• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
brum - майстор
Налага ми се да прекъсна силовият кабел който захранва къщата. Целта е да се удължи и да минава през една постройка която е на метър от него. Умувам над вариантите за удължаване на кабела. Кабела е СВТ, 3х10мм2 и удължаването ще е със същият кабел.

Вариант 1 който гледам е със някакви муфи със гел. Муфа за моите цели е над 100лв. А мен ми трябват две.

Вариант 2 който обмислям е с усукване и запояване на жилата. Отгоре шлаух с лепило по всяко от жилата. След това някакъв силикон подходящ за целите (не знам какъв, но като първа идея се сетих за Ceresit FT 101) и над него пак шлаух с лепило.

Нещо различно като вариант бихте ли предложили? Второто е към 200лв по-евтино от първото. Ако е удачно като решение ще използвам него.
шоп - майстор
Едно време рекордоманите 10мм2 си се наставяха с усукване и отгоре изолирбанд от текстилния.

Аз си ги усуквам и ако наставката е на открито и влажно отгоре слагам термосвивам шлаух за наставяне под вода.
ZMeyGorianin - майстор
Меден рекордоман 6мм2 съм го кримпвал с алуминиеви гилзи на няколко места. Отгоре термосвиваем шлаух. Издържа цялото опъване на кабела на разстояние 20м.
kr1100 - майстор
заливаеми муфи с полиуретанова 2 компонентна смола. Работят снадените кабели и под вода в Варненското езеро / Терем- а/
brum - майстор
Муфите със смола са съизмерими по цена с муфите с гел. И тях ги гледах, но ми се ще да мина по-тънко.

Кабела е под земя. Т.е. ще трябва да се защити от влага със сигурност. Опън няма.

А за муфите с кримпване - ако кабела беше многожичен нямаше да го мисля. Отделно, че алуминиеви муфи за меден кабел не са удачно решение. Има си медни и калайдисани муфи дето са по-правилни за меден кабел.
fbr - майстор
Проста спайка и термосвиваем шлаух отгоре. Изображение Не ми се е случвало да попадам на компрометирана.
brum - майстор
Така ще е. Остава да измисля как ще направя спайка на 10мм2 кабел, ама ще го преборя някак си :) .

И ще помисля все пак да го мина и с припой.
sts - специалист
Най правилно е да се изпълнят връзките на снаждането
с медни гилзи и да се кербоват.
Изолирането на отделните жила се прави с термошлаух
или с PVC лента.
Изолираните жила се монтират в термосвиваема муфа.
Ако нямате професионални умения не се опитвайте да го правите.
brum - майстор
Клещи за кримване имам. Хидравлични, дето проблеми с кабелите на акумулаторите нямат. Обаче от това което съм чел този подход не е удачен при едножичен кабел. Грешно ли ми е разбирането?

Че ако подхода с кербоване е правилният, то той ще е най-лесният за изпълнение...
brum - майстор
Четох, четох и пак същото - кримпване на едножичен проводник не се прави. Нито на калайдисан.

Като google-на ми излиза все един и същи резултат на сайта на НАСА (ония дето летят из космоса). Дали само при тях важи не знам, ама някак си ми не ми вдъхва доверие този подход.

Отделно, че муфите с гел и смола са всичките винтови. Ни една няма дето да е за кримпване, та явно си има причина.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Начини за снаждане на силов кабел?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: