Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
tzetz009 - специалист
пон яну 09, 2023 10:03 amjuvesan написа:
.....
Гложди ме въпроса : какво , дявол да го вземе става, ако минеш НАД максималният ток , но си ПОД тока на късо в каталога ? :? :?
:) За да минеш над максималният ток трябва да прекалиш с максималното напрежение (вече ти го казаха).

(Как се дефинира ток на късо съединение?) За да достигнеш тока на късо съединение трябва полупроводниците във входната верига да са станали ЦЕЛИ проводници :-D . Процеса изобщо не е плавен. Всичко става много рязко и не подлежи на плавен контрол.

:partyman: :partyman: :partyman:
hidrazin - майстор
пон яну 09, 2023 8:41 pmtzetz009 написа:
За да минеш над максималният ток трябва да прекалиш с максималното напрежение (вече ти го казаха).
В конкретния случай (с инверторите) това не е вярно!
Пък и не само с инверторите...
:partyman:
juvesan - специалист
пон яну 09, 2023 8:41 pmtzetz009 написа:
пон яну 09, 2023 10:03 amjuvesan написа:
.....
Гложди ме въпроса : какво , дявол да го вземе става, ако минеш НАД максималният ток , но си ПОД тока на късо в каталога ? :? :?
Всичко става много рязко и не подлежи на плавен контрол.

:partyman: :partyman: :partyman:
Офтопик: Някога дигнах един 250 амперов....оказа се, че според някои синия цвят е нула и наличие на жълто зелен нищо не значи....син -0 , другите -фази .....беше велико преживяване....не си представях, че нитовете на една присъединителна лайсна могат да заприличат на точкова заварка...всеки от тях.... :partyman: :toimonster:
. Лятото ще имаш леки допълнителни загуби - вероятно по-малки от 0,5%
На двата входа по 5 панела от посочените.
Успех!
Отчитайки, че се бях наканил на 2стринга по 4 панела...правят едва 196 волта и далеч от идеалното разположение....и тези проценти са съмнителни... :partyman:
juvesan - специалист
Завършека....след достатъчно умуване, туткане и чудене...ми направиха оферта новият ;) 2стрингов, 14 амперов заместител ....на същата цена....закупих го, монтирах го заедно с лимитера и....слънцето свърши. Беше полезно поне да видя, че на стринга с95 волта, въпреки това, че се намира под 120 волтовият праг на мррт се генерира енергия...смешно малка в мъглата, но ще изгрее Райко :drinkers:
Благодаря на всички, които помогнаха всичко да ми изкристализира :partyman: :partyman:
juvesan - специалист
Така.... Искам само да споделя, че наистина НЕ е добре да се подхожда към панелите по "стандартните" правила за ток и напрежения. Даже в тези съмнително слънчеви дни установих, че на единият стринг на моменти панелите развиват до 10.2 ампера, така че....не ми се мисли лятото. В тази връзка - не си слагайте панели с по висок ток от този на входа на инвертора - явно може И да го достигне...Относно генерацията ми се иска да попитам - в момента максимума от моите панели 3,3kvp " развивам" 1980 вата върхова мощност при ясен ден...има ли някакъв коефицент лято зима, който да ми позволи теоретически да добия представа колко би генерирало през лятото? Не става дума за нещо точно, по скоро за принципно положение и наблюдения. Ясно е, че моята конструкция не позволява оптимизации,но поне да реша дали някакъв екстензивен метод е обоснован.... :weedman:
brum - майстор
Колкото и да го мисля не виждам читав контролер как ще се издъни при по-голям ток от номиналният. Очаквам да ограничи мощността на изхода, да фиксира едно определено напрежение и да дърпа по-малко ток от максималният който подават панелите.

Та не се филмирай толкова.

Относно формулите - нещата зависят от ъгъла на монтаж на панелите. Смяташ спрямо ъгъла на слънцето и нещата си идват на мястото.

За формули и сметки - https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html. При мен максимума който са дали и максимума дето докарвам е почти идентичен. На картинката долу се вижда червена линия която казва какъв би бил максимума на база на сметките и оранжева - колко реално съм добил.

Прикачен файл

1.jpg
1.jpg (36.54 KиБ) Видяна 416 пъти
juvesan - специалист
Та не се филмирай толкова.
О, моя филм свърши....за насоченоста ми е ясно, аз се чудих за зависимост, която някой е "извел" ...че панел, лежащ на земята, на 1 януари дава с примерно 20 процента по същото време на 1 юли...но пък сега се замислям, че това не са линейни зависимости...явно ще мерим :?
hidrazin - майстор
нед фев 12, 2023 3:49 pmjuvesan написа:
... в момента максимума от моите панели 3,3kvp " развивам" 1980 вата върхова мощност при ясен ден...има ли някакъв коефицент лято зима, който да ми позволи теоретически да добия представа колко би генерирало през лятото?
Генерирало какво? Тази "върхова мощност или дневно производство на енергия?
Лятото "върховото" производство ще ти падне заради жегите но пък ще правиш повече енергия поради дългия ден.
Иначе за производството тук има един съвсем ориентировъчен и лесен калкулатор - ЦЪЪЪК
:partyman:
P.S. И не, не си слагайте панели с по-голям ток от максимално допустимия входящ на инвертора...
juvesan - специалист
Генерирало какво? Тази "върхова мощност или дневно производство на енергия?
това означава, че сега, от 12 докъм 14 часа съм си правил проба....засядам с бойлера и една печка, изгонвам инверторите, които много "играят" и карат лимитера ми да се побърква и започвам ....на 1940 - 1980 вата груба активна мощност лимитера престава да играе роля и грубо казано вече плътно "добавям" от мрежата липсата... а инвертора се закотвя на тази мощност и седи на нея.... не може повече ....и това го взимам като начален репер на моята текуща "мощ" , която , ако искам да бъда ефективен БИ следвало да не надхвърлям . И затова се мъча да "видя" тази мощност през лятото и да реша мога ли да обявявам , че засега оставам с тези панели или ще слагам още.... :axe:

Тема "Характеристики нa DC входа на инвертор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: