Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
juvesan - специалист
Здравейте, става ми неудобно, че задавам вероятно "някакви " въпроси, но проблема е, че ако се обърна в специализиран форум ще е по-страшно... :lol:
Накратко , имам такъв казус : На фото инверторите, входа към панелите е дефиниран уж ясно :толкова волта, на такава мощност и с такъв ток, но още от следващото изречение се започват уточнения как може да се добави повече панели , защото , виждате ли тези параметри ( на панелите ) били идеализирани ... В процеса на работата според слънцегреенето на входа на инвертора се получават какви ли не съотношения на напрежението /тока. За по високо напрежение на стринга - добре, понятно е, но какво става, ако стринга може да развее по-голям ток? Защо питам: в другата ми тема обясних , как се борих с моя китаец и накрая реших, че може би е правилно да си взема инвертор с 2 отделни MPPT кръга...дотук добре....само че, моите панели могат да дават около 13 А , а за двата входа ясно е написано , че поддържат 2Х 11 А. Мощността на стринговете е по -малка, но не мога да преценя какво ще се случи: Инвертора ще работи на 100% и ще "дава" ограничение на тока на максимума си OR инвертора ще се претовари при наличие на толкова "тяга" и ще даде някаква грешка...че открива късо съединение например ..или пък направо ще предаде богу дух. Нямам опит с тези неща ( не, че не си личи) и затова ако някой има идея или наблюдение...
MamaMy - майстор
При всеки един токоизточник напрежението го имаш и на празен ход. Тока зависи от консуматора. Тук в случая това се явява инвертора. При положение, че той може да тегли максимум 11А не виждам ти как ще му подадеш 13А?
brum - майстор
На моя инвертор двата MPPT тракера са свързани на късо. Панелите дават 16 ампера и всеки MPPT тракер работи на 8 ампера. Но това свързване е дадено в спецификациите на инвертора. С два тракера за по 15 ампера е.

При теб какво ще стане зависи от реализацията на тракера. Но съм по-склонен да приема, че няма да изгори.
вт яну 03, 2023 5:09 pmbrum написа:
На моя инвертор двата MPPT тракера са свързани на късо. Панелите дават 16 ампера и всеки MPPT тракер работи на 8 ампера. Но това свързване е дадено в спецификациите на инвертора. С два тракера за по 15 ампера е.

При теб какво ще стане зависи от реализацията на тракера. Но съм по-склонен да приема, че няма да изгори.
Панелите ще ти дадат 16А, ако им отвориш достатъчно шлюза, Бръме.
juvesan - специалист
вт яну 03, 2023 5:03 pmMamaMy написа:
При всеки един токоизточник напрежението го имаш и на празен ход. Тока зависи от консуматора. Тук в случая това се явява инвертора. При положение, че той може да тегли максимум 11А не виждам ти как ще му подадеш 13А?
В случая не знам как ще процедира като логика. Ако приемем, че даден източник на късо може да отдаде 10 ампера...ние го окъсяваме с предпазител 15 ампера, получава се срив на напрежението и той НЕ изгаря. Но...тук имаме контур, който се опитва да подържа някакви прараметри , чиито максимални стойности са дефинирани. От тук прозтича следното неясно за мен твърдение: следва ли, че ако запазя входното напрежение в допустими граници бих могъл да нараствам стринга в паралел до уродливи стойности и инвертора, достигайки своя максимум просто работи на на максимум и толкова? В опростения вид е като да пуснеш лампа за мигач 12 волта на тягова батерия 12 волта 1450 амперчаса и да се тревожиш, че нещо може да й стане на лампата, че, виждаш ли, много мощна батерия..което е глупаво. Само че тук се притеснявам, че ако панелите дават възможност да има по висок ток при непомръдващо напрежение, то логиката ( на инвертора) да не реши, че се случва нещатна ситуация и да влезе в някакъв защитен режим....ей това не знам, а искам....
Детето - специалист
Ясно е написан максимума и не трябва да го надхвърляш, защото инвертора ще изключи. А тръгването ще може да се случи когато от панелите има под максимума. На хуавея при мен му дават 600 волта на стринг и 4500W. На стринг съм връзвал 5460W и напрежението се доближаваше до макс. Въпросът е, че по ток не съм го претоварвал, защото макс на панелите беше 10А и малко а инвертора май беше 11.5А
Получавал съм съобщения за високо напрежение, но инвертора не е изключвал.
Когато си избирах панелите ми беше обяснено, че мога да сложа и панели на които им дават повече А от тези на инвертора, но в идеалните условия ще бъде драмата, когато тока надхвърли макс. на този на инвертора.
Затова гледай ако правиш нещо да бъдеш близо до макс. но не и да го надхвърляш.
juvesan - специалист
пет яну 06, 2023 5:22 pmДетето написа:
Ясно е написан максимума и ....
Когато си избирах панелите ми беше обяснено, че мога да сложа и панели на които им дават повече А от тези на инвертора, но в идеалните условия ще бъде драмата, когато тока надхвърли макс. на този на инвертора.
Затова гледай ако правиш нещо да бъдеш близо до макс. но не и да го надхвърляш.
Добре, обаче масово се подсказва, че може да се преоразмеряват панелите като мощност, защото NOCT. бил по близо от истината като експлоатация. Аз нямам толкова панели, че да го претоваря (като условна мощност)...би било абсурдно, ако успея да му вдигна тока над допустимото...и все пак не съм запознат и питам. Въобще преоразмеряването е масово дискутирано, но хората се водят за панели, които все пак са в границите....
brum - майстор
Ще изключи (или евентуално изгори) ако докараш по-високо напрежение от максималното на MPPT входа. Стига се филмира - пускай и се радвай на "безплатният" ток. Изтърва хубавото слънчево време от Коледа до днес от чудене.
hidrazin - майстор
нед яну 08, 2023 3:37 pmjuvesan написа:
Добре, обаче масово се подсказва, че може да се преоразмеряват панелите като мощност...
...но не и по ток. Няма проблем да си гръмнеш инвертора и с по-малка мощност панели.
Не правиш разлика между ток и мощност.
В края на краищата инвертора е консуматив.
За целия живот на панелите вероятно ще се наложи да го смениш поне веднъж.
:partyman:
juvesan - специалист
нед яну 08, 2023 4:30 pmhidrazin написа:
нед яну 08, 2023 3:37 pmjuvesan написа:
Добре, обаче масово се подсказва, че може да се преоразмеряват панелите като мощност...
...но не и по ток. Няма проблем да си гръмнеш инвертора и с по-малка мощност панели.
Не правиш разлика между ток и мощност.

:partyman:
Всъщност правя разлика. Проблема е, че не знам какво ще направи инвертора, ако , докато търси Убавата работна точка изведнъж се окаже, че тя е там, където тока е по висок от максимално допустимия ток на входа. Стандартно е ясно, че напрежението ще почне да се срива...панелите толкова си могат....Какво става обаче, ако могат повече...Не мога да видя някъде това да е обяснено -как ще процедира-
- ще изпадне в защита и даде грешка
- ще Ограничи до максимума по ток
- друго

Но, има една И такава характеристика Максимално допустим ток, ( става дума точно по DC....който е с 10 процента над максималния...той тогава за какво е? :?
Ако някой има на негов или друг инвертор, където това е формулирано да хвърли един линк...ще съм му благодарен... :prayer:

Тема "Характеристики нa DC входа на инвертор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: