Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
съб окт 01, 2022 2:49 pmТрифон П.Трифонов написа:
Имам 4.6м2 слънчева площ за БГВ,
............
През зимата какво се случва? Няма достатъчно слънце- топла вода да си измия двата задника и предника.
Това при ъгъл 50 градуса. Ако беше 45, още по зле щяха да са нещата.
На новият покрив ще вдигна на 60.
За "мокрите" панели ми е през оная ... и не става дума за тях макар принципа да е сходен.
С Бръм-а споим за азимута а не за ъгъла спрямо хоризонта.
Естествено че с увеличаване на ъгъла ще намалиш лятното производство и то доста и ще вдигнеш зимното но малко.
Отклоняването от азимута ще доведе само до загуби - и лете и зиме без значение от ъгъла спрямо хоризонта.
съб окт 01, 2022 2:49 pmТрифон П.Трифонов написа:
Бях те питал за фотоволтаиците.
Сложих монитор и сметката излезе.....580 вата. Ш'фърля ени пари, дето само да се каже, че нещо съм фърлил.
Я ми припомни че тва май нещо съм го пропуснал?
Къф монитор, кви 580 вата? :?
:partyman:
hidrazin - майстор
съб окт 01, 2022 3:29 pmbrum написа:
Зимата е 3-5 месеца. Останалите месеци слънце хем има, хем е силно.
То хубаво но западната ориентация ти носи само загуби и нищо друго.
Освен това ми се струва че ъгълът спрямо хоризонта ти е малък - още загуби.
Плюс необходимостта редовно да ги миеш.
При ъгъл на монтажа под 30 градуса се смята че самопочистването по време на дъжд не работи.
Толкоз.
:partyman:
съб окт 01, 2022 6:26 pmhidrazin написа:
То хубаво но западната ориентация ти носи само загуби и нищо друго.
Освен това ми се струва че ъгълът спрямо хоризонта ти е малък - още загуби.
Плюс необходимостта редовно да ги миеш.
При ъгъл на монтажа под 30 градуса се смята че самопочистването по време на дъжд не работи.
Толкоз.
:partyman:
Напълно съгласен.
Едно е сезонно хотелче и панели за БГВ, друго е фотоволтаици за лично ползване.
Единствено ъгълът смятам, че трябва да е по голям, за да намали летният добив, когато не ни е нужна много енергия, но да се улови всеки възможен ват, особено през зимният сезон.
Хм, зимният сезон!!! То тогава почти няма, затова смятам идеята за куца- за лични нужди, при положение, че има жица.
LazarGanev - "Велик майстор"
Може да изненадам много хора, но за една домашна on grid система, не е най-добро южното изложение, а един стринг на изток, един на запад. Ако системата ти е комерсиална, с цел продажби е нормално да търсиш южно изложение с цел максимален добив през деня и максимални продажби. Ако имаш off grid или хибридна система, а акумулатори - то целта също е максимален добив и максимално зареждане на акумулаторите. Но при on grid система ти ползваш енергията в реално време. При южно изложение ти имаш пик на добива по обед, но в едно домакинство по това време обикновено всички са на работа и консумацията не е голяма, така че няма нужда от толкова много енергия, а при изложения изток/запад се удължава добива с 2 часа по-рано сутрин и два часа по-късно вечер
Последна промяна от LazarGanev на съб окт 01, 2022 10:22 pm, променено общо 1 път.
пет сеп 30, 2022 4:01 pmbrum написа:
Тоя BMS на картинката прилича на Daly. Лош избор е. Маса народ по американските форуми е ревал от него. Вземи си Seplos-ки BMS. Той има читава комуникация с инверторите. И е класи над Daly-то.

За проекта - подозирам, че не си прочел правилно. Проект ти трябва. Не ти трябва разрешение от ЧЕЗ/ЕВН/ЕП. През общината минаваш задължително, а при ЧЕЗ/ЕВН/ЕП. си на уведомителен режим ако не връщаш енергия.

Процеса е следният:
1) Проект (ел. част, конструктивна част)
2) Разрешително за строеж (не могат да откажат при наличие на проекти, но отнема време да го издадат)
3) Уведомление до ЧЕЗ/ЕВН/т.н.

Поне такова ми е разбирането за момента. Сградата на която го слагаш трябва да има акт 16.


Панелите са ти 300 волта без товар. Има още един параметър на инвертора - MPPT range. Но съм на 99% че попадаш в него.
Здравейте, следя с интерес темите по форумите, които касаят ФВЦ, и по специално тези отнасящи се до производство на ел.енерия изцяло за лична употреба. Та по въпроса за уведомяването - на този етап сме и нашето семейство. Става въпрос за района на Енерго Про. Посетихме центъра за обслужване на клиенти във Варна, подадохме уведомление, разбирайте че това се прави от титуляра на партидата при тях ( може и от негов пълномощник с изрично пълномощно) и след около десетина дни получихме на имейла си покана да подпише титуляра допълнителното споразумение, което е към договора за доставка на Ел. Енергия. Не се изисква проект, не се заплаща такса. Необходимо ние единствено становище от инж.констуктор и/или електроинженер. При архитекта на общината се представя това допълнително споразумение+ становището и се издава разрешително за строеж. От Енерго Про само ни казаха, а го има и в допълнителното споразумение, че в пет дневен срок след като сме изградили обекта трябва да ги уведомим. Такса не се дължи. Основното в споразумението на което се набляга са параметрите на ток и волтаж, автоматиката която при нужда да изключи обекта и да не се връща към системата енергия, да не се предизвикват смущения в електропреносната мрежа. Всичко е така както е посочено в чл. 25а от ЗЕВИ. Дано съм бил полезен. Нашата система е с инвертор оф- грид Еасън 8 Kw, панелите са ни два стринга по 7 панела по 455 вата, 10 квч ЛФП батерия, 48 волта. Засега се държи прилично.
brum - майстор
съб окт 01, 2022 10:15 pmplsabev написа:
При архитекта на общината се представя това допълнително споразумение+ становището и се издава разрешително за строеж.
Я пак - издават разрешително за строеж без да им представиш проект? Какво пише в това разрешително за строеж?
съб окт 01, 2022 10:33 pmbrum написа:
съб окт 01, 2022 10:15 pmplsabev написа:
При архитекта на общината се представя това допълнително споразумение+ становището и се издава разрешително за строеж.
Я пак - издават разрешително за строеж без да им представиш проект? Какво пише в това разрешително за строеж?
Извинявам се, но трудно се ориентирам с писането на отговора. Нямам идея какво ще пише, подали сме само посочените документи, друго не са ни искали. Казаха ни, че ще ни уведомят за да получим разрешителното за строеж. При изменението на ЗЕВИ - новия чл. 25а, има изменение и в ЗУТ, и без сега да го търся имам спомен, че за обекти по чл.25а от ЗЕВИ проект не се изисква. След като пусна тук отговора ще проверя, но мисля че така беше. Но, засега не само искали проект.
Това е чл.147, ЗУТ
доп., бр. 29 от 2012 г., в сила от 10.04.2012 г.; изм. и доп., бр. 101 от 2015 г.; изм. и доп., бр. 13 от 2017 г.; доп., бр. 21 от 2018 г., в сила от 09.03.2018 г.; изм., бр. 25 от 2019 г.; изм., бр. 41 от 2019 г., в сила от 21.05.2019 г.; изм. и доп., бр. 16 от 2021 г.; доп., бр. 42 от 2022 г., в сила от 07.06.2022 г.) Изпращане (1) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.; изм., бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г.; изм., бр. 54 от 2011 г.) Не се изисква одобряване на инвестиционни проекти за издаване на разрешение за строеж за:
1. (изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.; изм., бр. 25 от 2019 г.; изм., бр. 16 от 2021 г.) постройките на допълващото застрояване, с изключение на постройките, предназначени за производство, обществено обслужване или търговия и постройките по чл. 151, ал.
2. (изм. и доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) монтаж на инсталации, съоръжения и уредби, с изключение на съоръженията с повишена степен на опасност, подлежащи на технически надзор от Главна дирекция "Инспекция за държавен технически надзор";
3. (отм. - ДВ, бр. 101 от 2015 г.; нова, бр. 16 от 2021 г.) реконструкция или основен ремонт на покриви на сгради, разположени в имоти - частна собственост, отредени за ниско жилищно застрояване, без изграждане на нови стоманобетонни плочи, без промяна на височината и предназначението на подпокривното пространство;
4. басейни с обем до 100 куб. м в оградени поземлени имоти;
5. (доп. - ДВ, бр. 101 от 2015 г.) подпорни стени с височина от 1,20 м до 2 м над нивото на прилежащия в основата им терен, когато не са елемент на транспортни обекти
6. (изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.; отм., бр. 101 от 2015 г.; нова, бр. 16 от 2021 г.) строежите по чл. 50, т. 1 и т. 2, буква „в";
7. (изм. - ДВ, бр. 101 от 2015 г.; доп., бр. 13 от 2017 г.) плътни огради на урегулирани поземлени имоти с височина на плътната част от 0,60 м до 2,20 м, с изключение на случаите по чл. 48, ал. 9;
8. (отм. - ДВ, бр. 101 от 2015 г.);
9. (отм. - ДВ, бр. 101 от 2015 г.);
10. (изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) строежите по чл. 55 ;
11. (изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г., доп., бр. 65 от 2004 г., отм., бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г.)
12. (отм. - ДВ, бр. 101 от 2015 г.);
13. (отм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.);
14. (нова - ДВ, бр. 35 от 2011 г., в сила от 03.05.2011 г.; изм., бр. 41 от 2019 г., в сила от 21.05.2019 г.) монтаж на инсталации за производство на електрическа енергия, топлинна енергия и/или енергия за охлаждане от възобновяеми източници с обща инсталирана мощност до 1 МW включително към съществуващите сгради в урбанизираните територии, в т.ч. върху покривните и фасадните им конструкции и в прилежащите им поземлени имоти.
14а. (нова - ДВ, бр. 42 от 2022 г., в сила от 07.06.2022 г.) изграждане на енергиен обект по чл. 25а, ал. 1 от Закона за енергията от възобновяеми източници с обща инсталирана мощност до 5 МW;

Виж т. 14а
Малко зле копнах текста от закона, но тази точка е в сила от 07.06.2022 г., макар и тук да не се вижда.
feikot - специалист
Няма страшно и аз ще правя в стринга, един южен и един на западния скат. Просто на южния не се събират панелите. 10 или 15 % в + или в - никой не знае
brum - майстор
съб окт 01, 2022 11:03 pmplsabev написа:
Това е чл.147, ЗУТ
доп., бр. 29 от 2012 г., в сила от 10.04.2012 г.; изм. и доп., бр. 101 от 2015 г.; изм. и доп., бр. 13 от 2017 г.; доп., бр. 21 от 2018 г., в сила от 09.03.2018 г.; изм., бр. 25 от 2019 г.; изм., бр. 41 от 2019 г., в сила от 21.05.2019 г.; изм. и доп., бр. 16 от 2021 г.; доп., бр. 42 от 2022 г., в сила от 07.06.2022 г.) Изпращане (1) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.; изм., бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г.; изм., бр. 54 от 2011 г.) Не се изисква одобряване на инвестиционни проекти за издаване на разрешение за строеж за:
...
А инвестиционният проект какво представлява? Би ли споделил списъка с документи с който си подал към общината? Свободен текст "ще правя ФЕЦ" или има някакви чертежи, схеми, списъци с компоненти?
andy_forresite - майстор
Идеен проект, не инвестиционен. Такъв се споменава в насоките, които намерих. Относно таксите, различни общини - различни такси. Някъде явно и няма ... засега.
Гледах потенциалният добив на едно сайтче с някакъв институт към Европейската комисия, което било събрало данни слънчевото греене за 10 години назад. Даде ми прогноза 55 киловатчаса за декември месец при инсталирани 1,5 киловата панели. Това средно на ден ще рече 1.7 kwh. Юли и август имаше над 200 квч за месец. Изглежда фъфляк работа това.
Аз за батерии, при положение че до нас има жици от електроразпределителната мрежа, изобщо не искам да чувам. Не ми излиза сметката. Няма и да излезе щото цената им ще се качва, както и тази на панелите и другите анджаклами - инвертори, кабели, табла, защити и т.п. По груби сметки гледайки колко и кога се потребява тези 3 модула общо 1500 вата ще се изплатят не по-рано от 6 години при запазване цената на тока. А тя няма да се запази. По-скоро от догодина ще се изстреля едни 1,5 пъти минимум като начало. Така че по-рано ще се изплати, освен ако нещо не даде фира. Тези гаранции на фотоволтаичните модули от 15-25 години дето запазвали 88,3% ефективност са идиотски. След 10-15 години този панел я прави нещо, я не; отделно фирмата ще е напуснала бранша ако работещите в нея са живи. Градушка по-голяма от орех при ъгъл над 30 градуса е*ава майката на стъклото на панела. Това с енергийната независимост и изобщо зелената сделка е пълна глупост.

Тема "5.4 kW ФВ хибридна система." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: