• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Има ли стара тема, или някой правил ли е апарат за точкова заварка (на батерии)от трансформатор за микровълнова печка ?
Направих, но имам някои въпроси, консултация...
ср авг 03, 2022 8:08 ambarakuda написа:
Амчи питай,де!
Направих го от трансформатор на микровълнова 800-1000W, запазвайки първичната, махнати магнитните шунтове. За вторична 3 навивки, не знам сечението, но са две паралелни, накрая свързани с накрайниците. Махнал съм изолациите, за да се съберат в прозореца и съм ги изолирал... На око общо трябва да са около 16+10 квадрата.
Напрежението е 2.8V. Направил съм таймер и при натискане на педала, мога да регулирам плавно времето за включване в широки граници 0т 20 до 500ms. Накрайниците са бронзови, остриетата заточени остро медни телове около 3мм...
Използвам никелови ленти 0.15-0.20мм. Може и да са железни, покрити с никел, не знам, но правих опити и с откъснати от негодни батерии и като цяло успявам да заваря лента за лента и лента за + на LiIo батерия. Плюсът е тънък и става, с малко игра на времето, но по никакъв начин не успявам да заваря за минуса.
Или се получават само вдлъбнатини, не се разтопява под лентата или едното острие прогаря/пробива батерията, няма средно положение.
Гледал съм клипове на подобни и го правят с лекота.
Правено е с подръчни средства, защото съм в чужбина, ако имаше резултати, ще купя 1м. хубав, гъвкав кабел 35мм2 и запоя за кабелни обувки.
Знам, че токът е огромен и най-малките преходни съпротивления са фатални и може би токът ми не е достатъчен заради мизерните накрайници, но дали това е цялата причина или не знам някоя тънкост... (мощният ми поялник изгоря, другият е слаб, та помагам и с мини горелка...мизерия :) )
Нещо ми убягва, за това питам, ако някой е по- в час да даде съвет.
Прикачен файл:
1.jpg
Прикачен файл:
2.jpg
I
sts - специалист
Постановката на задачата за точкова заварка на батериите
е сбъркана.Виждате какви дупки са получени на елемента
под лицевия панел на снимката.
Електродът с който правите заварката трябва да е с четири
върха и токът да се разпредели равномерно по лентата в
точката на допир с + или - на батерията.
Аз заварявам ленти към батерии със станция за запояване на
по ниска температура но само за мои работи.
ESPACE - майстор
Затъпи електродите, няма нужда да са остри. Иначе за 15$ в алиекспрес продават готови модули, само го закачаш за акумулатор.
пишман_майстор - майстор
ср авг 03, 2022 2:33 pmESPACE написа:
Затъпи електродите, няма нужда да са остри. Иначе за 15$ в алиекспрес продават готови модули, само го закачаш за акумулатор.
Колега може ли линк ?
Благодаря предварително.
ESPACE - майстор
Поскъпнали са малко, бяха 15$ март миналата година но сега е с по-богата комплектация. И е променена платката и има избор за различни напрежения https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... 02934%21sh
Използвай свестен акумулатор, или нов оловен или някой LiPo способен да отдава голям ток.
ср авг 03, 2022 2:33 pmESPACE написа:
Затъпи електродите, няма нужда да са остри. Иначе за 15$ в алиекспрес продават готови модули, само го закачаш за акумулатор.
На клипове съм виждал и с тъпи... Опитах, същото..., на плюса става, на минуса не.
Тези за акумулатор съм ги виждал отдавна и не само в Алиекспрес... Няма да ми трябва често, та да имам акумулатор за целта или да свалям от колата...
ср авг 03, 2022 1:30 pmsts написа:
Аз заварявам ленти към батерии със станция за запояване на
по ниска температура но само за мои работи.
Разбира се, че ще инцидентно за мои работи.. И аз до сега го правя с мощен поялник за кратко време и става, но не е редно да се нагрява...
Не разбрах какви 4 върха... навсякъде се прави с два електрода по клиповете, които съм гледал. Става дума за любителско изпълнение. Оригиналните заварки очевидно се правят с друга прецизна технология за да са така хубави. Няма посиняване, много малки точки, очевидно е с остри електроди от друг материал и импулси с огромен ток, но много кратко време..., въобще не се вижда разтопяване, като на любителските.
  • 1
  • 2

Тема "Точкова заварка за батерии" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: