Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
abracadabra - специалист
Работя в учереждение където има много стаи с лаптопи, принтери и проектори. Инспектираш пожарникар казал на ръководството че не е добре да стоят тези устройства на положение стендбай от пожароопасна гледна точка...(с допълнение че не е чак толкова, ама да се изключват вечер...). Та затова сега се слагат разклонители с много гнезда, и копче на тях(естествено китайски). И след работа ще се изключват от това общо копче. Сега зада се накачи всичко на един разклонител стават едни купиша кабели и т.н. Но, освен че някой устройства като принтерите(мастилено-струйни) си имат режим на почистване и си се включват и изключват регулярно за да не запече мастилото... Компютрите ще е мн. важно да им се спира тока след изключване от операционната система... и др. Но, пък не казва нищо за охранителните устройства DVR-и, камери и др. Те пък не само че са включени но и работят.....Е, ако иска ще ги спрем :yawinkle: ...

Въпроса ми е:
-Струва ли ви се нормално това? Не е ли този Stand-by режим точно затова, да си стоят така устройствата... Например у дома аз не си спирам от щепсела захранването на телевизора, въпреки че ми е скъп. Печката си е също включена в захранването целогодишно, рутерите ми вкъщи са постоянно работещи дори с постоянно включен адаптер от 220 на 12V и то при постоянна работа... и т.н.

Не е ли Stand-by нормалното и законово положение на електроуредите?
Не бях чул да е задължително да се вадят щепселите на всички ел. консуматори....
Аз лично се чудя този инспектор от пожарната къде го е учил това...

П.П.
Чета в интернет че кoмпютъp c мoнитop и пpинтep нa cтeнд-бaй oбиĸнoвeнo гълтa 20 вaтa. Heизпoлзвaнo вpeмe в дeнoнoщиeтo - дa peчeм 1 чaс. Toвa зa гoдинa cъoтвeтcтвa нa 1,73 ĸилoвaт - чaca и пpи цeнa 22,0(дневна) и 13,0 cтoтинĸи(нощна). Натам може да се сметне, дори не съм сигурен за тази консумация... Но, работата е че не е за икономия, а от пожароопасна гледна точка.
Зарядно без телефон – около 1.2 вата на ден. Цифров тв тунер – около 22 вата на ден. Телевизор – около 24 вата на ден.Персонални компютри и лаптопи – около 96 вата на ден.

Има ли основание да се опасява специалиста?

Моля ще се радвам на коментари.
brum - майстор
Проучи дали "не е добре" или има наредба налагаща изключването? Питай инспектора дето ги приказва тези работи. До сега не съм чувал такова нещо. А работя в офис за 1500+ човека и мониторите си седят на standby режим като дойда сутрин.
abracadabra - специалист
чет сеп 22, 2022 5:03 pmbrum написа:
Проучи дали "не е добре" или има наредба налагаща изключването? Питай инспектора дето ги приказва тези работи. До сега не съм чувал такова нещо. А работя в офис за 1500+ човека и мониторите си седят на standby режим като дойда сутрин.
Мисля че няма.... Предложил е някак или друго... Бих го питал. Но не откривам такава в интернет.
krasi92 - майстор
Тоя се прави на интересен.Единственните уреди дето се изключват са печки и тем подобни нагреватели. При мен са сложили един прозрачен шкаф с кирки и лопати и бутуши. Искат пожарогасители на всяко киоше. На една хубаво боядисана стена налепиха с тиксо сумати наредби дето само те си знаят. На тия канцеларски мишоци едно шише лимонада и един шоколад у джобчето и извратата бърже. Разклонителите с копче и плетениците кабели са по страшни от стандартния начин на захранване на уредите.
sts - специалист
На всички нови обществени сгради и такива при ремонт
на електроинсталацията има "дежурна" шина.
Инспекторът иска в края на работния ден да се изключи
основното електрозахранване за да се избегне пожар.
Сутрин в работен ден се включва захранването отново.
Консуматорите които изискват непрекъснато захранване
се свързват към дежурна шина /камери,ПИЦ и др/.Тези
консуматори се уточняват с технологията или заданието
на обекта преди проектирането.
чет сеп 22, 2022 6:16 pmkrasi92 написа:
.
Вероятно си собственик или поне сЪсобственик на шоколадената.
Препоръчвам да обмислиш нещо лимонадено.
krasi92 - майстор
Мноого обичат рушветите и авантакис.А лимонакис едва ли
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет сеп 22, 2022 4:43 pmabracadabra написа:
... Инспектираш пожарникар казал на ръководството че не е добре да стоят тези устройства на положение стендбай от пожароопасна гледна точка...(с допълнение че не е чак толкова, ама да се изключват вечер...)...
Инспектиращият определено нищо не е казал. Може да се гадае защо нищо не разбира от темата и защо се натяга
btw Накачулени много консуматори на китайско копче си е опасничко
п.п.с. Прозвуча ми като един друг пожарникар
kozl - майстор
Има риск от пожар - така е. Каква е обаче оценката от риска :?
Каква е вероятността от повреда и после каква е вероятността повредата да причини пожар :?
Ами телефоните и уреди с батерии, тях как да изключваме.
Живота е низ от компромиси.
Или ги приемаш или фъргаш телефона.
Ама като се огледам те телефоните толкова лепкави, че на некои не им се отлепват от ръцете.

Но колкото повече неща се изключат от енергията риска от пожар намалява.
А па тези разклонители по пода не са безопасни. В един от офисите се спукала мека връзка в тоалетната през нощта. Сифона запушен и на сутринта разклонителите бяха станали на бързовари. След този случай разклонителите окачих на височина по бюрата.
Ще се включа като слушател и в тази дискусията, понеже аудитория ми е по приятна.

Тема "Електроуреди и Stand-by режим" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: