацията на шпилките е ясно, ще намеря нещо подходящо. Също така мисля както при теб да сложа меки връзки между клетките, най малкото ако има някакво "дишане" поне няма да се получава натоварване върху клемите.
25 квадрата кабел мисля е достатъчен, но дали да не заложа на 35. Разстоянието е късо а и не мисля, че ще тече повече от 50А за по дълго време.
brum - майстор
Моите връзки между клетките (бъсбаровете) са от там, от където те пратих да си вземеш клетките и са по 2лв/бройка. За тия пари ни кабела, ни кабелните обувки могат да се вземат. Да не говорим колко занимавка е да направиш 15 броя на ръка.

Моите са по 35мм2 и това е най-малкото от читавите бъсбарове. Не помня за какъв ток ги водеха, но при мен тока за 30 минути може да седи около 100те ампера. Нищо, че инвертора ми е 3.3kW.
  • 1
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 68

Тема "3kW фотоволтаична инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: