• 1
  • 63
  • 64
  • 65
  • 66
  • 67
  • 68
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
vlax - майстор
вт мар 12, 2024 6:40 ambrum написа:

Тая зима най-високата сметка за ток е 215лв (средата на декември до средата на януари). Миналата година по същото време беше 420лв. А тогава и газ ползвахме доста...

То нямаше зима,поне до сега :)
:partyman:
hidrazin - майстор
вт мар 12, 2024 6:40 ambrum написа:
Тая зима най-високата сметка за ток е 215лв (средата на декември до средата на януари). Миналата година по същото време беше 420лв. А тогава и газ ползвахме доста...
Да разбирам че става дума за небитов клиент?
Никога не се казва "миналата годна по същото време, за същия период..." защото няма НИКАКВА гаранция че си изразходвал същото количество енергия.
Казва се миналата година за този месец цената беше ХХ за kWh а тази година беше...
След "либерализацията" на пазара очаквай цени не само като онези "40-45ст/кВч" ами и нагоре. :)
вт мар 12, 2024 7:03 amvlax написа:
То нямаше зима,поне до сега
Ама той не е бил на регулирания пазар...
:partyman:

Прикачен файл:
Сигурност на Електроенерийната Система.png
Сигурност на Електроенерийната Система.png (82.78 KиБ) Видяна 507 пъти
brum - майстор
Добре де, 215лв за 1.17мВч тази година срещу 420лв за 0.79мВч миналата година. Битов клиент без акт 16 на ток от Електрохолд. Уж формирали цена по средната пазарна плюс такси и надбавки.

Ся ако някой пита ама как тъй 1.17мВч за 215лв - ми тъй. Имам си фотоволтаици с батерия и "умно" управление на консумацията за да смъкна цената.
kivanov - специалист
пон мар 11, 2024 7:38 pmhidrazin написа:
пон мар 11, 2024 6:31 pmkivanov написа:
Моите нужди ...
Точно за твоите нужди - най-десния.
пон мар 11, 2024 6:31 pmkivanov написа:
Да работи в паралел, защото къщата ще е присъединена на 40kw и не очаквам да мине всичко през инвертора.
Ако е изцяло в паралел и нищо не минава през EPS изхода на инвертора, то при спиране на тока от ЕРП-то няма да имаш никъде ток.
Ако ще и да си му сложил максимума от 2 батерии по 20kWh
пон мар 11, 2024 6:31 pmkivanov написа:
Работа с небалансирани фази. Макар, че след като закача всичко, което може да е трифазно на трите фази ще останат мини консуматори дето що годе ще са равни по фазите)
По тая точка има много "условности" и ще трябва да си изясниш някои неща.
Работа с небалансиран товар се отнася само и единствено за работа в режим на Back-up - когато няма напрежение в мрежата.
Тогава тоя който ти показах може да работи с различни товари на трите фази, включително трифазни товари.
Трифазните HUAWEI това НЕ ГО МОГАТ.
Когато няма ток (в режим Back-up) трифазните HUAWEI пускат на трите си фазови изхода ЕДНА и СЪЩА ФАЗА.
Демек когато нямаш ток, забравяш за трифазните консуматори.
А ти забравяш за небалансирани фази ако си в режим на паралел и нямаш договор с местното енерго да връщаш в мрежата.
Тази "малка" разлика която ще върнеш в мрежата не само няма да ти я платят а ти ще я платиш но на ДВОЙНА ЦЕНА.
:partyman:
P.S. За къщи, битови потребители и всички други потребители които са трифазни и нямат договор за връщане се ... налива друга бира. :-D
1. Паралел + EPS разбира се. Просто Искам да е в паралел за да не се налага да си включвам сауната/зарядната станция през него.
2. Това за трите фази и Huawei е доста важно. Гледах, че има Afore инвертори, които работят по същия начин като SofarSolar, но не им знам качеството. Инверторът от линка изглежда баш това, което ми трябва. Виждам, че може да вкарам и всичко през него с тези "Max. AC power from utility grid (VA): 40 000", кофти е ако се преебе, че трябва да превключа всичко, нали? Доколкото разбирам за да нямам проблем с връщането трябва директно да прекарам всичко през инвертора
3. Каква е тази друга бира, че май съм доста заинтересован от нея :-), защото май не ми се продава. Имам фирма, но не искам за някакви смешни пари да си правя живота сложен.
hidrazin - майстор
вт мар 12, 2024 10:40 pmkivanov написа:
3. Каква е тази друга бира, ...
Другата бира е ... VODKA.
Задължително руска а не например ментето Stolichnaya произведена в Азербайджан което масово се продава в нашата територия България като оригинал.
От мен толкоз.
Като имаш специфични изисквания си намери човек/проектант/"разбирач" ... който да ти направи "проект".
Пиша го в кавички, щото се нагледах на "проектанти". На тях трябва да им дадеш всичко "смляно" и те само да ти го нарисуват. Е, и да ти вземат пари де...
(Преди няколко месеца пак "таковах" проектант част ЕЛ. Беше направил проект за ФЕЦ с ясната тенденция клиента да произвежда ... минимума от всички възможни варианти!).
Ай ся лека ... сутрин. И въпросите ти не са в стила на "Направи си сам".
:partyman:
kivanov - специалист
вт мар 12, 2024 11:01 pmhidrazin написа:
вт мар 12, 2024 10:40 pmkivanov написа:
3. Каква е тази друга бира, ...
Другата бира е ... VODKA.
Задължително руска а не например ментето Stolichnaya произведена в Азербайджан което масово се продава в нашата територия България като оригинал.
От мен толкоз.
Като имаш специфични изисквания си намери човек/проектант/"разбирач" ... който да ти направи "проект".
Пиша го в кавички, щото се нагледах на "проектанти". На тях трябва да им дадеш всичко "смляно" и те само да ти го нарисуват. Е, и да ти вземат пари де...
(Преди няколко месеца пак "таковах" проектант част ЕЛ. Беше направил проект за ФЕЦ с ясната тенденция клиента да произвежда ... минимума от всички възможни варианти!).
Ай ся лека ... сутрин. И въпросите ти не са в стила на "Направи си сам".
:partyman:
Питам за да знам :) Ако ти се намира под ръка читав изпълнител на проект/инсталация и т.н. метни насам.
hidrazin - майстор
вт мар 12, 2024 11:06 pmkivanov написа:
Питам за да знам ...
Е, вече знаеш ... някои неща.
вт мар 12, 2024 11:06 pmkivanov написа:
Ако ти се намира под ръка читав изпълнител на проект/инсталация ...
Намират ми се. За след 1,5-2 години. И това напълно сериозно. Има и други варианти, пък и си много малък като инсталирана мощност, но може да се измисли нещо.
И най-важното! Форума е готин и с некомерсиална цел. И това му едно от най-готините неща - опазихме го от търгаши и "купувам, продавам, предлагам...".
А аз съм един от най-големите защитници на това статукво. :)
вт мар 12, 2024 11:06 pmkivanov написа:
...метни насам.
Долно Бусманци? :?
:partyman:
kivanov - специалист
вт мар 12, 2024 11:37 pmhidrazin написа:
вт мар 12, 2024 11:06 pmkivanov написа:
Питам за да знам ...
Е, вече знаеш ... някои неща.
вт мар 12, 2024 11:06 pmkivanov написа:
Ако ти се намира под ръка читав изпълнител на проект/инсталация ...
Намират ми се. За след 1,5-2 години. И това напълно сериозно. Има и други варианти, пък и си много малък като инсталирана мощност, но може да се измисли нещо.
И най-важното! Форума е готин и с некомерсиална цел. И това му едно от най-готините неща - опазихме го от търгаши и "купувам, продавам, предлагам...".
А аз съм един от най-големите защитници на това статукво. :)
вт мар 12, 2024 11:06 pmkivanov написа:
...метни насам.
Долно Бусманци? :?
:partyman:
Некомерсиалното е супер, но понякога е хубаво човек да намери точните изпълнители (в София)

Намерих нещата в Германия, че като гледам СИКО малко са се изложили с цената. 1-2 години си е вече ебаси срока :) Бих вързал всичко сам, но ще отнеме време, което нямам :)

Благодаря за жокерите. За около 12 хил. лв. се намира този инвертор + 10KW батерия, което ми се вижда топ оферта.
hidrazin - майстор
ср мар 13, 2024 12:29 amkivanov написа:
Благодаря за жокерите. За около 12 хил. лв. се намира този инвертор + 10KW батерия, което ми се вижда топ оферта
Доооообре.
ср мар 13, 2024 12:29 amkivanov написа:
... че като гледам СИКО малко са се изложили с цената.
Да не си въобразяваш че ги рекламирам? При търсене в Нета-а са първите и там има файловете с параметрите.
ср мар 13, 2024 12:29 amkivanov написа:
Намерих нещата в Германия, че ...
...че кой ти забранява да си ги вюемеш от там?

ср мар 13, 2024 12:29 amkivanov написа:
.... точните изпълнители (в София) ...
Шопландия? Направо забрави! При мен нямаш шанс не след 2 години ами и ... никога. :-D Веселяк...
:partyman:
stefanjor - специалист
Споре мен е въпрос на време да се случи и в България:
Нидерландците вече ще си плащат, за да продадат...
  • 1
  • 63
  • 64
  • 65
  • 66
  • 67
  • 68

Тема "3kW фотоволтаична инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: