• 1
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 66
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Детето - специалист
Не, аз говоря за проводника от клетките до БМС и този към клемите на сандъка.
brum - майстор
Там и с 25мм2 ще си ОК, защото е къс. При мен накрая мерих съпротивленията на батерията и отделните компоненти. Общо беше около 9.5 милиома. По компоненти бяха разпределени така:
1) 5 милиома в пакета с батериите (включително бъсбаровете).
2) 1.6 милиома в стопяемият предпазител.
3) 1 милиом в автоматичният предпазител (ползвам за копче).
4) 1-1.5 милиом в кабелите и кабелнтие обувки.
5) 0.3-0.5 милиома в BMS-а.

За 4та точка кабелите са 35мм2 и 20мм2. Там и да слагах по-дебели нямаше да има много разлика. От 9.5 милиома да бях смъкнал до 9 милиома с по-дебели кабели.
Детето - специалист
Днес се заиграх малко със стъклотекстолита. Не се реже трудно, но резеца на ножа заминава. Като само го драскам и след това го чупя, правя го все едно режа стъкло. Който е рязал знае как се прави. Крайният резултат е повече от задоволителен.
Утре ако имам време ще нарежа лентите на парчета.
Мислех да го занеса на гилотина и щяха да го накроят за минута.

Прикачен файл

IMG-07da5a689e3744591cf6001a14120185-V.jpg
Детето - специалист
Почти съм готов и аз с батерията, остават още няколко довършителни неща.
Сега идва въпросът трябва ли да връзвам клетките в паралел и да ги зареждам. Мултицета който ползвам не е някакъв прецизен и според него всички клетки са с еднакво напрежение 3.60V Ако приемем, че клетките са с еднакво напрежение, да ги разредя до някакво ниво и след това да ги заредя както са вързани в паралел или направо да зареждам, като реално не виждам накъде повече от 3.6V
Другият въпрос който изниква е, че имам лабораторно захранване което е 5А. Не знам това дали ще е проблем или просто ще отнеме доста време докато се заредят всички клетки. Или да не разреждам нищо, връзвам в паралел и дори и с 5А ги оставям да се изравнят до макс 3.65V

ЕДИТ: ключа който ще сложа да спира батерията, да го вържа да прекъсва между БМС и батерията или след БМС.
Питам, защото при оловните акумулатори ако откачиш единя край за да прекъснеш захранването а има товар изравнителите си заминават. Тук не знам ако прекъсна силовата част между БМС и батерията а от другата страна батерията е вързана към консуматор, дали и тук БМС няма да си замине.
brum - майстор
Няма вариант клетките ти да са на 3.6 волта. На толкова може да са докато се зареждат, но като спреш заряда ще падне до 3.45-3.5 волта.

При мен действах така - събрах батерията във финалният вариант, пуснах БМС-а, зареждах с 20 ампера и чаках БМС-а да прекъсне зареждането като някоя клетка стигне 3.6 волта. После спрях БМС-а и клетка по клетка ги дозареждах до 3.6 волта. Прекъсвах зареждането при когато тока падне под 5 ампера.

Дисбаланса беше малък. Между 1 и 4 ампера поеха различните клетки. След тоя процес имаше 2-3 клетки дето ги източих малко с 2 ома резистор, но в рамките на половин час стигнах при зареждане всичките клетки да са между 3.5 и 3.6 волта. Или съвсем прилично балансирана батерия.

За първото зареждане и балансирането ти трябва читаво зарядно с голям ток. Мултимера ако сега показва 3.6 волта не го ползвай, а гледай директно на БМС-а показанията.

За ключа - след БМС-а. Преди БМС-а задължително трябва да има читав предпазител способен да прекъсва 20 килоампера ток. Аз ползвах Bussmann 100FE за предпазител и евтин китайски DC прекъсвач за 150 ампера (Tomzn TOB1Z-125).
Детето - специалист
пон яну 30, 2023 7:46 pmbrum написа:
Няма вариант клетките ти да са на 3.6 волта. На толкова може да са докато се зареждат, но като спреш заряда ще падне до 3.45-3.5 волта.
Днес извадих малко по прецизната техника и резултатите са други. От 3.321 до 3.323 волта са клетките. Засега съм планувал петък да сваля всичко в мазето и да сглобя клетките в кутията. Тогава ще вържа и БМС да видя той какво мисли за клетките.
brum - майстор
Това вече е нормално напрежение за клетки дето не работят :) . Аз пък пробвам подгрев за батериите. Че 5-6 дни без слънце (последните) и неотопляемо помещение доведе до температури 2-2.5 градуса на клетките. А са им нужни едни 15 градуса да могат да могат да отдават 4-5 киловата - мощността нужна на инвертора.
Детето - специалист
От вчера и аз съм в играта с батерия, но според мен имам проблем с една клетка. При зареждане до един момент клетките вървят с някаква малка разлика. В един момент проблемната клетката започва да вдига напрежението много по бързо от останалите и БМС изключва зареждането. След това при разреждане започват да се изравняват, отново в един момент започва въпросната клетка отново да "избързва". Така докато БМС не изключи заради въпросната клетка и каже, че батерията е празна.
Kогато изключи БМС проблемната клетка беше на 2.900v а останалите на 3.183v като разликата между останалите клетки е 2-5mv. При зареждане проблемната клетка достига до 3.500v а останалите клетки 3.357v като отново разликата между останалите клетки е няколко mv.
Някакви идеи какво да опитам преди да пиша на китайката, защото може и аз да греша нещо.
brum - майстор
Няма какво да опиташ. По това което описваш тази клетка е с нисък капацитет. Колко нисък - иска си тест на капацитета. Ако е 3-4-5 ампера не е драма. Ама ми се струва, че ще е повече. Пък и без тест подозирам, че няма да ти пратят клетка.

Като минимум за тест на капацитета можеш да заредиш батерията до горе, да я балансираш (задължително) и после да видиш след колко Ah тази клетка дава, че е празна.
Последна промяна от brum на пон фев 06, 2023 12:13 pm, променено общо 1 път.
Детето - специалист
Предполагам теста трябва да е "официален" така да го наречем. Или зареждам на макс и след това започвам да разреждам с някакъв постоянен консуматор като засичам времето и следя напрежението.
  • 1
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 66

Тема "3kW фотоволтаична инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: