Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
i486 - специалист
Наскоро правих един кабел и се двоумих как да свържа жиците в щепсела - дали да ги стегна с болтчетата просто усукани или е по-добре да ги калайдисам. С калая на пръв поглед изглежда по-добър вариант, но откъм контактна повърхност ми се струва, че ще е по-малка. Като са некалайдисани жиците (многожилен кабел), болтът ги притиска и контактуват малко по-широко. Това са мои разсъждения - в крайна сметка ги стегнах без калайдисване за момента. Предполагам някой ще каже най-добре с кабелни обувки, но едно че нямам(нямах) обувки, друго че досега нямам опит със слагането им. И като цяло контактът пак не е по-обширен - плюсът е, че няма риск жичките да се срежат и прекъснат от натиска на болтчето.
hidrazin - майстор
пет окт 07, 2022 6:18 pmi486 написа:
Предполагам някой ще каже най-добре с кабелни обувки, но едно че нямам(нямах) обувки, друго че досега нямам опит със слагането им.
Най-правилният начин. Не се изисква някакъв особен опит.
За конкретния случай дори не е необходимо да имаш клещи за кримпване.
Просто ги нахлузи на заголения проводник, напъхай в конектора и стягай с болтчето.
Най-големия проблем е прерязването на проводника - дори и калайдисан.

Прикачен файл:
Кабелни накрайници.jpg
Кабелни накрайници.jpg (56.6 KиБ) Видяна 1109 пъти

:partyman:
silent - майстор
Аз съм за калайдисан многожилен кабел...не че го прявя , кербован още по добре....ма не съм виждал такива гилзички за щепсъл освен в някои фабрични контакти...
iliya_i - майстор
Много е условен въпроса.
Може в другият край на кабела да има 3 W нощна лампа, а може и 3 kW отоплителен уред.
Има щепсели, които прерязват кабела, има и такива, които не го прерязват.
Та според случая, се подбират и средствата. Най-важно според мен е добър щепсел.
Калпавия шепсел, както и да го монтираш все може да имаш проблеми.

Примерно този, на Атра има дупка срещу винта, та или не стягаш или реже кабела, дори и калайдисан.
Изображение
i486 - специалист
Би било просто и ефикасно да слагат пластинки като на (старите) лустер клеми - болтчето натиска пластинка, която притиска кабела без да го реже. Не знам защо на повечето нови лустер клеми вече спестяват пластинките.

Тема "Жици в щепсел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: