• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте,
имам десктоп компютър свързан към ресивър за дошано кино чрез HDMI кабел. Към него има свързан телевизор, двд плеър и субуфер.
Случайно пипнах едновременно корпуса на компютъра и ресивъра и усетих ток, слаб но осезаем. Измерих го с мултицета - в зависимост какво е включено варира между 80 и 230 волта променливо напрежение. Дори фазомера светва.
Но токът не е като да пипнеш контакт - случвало ми се е.
Измерих и разликата от шасито на ресивъра до земя/нула в контакта - отново има разлика от 80 до 230 волта. Шасито надали е заземено, защото в куплунга избощо липва трета връзка земя. Не знам дали изобщо това измерване е меродавно.

Страх ме е дане изгори нещо. Изобщо колко е опасна тази разлика? и откъде се получава?

Мерси предварително
petromaniq66 - специалист
Ами ще изгори нещото. Вкючването на куплунзи трябва да се извършва при изключени устройства от мрежата! Разликата се получава, защото десктопа ти е занулен, а ресивера не.
Последна промяна от petromaniq66 на нед дек 04, 2022 12:41 am, променено общо 1 път.
нед дек 04, 2022 12:37 ampetromaniq66 написа:
Ами ще изгори нещото. Вкючването на куплунзи трябва да се извършва при изключени устройства от мрежата!
Това какво общо има - токът си бие при всичко включено.... (дори и свързването да е направено на изключена техника)
petromaniq66 - специалист
Занули си контакта! Обещавам да не те бие тока.
нед дек 04, 2022 12:43 ampetromaniq66 написа:
Занули си контакта! Обещавам да не те бие тока.
всичко е занулено.... и пак бие (може ми не прочетохте, че реално ресивъра няма земя изобщо в куплунга....)
petromaniq66 - специалист
Когато компа е занулен това става и със свързаните към него устройства чрез кабелите. Пробвай да имериш корпуса на комютъра дали свети разкачен.
нед дек 04, 2022 12:57 ampetromaniq66 написа:
Когато компа е занулен това става и със свързаните към него устройства чрез кабелите. Пробвай да имериш корпуса на комютъра дали свети разкачен.
Когато компа е включен в мрежата, но не е включен в ресивъра не свети. Но странното е, че корпуса на ресивъра има разлика със земята (нулата) дори при махнат захранващ кабел. Наистина не знам какво става
petromaniq66 - специалист
Откачи и антената :-D, а след като компа свети само като влючиш ресивера - нямаш никакво зануляване (правиш форума балами)...продължавай да се чудиш.
kozl - майстор
:lol:
Аз писах в една друга тема за настолен РС и принтер НР.
В принтера както и в ресивъра няма зануляване, а компа има и се получава потенциална разлика в масата на USB от принтера и нулата, която е свързана и към металния корпус на компа. Даже измерих напрежението и тока м-у маса на USB и нула.
Може би има галванична връзка от филтъра на входа на незаземения уред, може връзката да е от елемент за ОВ на инверторното захранване, но е потенциала е факт, па даже и осцилоскопа свързах да разследвам случая :-D
petromaniq66 - специалист
Напрежението по корпуса на незаземения - незанулен уред идва от прехвърлящия кондензатор между студената и топла част на импулсното му захранване. Токът е пренебрежим, но напрежението височко и не се харесва понякога от HDMI.и нежните части на тялото :-D За експеримент питащия да допре фазоуказател на корпуса на USB зарядното на телефона си.
  • 1
  • 2

Тема "Ток между компютър и ресивър" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: