• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Hoвoceлckи - майстор
Алоу, попитах те - отговори конкретно моля! Какво се с случва според тази картинка (влизащата нула в АТ прекъсва)?
iliya_i - майстор
Вариантите са 3:
1) Корпуса се офазява, преди прекъсване на нулата. ДТЗ изключва.
2) Нулата се прекъсва преди офазяване на корпуса. Нямаш напрежение. И ако имаш напреженова защита тя ще изключи.
3) Двете да настъпят едновременно. И то едновременно и с пипането ти. Каква е вероятността? И кое първо ще настъпи - да изключат защитите или ти?
Последна промяна от iliya_i на пон апр 25, 2022 10:26 pm, променено общо 1 път.
Hoвoceлckи - майстор
Допълнил си си офтопика. Ти наистина ли не виждаш, че човека умира?! ДТЗ е "нипричьом"!

Не мога да повярвам ... Тук един щурчо наскоро ви свекташе за "зануляването". Срахте му на главата.
И мене ме отсвирихте за галваничното разделяне от земя ...
Ама не вярвах, че сте пък чак толкова боси :shock:
Спри да се пробваш да се изметнеш бе човек. Възползва се, че не съм те цитирал - смешник :-D
Ти просто не виждаш какво съм показал!!!
Жокер: не става дума за никакъв пробив :-D ... :x
mironcho - специалист
пон апр 25, 2022 9:31 pmHoвoceлckи написа:
Илия, дали разбираш какво се случва на тази скица?

received_393761542400351.jpeg
При загуба на нула става същото, какво общо има в случая ДТЗ-то че намесвате в темата на питащия, дето го няма вече в ефир?

Прикачен файл

received_393761542400351.jpeg
received_393761542400351.jpeg (32.21 KиБ) Видяна 706 пъти
iliya_i - майстор
пон апр 25, 2022 10:18 pmHoвoceлckи написа:
Допълнил си си офтопика. Ти наистина ли не виждаш, че човека умира?! ДТЗ е "нипричьом"!

Не мога да повярвам ... Тук един щурчо наскоро ви свекташе за "зануляването". Срахте му на главата.
И мене ме отсвирихте за галваничното разделяне от земя ...
Ама не вярвах, че сте пък чак толкова боси :shock:
Точно галваничното разделяне, без контрол - първоначален, периодичен крие най-голям риск. Измамно спокойствие.
А никой не желае да си ги плаща. Имаш един изгнил кол, забит в неподходяща почва, едно високо съпротивление на заземителя.
Ама ти си си напълно спокоен, щото уж имаш земя. Имаш, ама друг път.

Точно по тази причина, в наредбата схема ТТ е записана в изключениата. Тя не е за всеки потребител.
Препоръчва се само за големи потребители (небитови), които пък трябва да разполагат с компетентен персонал.
А тук във форума се обсъждат битови сгради.
Ти правиш ли разлика между тези два типа потребители?
Hoвoceлckи - майстор
На къде изби ...
Галванично развързване и кол заземяване ... Е к'о пра'им - в морето дупка :-D М'ани ... Нема смисъл да ги ручаме тия жабета!
ДТЗ без налично заземяване в АТ е ТАШАК! Да или не? Пак ще те попитам: ти разбираш ли скицата ми?
hidrazin - майстор
пон апр 25, 2022 9:31 pmHoвoceлckи написа:
...дали разбираш какво се случва на тази скица?

Прикачен файл:
received_393761542400351.jpeg
received_393761542400351.jpeg (15.97 KиБ) Видяна 688 пъти

На тази скица се вижда че ... печката не работи.
Тъпана дето държи едновременно крана и бара печката разбира че не му ври боба.
Вика си електричар който установява че му няма нулата.
Къде е трагедията на скицата?
А обективно погледнато при TN-C-S повторния заземител при главното табло винаги е препоръчителен. Ако има възможност.
Но при всички положения TN-C-S е за предпочитане (дори и без повторен заземител) пред TN-C
пон апр 25, 2022 9:49 pmiliya_i написа:
Ще си останеш само по фаза и опушен кол със стопени проводници към него.
Това няма как да се случи.
Първо - отклонението към къщата в класическия случай е 10 квадрата мед. Нека приемем че е 6 квадрата мед.
Второ - съпротивление 4 ома за повторен заземител е отлично ама нека приемем че е ... 1 Ом.
Трето - минималното сечение на проводника към заземителя е 16 квадрата мед.
Сега разиграваме ситуация с прекъсната нула, ти си единствения заземител на цялото трасе и някой се качва на стълба и ръга фазата директно към нулата.
Теоретично при 230V и съпротивление на заземителя 1Ω ще протече ток 230A
Меден проводник със сечение 6 mm² ще се стопи при над 350-375А
Реално нещата обикновено са по-различни - земното не е 1Ω, сечението на отклонението е поне 10mm² , проводниците на мрежата на ЕРП-то имат съпротивление и никой не ръга фазата директно към твоето земно а тя минава през всичките товари в това трасе.
Та отклонението няма да се стопи а кола с проводника до него няма и да е чул...
:partyman:
P.S.
Срещал съм такива случи в къщи (по спомен в две къщи) където някой объркал и ... заземил фазата.
Единия си го спомням добре. При ремонт на бойлер (поцинковани тръби и селска ВиК мрежа) объркали жиците и фазата я свързали на мястото на нулата.
И с проводник 2,5 квадрата към корпуса на бойлера. Предпазителите в таблото всичките стопяеми, Е33 и подсилени.
Оплакването беше че след ремонта от чешмата на двора започнала да тече толичка вода. :-D
Клещите показаха ток около 50-60А през нулата при изключени всички консуматори (развити бАшони).
nikolov333 - майстор
Добре де. Дайте да направим анализ на рисковете при:
1.ДТЗ на двупроводна инсталация TN-C
2.ДТЗ при TN-C-S без повторен заземител
3.ДТЗ при TN-C-S със ПЗ
4.ДТЗ при ТТ
Та да се изясни..

При:
1. Може да те тресне тока. Колко е опасно зависи колко мА и за колко време..
2. Ако отпадне РЕN и не се прекъсне захранването ДТЗ няма да реагира като те затресе
3. Според мен си е окей, ако е изпълнен правилно със заземяване близо до възможно най-голямото сечение на РЕN и след него 3-5 проводна инсталация защитена от механично прекъсване.
4. ТТ в някой селски райони със стара въздушна мрежа отдалечени от трафа е за предпочитане, ако се гарантира ежегодния контрол на заземяването, което не знам как ще стане..
Hoвoceлckи - майстор
hidrazin написа:
На тази скица се вижда че ... печката не работи.
Тъпана дето държи едновременно крана и бара печката разбира че не му ври боба.
Вика си електричар който установява че му няма нулата.
Къде е трагедията на скицата?
Печката не работи от някакъв момент (след прекъсването на нулата). Преди това си е греела. А може и да не е заработила. "Тъпана" (допусни, че това може да е майка ти) констатира това и я докосва. Колко е нереално печката да е близо до мивката? И вярвай ми, вероятността после да може да си извика техник, клони към нула ...


вт апр 26, 2022 2:44 amnikolov333 написа:
Добре де. Дайте да направим анализ на рисковете при:
...
2.ДТЗ при TN-C-S без повторен заземител.
...
Та да се изясни..

При:
...
2. Ако отпадне РЕN и не се прекъсне захранването ДТЗ няма да реагира като те затресе
...
Илия изръси, че няма проблем в апартамент да се монтира ДТЗ, само като се раздели PEN. Да де, само дето няма файда от нея.
Неотдавна оплюхте един за дето беше отворил тема, че зануляване без заземяване крие опасност ...
iliya_i - майстор
вт апр 26, 2022 5:42 amHoвoceлckи написа:
Илия изръси, че няма проблем в апартамент да се монтира ДТЗ, само като се раздели PEN. Да де, само дето няма файда от нея.
Неотдавна оплюхте един за дето беше отворил тема, че зануляване без заземяване крие опасност ...
Новоселски, бих искал да видя, как правиш заземител на апартамент на 8-ми или по-висок етаж.
И каква е според теб вероятността да се прекъсне нулата на подземен кабел или на кабел от главното разпределително табло до апартамента, по който няма снадки.
Темата беше първоначално за къща на село, дето се предполага въздушна инсталация, изложена на ветрове и клони.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "ДТЗ с два полюса" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: