Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
За Бургас става въпрос. Когато само около 50% от апартаментите ползват топла вода и отделно от тези, които ползват има няколко индивида, които успяват да крадат топла вода по различни начини, вие колко мислите че струва кубик вода при тези обстоятелства?
Един бойлер, особено лятото няма как да изхачри повече от 15-20 лв за двучленно семейство, докато с ТЕЦ сметките стигат и до 50-60 лв. Така че, ако някой може да ми помогне по поставените от мен въпроси, нека го направи ако желае, вместо да смята колко ми струва кубика топла вода!
Предварително благодаря на тези, които се отзоват!
hidrazin - майстор
ср юни 29, 2022 10:49 pmAnton37 написа:
Така че, ако някой може да ми помогне по поставените от мен въпроси…
…грамотен електротехник след някакво заплащане.
Очевидно сте далеч от материята за да си го направите сам.
Последното нещо което да си направ човек сам е … ел-а банята. И въобще ел-а.
Там си има “заигравки”и всяка година по няколко човека дават “фира” точно в бани.
Е, процентът дали фира е малък но за въпросните фирата е 100%
:partyman:
P.S. И гледката хич не е приятна… Успех!
kozl - майстор
ср юни 29, 2022 7:45 pmmiroki написа:
ср юни 29, 2022 7:11 pmLutchezar написа:
Авторът е първият ми известен, който заради цената се прехвърля от ТЕЦ на бойлер. Може да му е зверски скъпа топлата вода, не е казал къде живее, но...
Би ли споделил как го сметна че ще е по-евтино?
Е значи аз съм вторият. И не сме само ние.
Дори не знам колко е сега кубикът. Последно беше 12 лв. за подгрев и +3 за водата. За спорни градуси. Около 50. Имаше дни се миеш само с топлата (поне жените). И сме стигали 5 кубика месечно вместо стандартни 3.
Когато беше 7 лв и аз ползвах. Но то не продължи повече от година. После се засича бойлерът и лесно се смята.
Да-а-а. Познат казус - ТЕЦ + ЕС. Тия де гепват се самозалъгват, че краднат от ТоплЮфикацията, а то товарят комшиите. Тука в наша ЕС ги Фатам 3-ма такива де преточват студената во топлата вода. И ВиК то ги гепи ама на тех не им пука, защото тва дето топлия водомер е смъкнал като показание се е натрупало на студения, та изразходваната вода като обем вода си е същата, независимо как се е завъртяла през водомерите. Е ако водомерите не моеха да връткат наопаки......
В резултат на таквоз деяние комшиятя miroki се капе с охладената вода от тарикат комшията. Тарикат комшията е спестил подгрева на водата, който за 1 м3 при нас е към 10 лв. минус водата, която си плаща на ВиК 3 лв. и е 7 лв/м3 далавера. Е тая далавера, ке я плати miroki и подгрева към ТЕЦ-а веке ке му чини 17 лв/м3. Но за гоуема жалост лоялните платци са три пати прецакани во тази скапана Република Циганария оти еднаж ке платат за тарикат комшията, друг пат ке се капат со хладна вода, псувайки ТоплЮфикацията и трети пат ке си платат по принципа на товарното магаре, оти тея от снабдителните дружества отдавна са го усвоили тоя принцип. Ми да мноо по лесно е да смъкваш кожата от лоялните платци, отколе да се мориш да гониш тарикат мошенниците.

Те в такива некви обстоятелства физическите закони не работат. И за това ке има такива мнения:
Anton37 написа:
За Бургас става въпрос. Когато само около 50% от апартаментите ползват топла вода и отделно от тези, които ползват има няколко индивида, които успяват да крадат топла вода по различни начини, вие колко мислите че струва кубик вода при тези обстоятелства?
Един бойлер, особено лятото няма как да изхачри повече от 15-20 лв за двучленно семейство, докато с ТЕЦ сметките стигат и до 50-60 лв. Така че, ако някой може да ми помогне по поставените от мен въпроси, нека го направи ако желае, вместо да смята колко ми струва кубика топла вода!
Освен туй бойлерот е лимитирано средство за къпане. И да сакаш да изарчиш повеке нема мой устискаш на студен душ. Та тва дека ке мине през топлия водомер от ТЕЦ-о, бойлеро нема да го допусне. И не само ами стаа тарикатска машина в ръцете на крадливиот комшия. А и не само оти има случаи на нежелана кражба и то главно по причина байпас през бойлерот. А ората и неразбрали как вода са преточвали.
Оно за това се поставят ОК, ама и там е една сага....

Та верно е, че бойлерот е мно-о-о по-икономичен от ТЕЦ-от.

Веке всите следваме принципа "На баницата мекото и на работата лекото". И те така инкасатора вижда, че пломбата е скъсана и подминава. Е оти :? Оти требе да пише протокол, ама тва писането си е работа, при тва продължителна.....

Са докато автора се чуди с един кабел ли да утепа 2 заека, аз бих избрал по кабел за заек. Това е моето мнение.
За монофазен бойлер 3 кВт АП 16А и кабел сечение 2,5. За другото като им сумирам мощностите бих преценил какво сечение и какво АП.
ср юни 29, 2022 11:10 pmhidrazin написа:
ср юни 29, 2022 10:49 pmAnton37 написа:
Така че, ако някой може да ми помогне по поставените от мен въпроси…
…грамотен електротехник след някакво заплащане.
Очевидно сте далеч от материята за да си го направите сам.
Последното нещо което да си направ човек сам е … ел-а банята. И въобще ел-а.
Там си има “заигравки”и всяка година по няколко човека дават “фира” точно в бани.
Е, процентът дали фира е малък но за въпросните фирата е 100%
:partyman:
P.S. И гледката хич не е приятна… Успех!
Kому беше нужно това празно и лишено от смисъл мнение? Не съм много наясно, но има ли някаква "далавера" във форума от трупане на подобни мнения?
Написал съм, че няма аз да си свързвам кабелите и съм задал съвсем конкретни и ясни въпроси, на които предполагам не е толкова трудно да се отговори. Имах нужда от помощ, но явно няма да я получа...
Lutchezar - майстор
В такъв случай, нека лицето което ще изгражда инсталацията предложи как ще го направи, и ако се чувствате не уверени, споделете тук. Иначе цялата тема е безсмислена, тук е Направи си Сам. С идеята да се получат насоки и съвети ако има проблем а не да бъдеш воден от точка А до точка Я, особено когато има опасност за живота.
krasi92 - майстор
вт юни 28, 2022 8:12 pmkrasi92 написа:
Аидееее. Още една. Като сложиш бушон 20а за боилера па сложи и още един за другата линия за кухненските неща. Гледаи кабела да не е под стереопорчета. Има си кабелни канали за това. Не наставяй кабела и не си връзвай кабелите в бойлера щото тука един духа супата с тия гимнастики. Същия вдигна малко тарифите и дано този дето ще викнеш да не чете форума и да е разбрал за новите разценки. За да си сигурен в техника му поискай документ за правоспособност преди да се договорите за работа.
Ето ти отговор на терзанията. Какво те притеснява.
miroki - майстор
...и не си връзвай кабелите в бойлера...
А това, какво ще рече?
krasi92 - майстор
Ще рече да ги върже човека с бушоните. Един си ги беше вързал сам и после го ухапа тока.
С 2 леви - специалист
Айде и аз да се изходя по темата, че и аз съм в Бургас, в апартамент, в блок на ТЕЦ. Електрическата инсталация е смятана с условие ТЕЦ! Влиза ми кабел 6 квадрата, бАшон на етажа след електомера 40А, по фактура предоставена мощност 3 киловата! И, ко праим ся?!? Се къпя на бойлер и на тъмно или готвя некъпан, на тъмно? :) Бургас, Славейков. Е, кат ни санираха, туриха 40 панела за топла вода и 6 бойлера с карантията по половин кубик в избата, та лятото не плащам за топла вода, как да е... :)
miroki - майстор
И аз с нетърпение, очаквам да видя на новия какво са сътворили по проект. Обичайно 60 А слагат при Електромера.
...
Относно времето за подгрев, като се къпах, го загледах. Беше изключил. Измих се. Посегнах да взема крема за бръснене и той изключи. Да речем грубо 7-10 минути работа. Която трябва да се добавим към ежедневното цъкане.
...
Няма как апартамента да стои без бойлер. Не винаги има топла вода, а и по стар навик от времето като имаше 2 седмици профилактика.
Към бързовар не ми се връща.
...
На мен някак не ми харесва идеята половината кабел да е 4 мм2 другата половина 2,5. Не че нещо, но утре може да реши проточен бойлер.

Тема "Какъв предпазител и кабел за бойлер 3kW?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: