Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте.
Искам да монтирам контакт на мястото, където е имало стенна лампа за осветление. Контактът ще захранва само един аспиратор, т.е. консумацията ще е ниска, най-много 150 W.
Съответно сега излизат две жици от стената, там където е била стенната лампа. Самата лампа пък се е пускала от двоен ключ, който е включвал тази лампа и лампата на тавана.
Мисля да заземя контакта с мост към нулата, така както е направено в целия апартамент (стара сграда от 60-те години с двупроводна инсталация). Друга особеност е, че осветлението в целия апартамент е на един предпазител с всички контакти( без тези в кухнята).

Интересува ме има ли някакви особености при монтирането на контакта и за какви евентуални проблеми да обърна внимание?
iliya_i - майстор
Виж дали ключа е на фазата или на нулата
sts - специалист
Монтирайте една конзола на излаза ако искате да ползвате
контакт за скрита инсталация.
Ако инсталацията е за открит монтаж контактът се закрепва с
дюбели.
Ако щепселът на аспиратора не е "Шуко" не занулявайте контакта.
Ако искате захранването на контакта да е постоянно направете
връзка преди ключа.
Обърнете внимание фаза или нула се превключват от ключа и при
монтажните работи да изключите предпазителя за безопасност.
Меря с фазомера- когато е изключен ключа няма фаза, предполагам че това означава, че ключа прекъсва фазата.
Щепсела на аспиратора наистина не е шуко, но мисля да сложа двойка контакт за външен монтаж, за да може когато се налага да включа и нещо друго освен аспиратора. В този случай е добре да е заземен контакта с мост от нулата към заземяването, нали?
sts - специалист
Ако проводникът е 1.5 мм2 нищо допълнително
не включвайте а само аспиратора.
Не мога да дам съвет като не съм видял състоянието
на електрическата инсталация дали може нещо
допълнително да се включва.
нед юли 31, 2022 1:52 pmsts написа:
Ако проводникът е 1.5 мм2 нищо допълнително
не включвайте а само аспиратора.
Не мога да дам съвет като не съм видял състоянието
на електрическата инсталация дали може нещо
допълнително да се включва.
Да, тънък е кабела, предполагам около 1,5 мм2, но говорим за включване много рядко евентуално на някакъв пасатор или миксер с консумация най-много 500-600 вата и то за няколко минути, а не пералня или прахосмукачка.
Като цяло мисля, че консумацията няма да е проблем, повече ме притесняват разни заземявания и други подобни, защото в една от темите прочетох че разклонител не се заземявал и се притесних дали в моя случай заземяването няма да повлияе по някакъв начин.
В крайна сметка мисля да свържа двойка контакт, както си трябва -фаза на фаза и нула на нула и да заземя контакта с мост от нулата към заземлението. Ако има нещо притеснително в този вариант, кажете преди да пристъпя към действие.
докера - специалист
Няма нищо притеснително в този начин на изпълнение , само осигурете добра връзка на фазата в или преди ключа .... Ако той ще се ползва и в бъдеще , намерете кой е захранващия ( входящия ) прововодник и свържете в същата клема и проводника към контакта . Колкото до натоварването - за монолитно жило 1.5мм2 допустимия товар е около 10А , което прави около 2300 W , за 1мм2 е около 5-6А или 1200W ...

Тема "Контакт на мястото на лампа за стена ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: