• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте,

За втори път ми се случва такова нещо и не съм сигурен как да оправя кабела, така че да няма проблеми след време.
Кабела е за контакти в кухня. Исках да закача едно шкафче, но не обърнах внимание, че отдолу има два контакта. След инцидента паднаха три бушона плюс главен бушон отвън. Таблото вътре, бушоните са главен, кухня и още един, но не знам за какво е. Всичко си работи след като вдигнах бушоните. Ударена е фазата (кафява изолация) и под този кабел има още един кабел с леко наранена изолация на заземяването (зелено жълта изолация). Заземяването мисля, че е наред. Кабела е съвсем леко засегнат. Хвана ме много яд, още повече че за втори път се оказвам в такава ситуация и пореден съсипан кабел. Хем си взех детектор още при първия такъв случай, но си мислих, че пробивам под кабелите и не сканирах стената за кабели. Мога ли да изолирам кабела с Теса и след това теракол? Или ще трябва да го оправям по сложния начин с повече къртене, защото нямам никакъв аванс за чиста снадка. Моля за вашите съвети, как да се справя с този кабел.

Изображение

Изображение
Lutchezar - майстор
Снимай малко по-отдалеч за да се види колко работна площ имаш. Кабелът може да се изолира, не е наранен критично.

Виж тук са описани видовете ленти за кабели, избери си подходящия тип и обикаляй железариите наоколо за подобна:
http://joiven-eshop.com/category/121/iz ... lenti.html
zz_stefanov - майстор
Жилото ми се вижда наполовина по тънко.
burkov - специалист
Случи ми се подобно нещо преди година. Кумеца решил да върже аспиратора в шкафа и думнал кабела отзад.
Аз го наснадих с лустер клема, но вече има и модел на ваго.
https://rumik.bg/bg/bezvintova-klema-wa ... 5br-489711
нед май 01, 2022 5:29 pmzz_stefanov написа:
Жилото ми се вижда наполовина по тънко.
Да, зависи от кой ъгъл се погледне :? . Трябва ли да го режа и да правя снадка. Нямам никакъв аванс.
нед май 01, 2022 5:32 pmburkov написа:
Случи ми се подобно нещо преди година. Кумеца решил да върже аспиратора в шкафа и думнал кабела отзад.
Аз го наснадих с лустер клема, но вече има и модел на ваго.
https://rumik.bg/bg/bezvintova-klema-wa ... 5br-489711
Благодаря за съвета! Тази клема изглежда добре. Само ме притеснява, че ще нагаря след време поради разтягане на клемата и разхлабване на връзката. На това място ще има шкафове и няма да имам лесен достъп, ако се наложи подмяна на клемата.

Какво мислите за тази лента: самовулканизираща лента 3M SCOTCH

Изображение
hidrazin - майстор
нед май 01, 2022 6:05 pmsimple1 написа:
Само ме притеснява, че ще нагаря след време поради разтягане на клемата и разхлабване на връзката.
Няма такъв филм. Нито ще се разтегне, нито ще се разхлаби.
нед май 01, 2022 6:05 pmsimple1 написа:
Какво мислите за тази лента: самовулканизираща лента 3M SCOTCH
Идеална е за целта.
:partyman:
brum - майстор
За толкова "изстрадал" кабел навивам изолирбанд и го вкарвам обратно в стената. Ако изолирбанда те притеснява - самовулканизираща лента ще ти даде сигурност, че там въздух и влага няма да влизат.

Всичко друго е престараване.
Hoвoceлckи - майстор
Топъл силикон също би свършил работа. Запояваш ли?
feikot - специалист
Слагай Ваго-то и забравяй
  • 1
  • 2

Тема "Засегнат кабел при пробиване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: