• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Virtex - майстор
Имам въпрос на какво може да дължи следната ситуация и какво да се направи за установяване и премахване на проблема:

При измерване с мултиметър между нула и земя се отчита към 70 волта. Фазомер реаргира леко ако се добре до заземяващата клема, но не колкото на фаза.

Подробности:
-3 проводна инсталация.
-Има забит кол за "земя" (не е измерван дали е адекватен).
-В таблото има отделни клеми за нулата и заземяването, не са свързвани по никакъв начин.
-От земята, има кабел до тавана на помещението, след което се връща на 1вия етаж и там в таблото. Има достатъчно път, не е къс кабела, има подозрения, че е навит няколко метра на сноп на тавана - според мен е важно.
-Когато се спират определени предпазители, от 70волта, измерването между заземяване и нула се променя. Т.е. ако имаме предпазители 1,2 и 3, при изключване на 1 потенциала пада на 50 волта, при изключване на 2 няма разлика, при изключване на 3 пада на 0V. Ако се изключи само 3 от 70V става 20V, т.е. единият кръг "дава" 50V, другият 20V.
-На всички контакти се измерва "феномена".

Как може да се процедира в ситуацията и от какво може да е това ?

Инсталациите на различните предпазители са правени по различно време, всичките са мостови кабели. Подозрението е за забит кабел с пирон и кофти връзка. Според мен може и навитият на макара кабел да прави проблеми.

Интересното е, че заземителният кол е достъпен и ако сложа едната сонда на заземителният кол и другата сонда на заземителният проводник в контакт (но след около 14 линейни метра кабел) отчита 70V :-D На приложената картина, измерването в т.1 е заземителният проводник на контакт (което се пада близо до заземителният кол) и т.2, което самият заземителен кол, но реално е един и същи проводник.

Съветват да се премахне заземителният кабел и да се върже в таблото нулата с заземителният и да се "Занули". Което ако стане без да се реши евентуалният проблем, според мен ще се прехвърли потенциала на нулата и пак ще има проблем.

Ще се радвам на съвети, 220V е прекалено много за моята скромна личност :-D

Символичният чертеж на сградата и горе-долу как е разположена инсталацията е прикачен, понеже частта с т.1 и т.2 ми се струва прекалено шашаво. Но да подчертая, АС-то не е силна страна :)

Прикачен файл

схема.png
схема.png (14.32 KиБ) Видяна 1511 пъти
Avas_co - майстор
Провери за хлабава връзка. Така, както го описваш, все едно, въобще нямаш земя.
Като имаш възможност, просто прозвъни на верига между кола и пластината на контакта. Че нещо ми е съмнително.
И накрая, обедини си в таблото земя и нула.
zz_stefanov - майстор
По скоро слаба връзка по нулата. За вярния резултат зависи и кога и как го измерваш, с какъв уред, имаш ли включен консуматор, на какво разстояние си от трафопоста и имаш ли повторно заземява на нулата във външното табло.....?
Avas_co - майстор
И на мен ми звучеше, като кофти 0, но това тук ...
Интересното е, че заземителният кол е достъпен и ако сложа едната сонда на заземителният кол и другата сонда на заземителният проводник в контакт (но след около 14 линейни метра кабел) отчита 70V
Знаеш ли, кой, какви ги е вършил там?
Може пък земята да е станала работна 0, пък ти да си прав и ...
velas - специалист
В кръгове 1 и 3 имаш утечка. Причини бол - дефектен/наранен кабел, дефектна/неправилна връзка, контакт и пр. и пр.
Разкача се всичко и се търси проблема като се мери изолацията на отделните проводници/клеми.
tzetz009 - специалист
пон окт 17, 2022 10:45 amvelas написа:
..........Разкача се всичко и се търси проблема като се мери изолацията на отделните проводници/клеми.
:lol: Мадабе, точно така се прави , ако си си взел отпуската и няма какво да правиш!

"Кучето е заровено" на тавана а ключа за палатката е заключен в заключената тема.

Просто е. На никой "МАЙСТОР" не му се качва горе (явно не е за шкембелии) да свърши "черната работа". На всеки таван има гнезда на оси, паяжини да се обесиш, няколко кубика с натурии, прах да си "е.. м@.@.@ и има голяма вероятност да срещнеш Торбалан :-D !!!

:partyman: :partyman: :partyman:
А, ма нали трябваше да се освободи известно количество интелект?!
Естествено, има правилни насоки, но ......колко теми бе, Шефе?
Спъна се в мотиката си.
Детето - специалист
Аз бих започнал от земното, според мен някъде там е проблема при кола.
Hoвoceлckи - майстор
Мойте 5 ст'инки:
Прикачен файл:
IMG_20221017_202906.jpg
IMG_20221017_202906.jpg (86.48 KиБ) Видяна 1292 пъти
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Проблем с ел. инсталация - напрежение между земя и нула" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: