• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
sts - специалист
Вие не сте прочел третото изречение от коментара ми.
Ако бяхте можеше и да питате как технологично да се
изпълни ако Ви липсва въображение.
ESPACE - майстор
чет авг 04, 2022 12:44 pmCondor написа:
ср авг 03, 2022 2:33 pmESPACE написа:
Затъпи електродите, няма нужда да са остри. Иначе за 15$ в алиекспрес продават готови модули, само го закачаш за акумулатор.
На клипове съм виждал и с тъпи... Опитах, същото..., на плюса става, на минуса не.
Тези за акумулатор съм ги виждал отдавна и не само в Алиекспрес... Няма да ми трябва често, та да имам акумулатор за целта или да свалям от колата...

Явно не можеш да достигнеш големи токове, компенсираш с времето и разтапяш материала. Аз имам една такава платка от Али за външен акумулатор и още една станция със вградена LiPo батерия. И двете правят отлични заварки.
чет авг 04, 2022 1:29 pmsts написа:
Вие не сте прочел третото изречение от коментара ми.
Ако бяхте можеше и да питате как технологично да се
изпълни ако Ви липсва въображение.
Прочел съм го и коментирах- "Не разбрах какви 4 върха... "
Въображение не ми липсва, ако знам какво се иска да направя...
Дайте линк/клип, за какво става дума...
чет авг 04, 2022 2:13 pmESPACE написа:
Явно не можеш да достигнеш големи токове, компенсираш с времето и разтапяш материала. Аз имам една такава платка от Али за външен акумулатор и още една станция със вградена LiPo батерия. И двете правят отлични заварки.
И аз така мислех, за тока, но защо не е достатъчен, заради малко сечение на вторичната ли? Броя на навивките ще вдигне само напрежението...
Трафа е достатъчно мощен, но няма как да измеря вторичния ток...
За платките за акумулаторните заварки писах, че за сега са извън интереса ми по споменатите причини, но може и до там да стигна, ако с това не стане нищо. Когато реша да опитам, имам 17Ah акумулатор, капацитета едва ли е от значение, по-скоро може отдадения моментен ток да не стига, заради вътрешното му съпротивление...
Таа, там напрежението не е 1-3V, а е 12, което не би трябвало да влияе, но токът вероятно е достатъчно голям и се постига с малко време на импулса...
Виждам, че някои платки имат и индикация и имат регулиране % на мощността и продължителността, по отделно.
brick - специалист
Condor написа:
Оригиналните заварки очевидно се правят с друга прецизна технология за да са така хубави. Няма посиняване, много малки точки, очевидно е с остри електроди от друг материал и импулси с огромен ток, но много кратко време..., въобще не се вижда разтопяване, като на любителските.
В промишлени условия се използва ултразвук или лазер, не токови импулси, и отделяната топлина е много по-малко.
lecki - специалист
Аз ги запоявам с мощен поялник (поне 60Вт) за кратко време, като предваритено се подготвят
повърхностите и с хубав флюс и припой.
hidrazin - майстор
Общо взето запояването е простотия.
Независимо от поялника.
Та ако беше читаво, и китаците щяха да запояват….
Да, ама не.
:partyman:
petromaniq66 - специалист
Е да ама китайците не го правят по метода направи си сам, а индустриално.
brum - майстор
Запояването е по-трудоемко от точковите заварки.

С 17Ah акумулатор тая работа няма да стане. Освен ако не е LiPo, че да може да пусне смислено голям ток за заварките.

Та я пак - какво става на отрицателният електрод? Че като гледам има дупки по него. Т.е. лентата е разтопена със сигурност и трябва да залепне.

Двата електрода трябва да са над никеловата лента, да има смислен натиск и чак тогава да "цъкне" импулса за заварката. Ако стават дупки в лентата е много енергията и трябва да смъкнеш времето. Ако е малко ще се чуе "пук" и няма да има следи по лентата. Търсиш златната среда - да има заварка и да няма дупки.

Тия китайските платки работят много удобно. Мерят съпротивлението през електродите за да разберат кога има контакт. Около секунда след като има контакт между електродите пускат импулса. Т.е. хем ти освобождават ръката, хем ти дават възможност добре да натиснеш електродите към лентата.

При моите заварки такива дупки няма. Нещата са чисти почти като купешките. При махане на лентата от електрода и изрязване с макетно ножче на мустаците батерията е годна за последваща употреба.
hidrazin - майстор
ср авг 03, 2022 1:02 pmCondor написа:
...остриетата заточени остро медни телове около 3мм...
За електроди не се използва чиста мед.
Електродите се правят от мед/хром, мед/хром/цирконий), мед/алуминиев окис ...
Тези последните мед/алуминиев окис са най-универсални и подходящи са случая.
Дори и китайците си пишат от какво е електрода - 3mm Aluminum oxide copper
:partyman:
  • 1
  • 2

Тема "Точкова заварка за батерии" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: