• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
iliya_i - майстор
вт апр 26, 2022 1:06 amhidrazin написа:
Второ - съпротивление 4 ома за повторен заземител е отлично ама нека приемем че е ... 1 Ом.
На кол без контрол, забит някъде някакси, съпротивлението ще бъде по-скоро не 1, не 4 а би било добре ако е 10 Ом.
При това тока който ще протече би бил 23 А (при това АП няма да изключи), които пък ще повдигнат напрежението на заземителния проводник с 230 V, хайде да приемем половината - 115 V.
Честито на заземените!
Hoвoceлckи - майстор
вт апр 26, 2022 8:23 amiliya_i написа:

И каква е според теб вероятността да се прекъсне нулата на подземен кабел или на кабел от главното разпределително табло до апартамента, по който няма снадки.
При това положение защо ти е ДТЗ изобщо? След като имаш гарантирана "нула" на корпуса, там потенциал няма да се появи (или ще е безопасно малък).
nikolov333 - майстор
Баш за тва мисля, че в реалния живот, нещата не са като по Наредбите..
Вече коментирахме, че едно реле за контрол на напрежението в таблото, може да подсигури изключването, при отпадането на PEN..само, че не са го споменали в наредбите.. :-D
iliya_i - майстор
вт апр 26, 2022 8:47 amHoвoceлckи написа:
вт апр 26, 2022 8:23 amiliya_i написа:

И каква е според теб вероятността да се прекъсне нулата на подземен кабел или на кабел от главното разпределително табло до апартамента, по който няма снадки.
При това положение защо ти е ДТЗ изобщо? След като имаш гарантирана "нула" на корпуса, там потенциал няма да се появи (или ще е безопасно малък).
Новоселски, можеш ли да направиш разлика между кол забит просто така и заземител, който се контролира? И също така, че заземителя трябва да е в състояние да събори бушона или ДТЗ, защото всичко друго е ....
fbr - майстор
Моето електромерно табло е пластмасово и е под козирка и няма заземителен кол. РК-под под него, също няма кол (ако не вярвате ще приложа снимки). А кабелите от различните клонове събрани в разпределителното табло са едножични и всичките N направени на ухо и заедно(около5-6) стегнати на един болт на заземителната шина. Мила родна ерепейска картинка. Та кое казвате, от всичко това, се мерело всяка година.
Hoвoceлckи - майстор
Илия, ти прочете ли цитатите? Аз не виждам в тях да става дума за колове?
А иначе - да. Работих преди доста време (за един месец) във външна на енергото фирма по изнасяне на електромери на "границата на имота". Там забивахме коловете под всяко табло по споменатия от теб начин. По-лошо - поради изключително каменистия терен ги режехме ...
И аз да те попитам: ти виждал ли си някога лаборатория да мери съпротивлението точно на тези колове (еле пък периодично)?
А за самото измерване ... Някога в завода имахме комплект и го взимахме понякога, на когото му трябва или ... си е "намерил" малко кабел за вкъщи :cool: Охраната нямаше как да знае с колко (и какви) жици е това нещо. За да не се усетят случайно, все пак се връщаше, когато на смяна са други :-D
Последна промяна от Hoвoceлckи на вт апр 26, 2022 6:38 pm, променено общо 1 път.
zz_stefanov - майстор
Айде и аз да ви налея масло: С ТТ заземяване съм с 4 комбинирани предпазителя с ДТЗ и мой кол. Мрежата въздушна без презаземяване при таблото ми. И четирите ми защити сработват при замостване между нула и земя по контактите.
Кажете кусурите на това пред това да си заземя нулата при мен.
Да направя това се навих след като съседът, като краде ток от линията с някаква щека, май беше направил точно това което хидрата казва, че никой няма да го направи нарочно (циганизацията на българина е отделна тема) :)
Кумчо Вълчо - специалист
Илийка, какво става майка? Не разбра въпроса или нещо те затрудни, че вдигна такава пушилка? Ако е така, има решение, пък и тихичко ще ти го кажа, та само ти да ме чуеш:
НЕ Е СРАМНО ДА ПОЗВЪНИШ НА ПРИЯТЕЛ ИЛИ ДА ПОИСКАШ ПОМОЩ ОТ ПУБЛИКАТА. Спортсменски опции са това. Прочети още веднъж въпроса и ако искаш, постъпи като пич.
iliya_i - майстор
Ами какво да става бе Вълчо?
То тука в опитите си да кажете на бялото черно, вече доказване моята теза.
Да речем, че имаме 1 контролиран заемите в трасето 4 ома. И паралелно на него 20 Новоселски занимателни по 20 ома всеки. Е постигнахме заземление под 1 ом.
В сметката не включвам повторните заземители на всеки трети стълб.
Сега остана да си направите по добро в двора.
Дерзайте!
nikolov333 - майстор
Да се направи добро заземяване не е чак такъв проблем, ако има подходяща почва, па ако има и влага става супер.. :-D На вилата забих от северния край в дере в 80 см изкоп за канала, 4-ри неръждаеми тръби ф20х4мм дълги 2 метра през 3 метра и ги заварих към неръждаема шина 40х4мм с неръждаеми електроди. Не съм го мерил още, че искам да е наесен ама съм сигурен, че ще бие коловете на енергото със сигурност.. :-D
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "ДТЗ с два полюса" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: