Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Котлонът е Tristar IK-6174. Открих транзистора и греца повредени. Смених ги, котлонът тръгна и поработи малко. Бях сложил една тенджерка. В един момент светна бушона и намерих транзистора станал на жичка. Възможно ли е да е причина тенджерката, ако не е специално за индукционни котлони?
Благодаря ви предварително!
gogo7777 - майстор
Не
Купил си котлона от амбулантен търговец :wink:
hidrazin - майстор
пет фев 10, 2023 8:14 pmatanas_ko написа:
Възможно ли е да е причина тенджерката, ако не е специално за индукционни котлони?
Не!
За да гори IGBT-то си има причина която не си открил.
Дмек всяка смяна на IGBT-то ще има същия ефект - "станал на жичка".
Опции:
- в сервиз където знаят какво правят и дават гаранция.
- нов котлон.
Толкоз.
:partyman:
sstefanov - майстор
пет фев 10, 2023 10:23 pmhidrazin написа:
- нов котлон.
И не индукционен. Няма никакъв смисъл от него.
hidrazin - майстор
пет фев 10, 2023 10:49 pmsstefanov написа:
И не индукционен. Няма никакъв смисъл от него.
+1
Напълно подкрепям.
:partyman:
ESPACE - майстор
Не мога да се съглася с горните две мнения. Индукционния котлон е голяма работа :)
пет фев 10, 2023 8:14 pmatanas_ko написа:
Котлонът е Tristar IK-6174. Открих транзистора и греца повредени. Смених ги, котлонът тръгна и поработи малко. Бях сложил една тенджерка. В един момент светна бушона и намерих транзистора станал на жичка. Възможно ли е да е причина тенджерката, ако не е специално за индукционни котлони?
Благодаря ви предварително!
Като го гледам тоя Tristar е 1:1 с моя HÖBERG. И моя IGBT изгоря преди години. Никакъв друг проблем освен транзистора не открих. Усъмних се в намотката. Взех тефлоново платно и с него изолирах навивките да не се опират една в друга. Оттогава минаха поне 5 години, котлона се ползва редовно.
Avas_co - майстор
И аз съм супер доволен от индукционните котлони, никакъв проблем с тях.
Имам печка с такива, от не знам колко години, много доволен.
Няма как съд да повреди такъв котлон, то или работи със съда или не. Иска си джилязо.
Пък тоя транзистор да думка, си има някаква причина. И трябва да се намери.
sstefanov - майстор
Какво им е преимуществото спрямо обикноеените котлони?
brum - майстор
По-бързо стоплят и харчи по-малко енергия. Недостатъците са, че си искат специални съдове и промяна в навиците за работа с котлон.

Вода на индукционният котлон завира по-бързо отколкото в каната за вода. Като си стопля обяда плота е топъл, но не горещ. Ако изкипи нещо докато се готви се бърше с лекота.

Ако пържиш яйца пускаш котлона, слагаш олиото, и докато отвориш хладилника да извадиш и счупиш яйцата вече е загрял.

И не е като микровълновата - топли се тенджерата, а не храната. Съответно дали готвиш на нормален котлон или на индукционен няма разлика в приготвената храна. Че разни хора като чуят индукционен котлон и само вреди за здравето са им в главата.
ivan nl - помощник
пет фев 10, 2023 8:14 pmatanas_ko написа:
Котлонът е Tristar IK-6174. Открих транзистора и греца повредени. Смених ги, котлонът тръгна и поработи малко. Бях сложил една тенджерка. В един момент светна бушона и намерих транзистора станал на жичка. Възможно ли е да е причина тенджерката, ако не е специално за индукционни котлони?
Благодаря ви предварително!
Не. колко е разстоянието от намотката до тигана? Гледай да е 2.5-3см. при малко / голямо разстояние транзистора гърми

Тема "IGBT транзистор гори често на индукционен котлон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: