• 1
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 66
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
brum - майстор
Моят съвет е да му извадиш копче и да го пускаш само при нужда (когато клетките са над 3.45 волта). За да работи добре през цялото време ти трябват идентични клетки и перфектни връзки по бъсбаровете. Иначе ще почне да клати батерията към разбалансиране. Маса народ реве от тоя тип балансиращи платки.

И аз имам такъв, но за момента не мисля, че ще го ползвам. Взех го за да видя каква му е схемата и как реално работи. Евентуално ще го пускам по веднъж на година ако има някаква профилактика на батерията. Или ще го интегрирам в модула дето направих за следене на данните от батерията.
Pansim1 - специалист
чет мар 16, 2023 5:54 pmДетето написа:
Предполагам по големите загуби при работа на батерия идват от ниското напрежение на батерията. Ако е високоволтова както при Хуавея може да е по добре, но там цената на 5Kw батерия е колкото тук цената на 15Kw батерия с инвертор 5Kw.
Според Гроват реактивната енергия е доста, това предполагам води след себе си до още загуби

Пристигна активния баланс за батерията, другата седмица е плануван за монтаж. След това ще наблюдавам дали си заслужава 100-те лева.
Абсолютно вярно!
Хуйвей :lol: работят с високо КПД само с 360 волтовата батерия и там няма преобразуване от ниско към високо напрежение. И правилно си забелязъл цената...в космоса е
На Гроват вяра да нямаш - скромно мое мнение.
Активен баланс - реклама. Нищо и половина.
Детето - специалист
пет мар 17, 2023 4:21 pmPansim1 написа:
Абсолютно вярно!
Хуйвей :lol: работят с високо КПД само с 360 волтовата батерия и там няма преобразуване от ниско към високо напрежение. И правилно си забелязъл цената...в космоса е
На Гроват вяра да нямаш - скромно мое мнение.
Активен баланс - реклама. Нищо и половина.
Принципно от началото се бях засилил да си сглобя батерия за хуавея, но никъде не намерих информация по нета. Няма и снимки дори на разглобена, поне да се види какво има вътре.Явно все още няма умряла батерия, защото не случайно дават 10г гаранция.
И там това което му казват БМС май не е само това. Защото инвертора има комуникация с него и "БМС" има комуникация с батерията. Общо взето елементите лесно ще ги купя, но какво ще изпълнява ролята на БМС и да има комуникация. Да не говорим, че инвертора няма да си говори според мен с нещо хоум мейд. Другото интересно е, че батерията я дава 50 волта.
П.С днес наблюдавах въпросните пикове, но при мен бяха за няколко секунди. От 2670wp имаше до 3100 като това го гледах в реално време с отчитане на половин секунда.
Едит: батерията е 10kw или 2х5. Сега идва интересното където се показват отделно двете батерии

Прикачен файл

Screenshot_2023-03-17-19-12-41-338.jpeg

Прикачен файл

Screenshot_2023-03-17-19-13-34-552.jpeg

Прикачен файл

Screenshot_2023-03-17-14-12-58-549.jpeg
Pansim1 - специалист
Основно правило за дълга и безпроблемна работа на батерията е именно комуникацията.
Батерията е водещата в цялата система. От нея трябва да зависи заряден ток, разряден ток
максимално напрежение, минимално напрежение и внимание!!! КАПАЦИТЕТ.


Какво беше интересното за двете батерии...нещо не схванах :partyman:
Детето - специалист
пет мар 17, 2023 8:05 pmPansim1 написа:
Основно правило за дълга и безпроблемна работа на батерията е именно комуникацията.
Батерията е водещата в цялата система. От нея трябва да зависи заряден ток, разряден ток
максимално напрежение, минимално напрежение и внимание!!! КАПАЦИТЕТ.


Какво беше интересното за двете батерии...нещо не схванах :partyman:
Показва, че работят на 50 волта. А реално навсякъде се говори за високоволтова батерия.
Все едно батерията е 50v 100А и след това се вдига до 400v + и 10А към инвертора и това го прави така нареченият "BMS" .
И ако е така както си мисля е редно да има повече загуби, но не е така.
ЕДИТ: от тази вечер Хуавей, 13% загуби от работата на батерия.

Прикачен файл

Screenshot_2023-03-18-06-55-18-990.jpeg

Прикачен файл

Screenshot_2023-03-18-06-56-05-957.jpeg

Прикачен файл

Screenshot_2023-03-17-21-07-57-306.jpeg
Screenshot_2023-03-17-21-07-57-306.jpeg (110.28 KиБ) Видяна 638 пъти
Pansim1 - специалист
пет мар 17, 2023 9:10 pmДетето написа:
Все едно батерията е 50v 100А и след това се вдига до 400v + и 10А към инвертора и това го прави така нареченият "BMS" .
И ако е така както си мисля е редно да има повече загуби, но не е така.
ЕДИТ: от тази вечер Хуавей, 13% загуби от работата на батерия.
Значи си е така. Инвертора си работи с високо напрежение, не преобразува нищо, освен да прави синусоида от постоянното напрежение, което пък се подава от батерията чрез модула допълнително към нея който не е само БМС а и инвертор от 50 до 360-400 в. И тук са загубите.
brum - майстор
Ако Хуявей-я е по този начин е хибрид между AC и DC свързаната система.

От AC свързаната е взел по-високо КПД при преобразуване от фотоволтаиците към 230V променливо. Тук не се минава през ниско напрежение (48V) и големи тоци. Директно от фотоволтаиците си прави едни 400 волта и с тях работи инвертора.


От AC свързаната система е взел и по-ниското КПД когато енергията минава през батерията (две допълнителни конвертирания при вкарване на енергия към батерията и вадене от нея).

Не е взел две предимства обаче на AC свързаната система - модулност (лесно се добавят модули към всяка точна на AC мрежата) и по-голяма пикова мощност (сумарна от всички инвертори - 3.3kW батериен + 3.6kW фотоволтаичен = 6.9kW максимална мощност). Отделно, че работи с неговите си специфични батерии и не съм чувал някой да си е правил високоволтова батерия.

Ако самата батерия е на 300-400 волта нещата са по-различни. Ама ако е 48 волтова с преобразувател през нея тоя подход за мен е с повече недостатъци отколкото предимства. Най-вече заради задължително ползване на купешки батерии.
Pansim1 - специалист
Хуйвея съм го отсвирил точно поради причина екзотика.
И съм с Виктрон. Според мен е доста гъвкава и добре премислена система. Поне това показва практиката при работа вече повече от година и половина.
brum - майстор
Виктрона и той е от лъскавите. Чуват ли му се вентилаторите като се натовари? Че на моя така и не съм ги чувал, и започвам да се чудя дали не е 80 кила заради радиаторите...
Pansim1 - специалист
Чува се вентилатора. Ама ако си до него. И зависи от товара. При ниско натоварване няма вентилатори. После тръгва бавно и така...интелигентно управление :-D
И понеже цялата система ми е монтирана в мазето, не чувам нищо.
Има и възможност за съвместна работа с Фрониус мрежов инвертор, и тогава се вдига КПД-то, при работа само на панели...ама...то пълно щастие няма, пък и електромер на панелите нямам, та все тая :partyman:

Твоя какъв е че тежи толкова.Трябва да е нещо много мощно
  • 1
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 66

Тема "3kW фотоволтаична инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: