Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Ал_ - специалист
На всеки 2 часа включвам за 6 минути в контакта кабел, който захранва таймер, управляващ два вентилатора, монтирани в пвц тръба. В последствие искам да сложа на единия край на тази тръба клапа, която да се отваря от показания актуатор автоматично в момента, в който включа в контакта кабела,захранващ таймера с вентилаторите, и съответно щом извадя кабела от контакта актуаторът автоматично да затваря клапата. Възможно ли е, и ако да - какво ми е нужно за да се постигне.
За допълнителен кабел с постоянно захранване за актуатора - разбрах.
Добавено - целево опростявам ситуацията с щепсела за да стане ясно точно какво ме интересува. Влагомери и броячи нямат отношение към изпълнението на това, за което питам, затова и не ги споменах, иначе - те са "ръцете", включващи и изключващи щепсела в контакта:
Прикачен файл:
сензор.png
Прикачен файл:
ток.png
Прикачен файл:
сцена влага включване.png
сцена влага включване.png (96.57 KиБ) Видяна 522 пъти

preslav написа:
Защо не попиташ майстора си какво още му трябва и да му го осигуриш?
Накрая така ще стане, че на що народ затрих времето
preslav - майстор
В случая не ми е ясно защо ти трябва такава клапа???
Има такива вентиатори, които "надувайки" отварят клапата си, а след като спрат да работят, пружинки затварят изходящата част.
Не разбирам каква е задачата на клапата, гониш определена непропускливост или просто искаш да няма течение след спирането на вентилаторите?
krasi92 - майстор
Трябва ти разклонител с копче. В него включваш кабела на вентилаторите и кабела на клапата. При включване на копчето и вентилаторите и клапата ще тръгнат.
preslav - майстор
пет ное 04, 2022 5:12 pmkrasi92 написа:
Трябва ти разклонител с копче. В него включваш кабела на вентилаторите и кабела на клапата. При включване на копчето и вентилаторите и клапата ще тръгнат.
Ама като се изключи копчето, няма да се затвори клапата - трябва и постоянноо захранване.
petromaniq66 - специалист
Це-ка ключ в едната позиция храни клапата и таймера с вентилаторит в другата само клапата.
Последна промяна от petromaniq66 на пет ное 04, 2022 5:49 pm, променено общо 1 път.
Ал_ - специалист
пет ное 04, 2022 4:28 pmpreslav написа:
Не разбирам каква е задачата на клапата, гониш определена непропускливост или просто искаш да няма течение след спирането на вентилаторите?
Голям студ става без клапа, затова мислех за такова решение, а тази и добре уплътнява. Тези, за които говориш ти не вършат работа в случая, защото вентилаторите духат в различни посоки, първо единият изкарва мръсен въздух, след това вторият вкарва въздух отвън. Но щом нещата се усложняват толкова накрая ще мисля за някаква въртяща се клапа, която да се върти и в двете посоки.
krasi92 - майстор
Ако си вземе клапа със задвижка като и спреш тока тя се връща в начална позуция.
Ал_ - специалист
Загледах отново този модул:
Прикачен файл:
ток.jpg
ток.jpg (46.27 KиБ) Видяна 431 пъти


Ето му и схемата:
Прикачен файл:
6zjvpf.jpg
6zjvpf.jpg (60.05 KиБ) Видяна 431 пъти


Гнездо 4 (празно) е празно. Мога от него да пусна кабел и да го ползвам за затваряне на клапата. А кабелът от гнездо 2(вентилация) да ползвам за отварянето и.
Имам опция да създам задача: ако часът е 10(или 11, 12, 13 и т.н., модулът знае колко е часът) модулът да подаде ток за 6 минути към гнездо 2 (вентилация), след което да го изключи, а след 6 минути и 1 секунда да подаде ток към гнездо 4(празно) за 5 секунди.
Дали това не е решението?

Preslav, адмирации и благодарности, че ме разбра от първото мнение
ben84 - специалист
Чета с пияната глАва и се чудА...
Оти требе да се затвара плътно сичко и после да се търси решение за вентилация.?
Рентабилно ли е?
Оти нема една проста дупчица за естествена циркулация и туй то? :partyman:
preslav - майстор
На клапата и трябва "ток" само докато се премести от едното до другото крайно положение - трябва само да измериш времето и да го зададеш на контролера, а можеш и да се застраховаш а малко повече време за реакция.
И защо ми се струва, че ти трябват 2 клапи и един вентилатор, а не обратното?

Тема "Актуатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: