Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
TiratroN - специалист
Здравейте! В едно помещение има определен брой осветителни тела. Всички се включват от един ключ. Няколко лед лампи тип лунички и две тела луминисцентни. Разделени са на две зони. Едната зона свети слабо. Ключа прекъсва фазата. След ключа замервам 220 волта. Предполагам че някъде има разклонение за първа и втора зона и там да е проблема. Замервам с мултицет първата луничка от слабата зона и напрежението е около 50 волта. Когато се разкачат следващите лунички , напрежението става 180 волта. Ако беше само това, щях да предположа слаба връзка на кабелите. Обаче в същото помещение има изведен захранващ кабел на който също напрежението е 180 волта. А той няма общо със ключа за осветлението. Мъча се да открия общ проблем, но все пак втората зона с лампите има нормално 220 волта. Чудя се дали да предположа два независими проблема или да се мъча над версията за общ проблем. Идеи?
valentino76bs - майстор
Вместо да се чудиш и маеш досега да ги беше отворил и разкачил всичките лампи :)
Виж от къде идва захр. за луните!
На един ткръг ли е всичко?
preslav - майстор
Предполагам по-рано в "слабата зона" е имало халогенки с траф, а после някой е решил да мине на LED без да премахне трафа.
TiratroN - специалист
чет дек 08, 2022 3:58 pmpreslav написа:
Предполагам по-рано в "слабата зона" е имало халогенки с траф, а после някой е решил да мине на LED без да премахне трафа.
В интерес на истината, там има и луминисцентни пури, които не работят. Разкачих където видях да има отклонения извън линията за ледовете, но нямам достъп до основното разклонение което идва от тавана. Става дума за градена конструкция от гипскартон и повечето неща са скрити. И все пак ми е странно защо и към лампите отива 180 волта и към страничния изход е същото, макар да не са вързани заедно.
velas - специалист
Как замерваш напрежението след ключа? Фазата ясно е в него, а нулата къде я "ловиш"?

Как захранващия кабел в помещението няма нищо общо с ключа? Т.е. откъде идва захранващия кабел и откъде кабела в ключа?

И още въпроси за проверка:
Фазата в ключа същата ли е като на захранващия кабел? А нулите?

П.П. Преди време електричари слагаха понижаващ траф на ~180-190 V, когато се ползваха лунички на 220V. Това доста удължава живота им.
kozl - майстор
пет дек 09, 2022 12:49 pmTiratroN написа:
чет дек 08, 2022 3:58 pmpreslav написа:
Предполагам по-рано в "слабата зона" е имало халогенки с траф, а после някой е решил да мине на LED без да премахне трафа.
В интерес на истината, там има и луминисцентни пури, които не работят. Разкачих където видях да има отклонения извън линията за ледовете, но нямам достъп до основното разклонение което идва от тавана. Става дума за градена конструкция от гипскартон и повечето неща са скрити. И все пак ми е странно защо и към лампите отива 180 волта и към страничния изход е същото, макар да не са вързани заедно.
Това за луминисцентните пури ми натвърди мисълта, че има останал дросел от тях и луните се явяват последователно свързани към него.
ESPACE - майстор
Автора докато нарича ниското напрежение слабо, и прави ЗАмервания никаква няма да я свърши. По-добре да се обади на някой дето "чува петлите" да му оправи проблема
TiratroN - специалист
пет дек 09, 2022 8:26 pmESPACE написа:
Автора докато нарича ниското напрежение слабо, и прави ЗАмервания никаква няма да я свърши. По-добре да се обади на някой дето "чува петлите" да му оправи проблема
Проблема не е как наричам нещата и как замервам, а това , че не мога да къртя където поискам и не знам как върви инсталацията :) Затова се мъча да преценя вероятностите какво може да е , и след това бих действал . На сляпо не обичам да действам . Също така , това е една от многото задачи, които върша и явно се явява маловажна засега :)
Когато измервах напржението на фазата, нула вземах от друг контакт в помещението.
Лампите как да е, може да са вързани след траф, но не мога да вярвам на това , понеже в помещението има и контакт в който напрежението също е слабо. А контакта надали е след траф :)
Идеята за два независими проблема също ми е фантастична, макар че аз самият съм поддръжник на такива ... случайности, тъй като много пъти съм ги виждал.
Lutchezar - майстор
Ниско напрежение може и да е от лоша връзка в таблото или разклонител на кутия. Сложи един калорифер в този контакт и слушай къде се чува искрене и пращене. Може и пушек да излезе. Това си иска специалист.
kozl - майстор
Аве оно продължително замерване е ставало, но пак липсва по-надеждна информация.
TiratroN написа:
Когато измервах напржението на фазата, нула вземах от друг контакт в помещението.
Е на този "друг контакт" какво е напрежението при товар? И да не би да е проблемния контакт :?
TiratroN написа:
понеже в помещението има и контакт в който напрежението също е слабо. А контакта надали е след траф
Я първо си изясни кръговете по предпазители и да не се окаже, че проблемния контакт е към кръга на проблемното осветление.
И после проверявай напрежението с нула от ап.табло да нема забпуждения.
Какви са луните и колко броя са проблемните?
След като изясниш кръговете и се окаже, че проблемния контакт не е на кръга на осветлението с проблемните луни, то на кръга с проблемния контакт дали има и други проблемни контакти?
Апартаментното табло монофазно ли е?

Тема "Слабо напрежение." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: