Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
pancake - напреднал
Здравейте форум, наскоро си купих Ariete хот дог тостер. Реших да си правя хот дог(за пръв път щях да го използвам) и бях с леко влажни пръсти, което допринесе за лошия ефект. При поставяне на питка в тостера усетих изтръпване в ръката. Оказа се че по декоративния метал на тостера тече ток. Докоснах едната пробка на мултиметъра и наистина имаше покачване в напрежението. Като е изключен уредът е 5 волта и това мисля че е просто някакъв шум от мултиметъра, но като включа уреда се покачва напрежението на 16 волта. Меря с променливо напрежение. Причината може ли да е неправилно заземяване на уреда?
Lutchezar - майстор
Обърни щепсела на 180 градуса, пробвай в друг контакт и напиши резултатите.
kozl - майстор
чет окт 27, 2022 9:08 pmpancake написа:
Докоснах едната пробка на мултиметъра и наистина имаше покачване в напрежението. Като е изключен уредът е 5 волта и това мисля че е просто някакъв шум от мултиметъра, но като включа уреда се покачва напрежението на 16 волта. Меря с променливо напрежение. Причината може ли да е неправилно заземяване на уреда?
Къде си измервал напрежение? Едната сонда в ръката ти, а къде другата? Премери напрежение с едната сонда на уреда, а другата на защитните клеми на контакта и после към нулата.
Каква е инсталацията? Дву или 3 проводна? И как са свързани проводниците в контакта?

Вероятно имаш неизправен контакт.
pancake - напреднал
пет окт 28, 2022 7:01 amkozl написа:
чет окт 27, 2022 9:08 pmpancake написа:
Докоснах едната пробка на мултиметъра и наистина имаше покачване в напрежението. Като е изключен уредът е 5 волта и това мисля че е просто някакъв шум от мултиметъра, но като включа уреда се покачва напрежението на 16 волта. Меря с променливо напрежение. Причината може ли да е неправилно заземяване на уреда?
Къде си измервал напрежение? Едната сонда в ръката ти, а къде другата? Премери напрежение с едната сонда на уреда, а другата на защитните клеми на контакта и после към нулата.
Каква е инсталацията? Дву или 3 проводна? И как са свързани проводниците в контакта?

Вероятно имаш неизправен контакт.
Здравей, не знам каква е инсталацията, защото това е нова квартира и не съм пипал контактите.
Може да ти се стори глупав въпроса, а може и да е такъв, но меря като сложа едната дойда на металната част на уреда(по която подозирам че минава ток) и другата клема я слагам на земята на друг контакт ли?
stefarata - специалист
Залагам на незанулен контакт.
kozl - майстор
съб окт 29, 2022 1:52 pmpancake написа:
пет окт 28, 2022 7:01 amkozl написа:
чет окт 27, 2022 9:08 pmpancake написа:
Докоснах едната пробка на мултиметъра и наистина имаше покачване в напрежението. Като е изключен уредът е 5 волта и това мисля че е просто някакъв шум от мултиметъра, но като включа уреда се покачва напрежението на 16 волта. Меря с променливо напрежение. Причината може ли да е неправилно заземяване на уреда?
Къде си измервал напрежение? Едната сонда в ръката ти, а къде другата? Премери напрежение с едната сонда на уреда, а другата на защитните клеми на контакта и после към нулата.
Каква е инсталацията? Дву или 3 проводна? И как са свързани проводниците в контакта?

Вероятно имаш неизправен контакт.
Здравей, не знам каква е инсталацията, защото това е нова квартира и не съм пипал контактите.
Може да ти се стори глупав въпроса, а може и да е такъв, но меря като сложа едната дойда на металната част на уреда(по която подозирам че минава ток) и другата клема я слагам на земята на друг контакт ли?
Нагласи мутиметъра на AC (променлив ток) и за напраежение > 240 V.
Те ти инструкция за мерене:


Прикачен файл:
Измерване на U.jpg


Там де съм нарисувал нещо като пералня, мери в-у корпуса на тостера. Тостера включен в изправен разклонител и мери в съседния контакт на разклонителя.
lyubohar - майстор
Колко му е да се отворят контактите и да се проверят?Колко жици са в тях.
Даже и с фазомер може да се провери дали правилно са занулени.

Тема "Хот дог тостер с неправилно свързано заземяване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: