• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
nelina_london - специалист
Докато прекарвахме инсталацията ,приятелка ми бе подхвърлила за Шели ,сложени в ел.ключовете за да се ръководят онлайн .Бях останала с впечатление ,че се ползват само за on и off режим .Изобщо не бях проверявала разновидностите им .
Много готино изглежда приложението ,Трифоне ! Тъкмо ще успея да го внедря преди старта на отоплителния сезон .
sstefanov - майстор
Шнайдер имат модули, които се закачат на предпазителя, но цената няма да ти хареса, а трябва и безжичен гейтуей:

https://www.se.com/bg/bg/product/A9MEM1 ... 1517070574
nelina_london - специалист
Сигурно няма да ми хареса цената .Първо гледах на Legrand разни модификации , но пак доста скъпички .
Ако имаше поне един модул място ,щях да купя някой обикновен механичен електромер .
brum - майстор
А каква ти е целта? Електромера на ЧЕЗ не върши ли работа?
nelina_london - специалист
Нашият е към EVN :) , но следи цялата консумация ,и въпреки ,че смятам по предишни нормални месеци и по разликата разбирам какво е изразходил климатика на отопление ,искам да имам точна представа .Не искам да следя ежечасно потребление ,а цялостно за месец и за сезон .
Например , миналият Декември ,за целият месец вкъщи имаше 10 човека и няма как останалата ел. консумация да е била като когато сме 4ма .Сметнах по предходен месец ,и отоплението излезе 300 kWh , но реално е било по-малко .
brum - майстор
Почти като при мен значи :) . С тази разлика, че не само меря изразходваната, а и отдаваната енергия. Това последното е за да знам в кой момент да мина на газ.
nelina_london - специалист
Видях какво си писал за твоята термопомпа и чак се замислих какъв е COP на климатика при дефрости ,щом читава термопомпа го докарва малко над 2 в този диапазон от часове .Само ,че аз няма как да проверя колко е отдаваната енергия и ще се задоволя само с консумираната .Поне да няма как да ме обвинят ,че лъжа за консумацията за отопление ,защото май само един на десет човека ми вярват ,щом кажа цифрите за сезон .
Зависи какъв клас са климатиците.
Обикновен инверторен климатик, сравнен със същият клас ТП, от един производител, има по голям КОП.
Колкото по малка мощност има машината, КОП е по голям.

Миналият сезон- 430лв, за две машинки 7ци, инвертор и хиперинвертор, 50м2, 2стаи, коридори, баня.
Бръма ползва електромера, като мен.
Тези шелита не могат да бъдат истинско доказателство, макар да измерват много точно.

Бръме, може ли чарка и модел на ТП?!
nelina_london - специалист
Климатикът ни е един- 18 000 BTU (5,5 kW) ,средна хубост и COP , обаче аз му нмалих напора от фабричата настройка (7 от 15 степени ) до минималната ,(първа)защого идваше твърде мощен с много силен въздушен поток .Един познат скоро ,ми каза, че бил установил , при монтаж и настройка , че така се намаля и отдаваната мощност не камо силата на въздушната струя . Предстои да видя и да си направя някакъв извод по минималната консумация .
Няма значение ,до колко може да се приема за официална информацията от шелито ,супер е че е акуратно .Важното е а аз да не изчислявам като луда всеки месец -40 ,50 или 60 лв е изгорил и накрая като покажа крайните фактури да твърдят ,че е невъзможно ,все едно правя шашки с електромера на енергото .За миналият сезон сметнах общо 1000kWh ,но реално може да са били и по-малко .Чистият отопляем обем обем е 600м3
brum - майстор
Чарка е PZEM-004T (дето се търкаляше в една кутия от над 10 години) и микроконтролер със самоделен софтуер. Заради самоделните ми неща не мога и да давам акъли кое е добре. Само кусурите на някой от вариантите мога да видя :) .


Термопомпата е LG, HU091MR.U44 / HN091MR.NK5, уж 9kW, но прави пикове от почти 11kW в топло време. Инверторна. Доста видно по консумацията която е от 0.4 до 3.2 киловата.

Нелина - да, смъкваш максималната мощност и КОП-а като ограничиш въздушният поток. Но при такава консумация на енергия не бих мислил за това. А и забравих, че си с климатик - на него няма как да му измериш лесно изходящата мощност. Дебита на въздуха трудно можеш да го измериш прецизно :) .

Та при теб реално е само за статистиката. Ако решиш да се вкарваш във филма търси купешки продукт който пази данни с години назад.
Последна промяна от brum на чет ное 17, 2022 7:34 am, променено общо 1 път.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Предпазител за следене на електрическа консумация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: