• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
Въпросният трансформатор е захранващият от портативен руски телевизор Електроника-407

Прикачен файл:
Траф телевизор.jpg

:partyman:
Lutchezar - майстор
Изби рибата направо!
Кажи как го разпозна?
Lutchezar - майстор
Мда. Простите решения, гениални решения, аз дори не увеличих снимката да търся надпис, явно трябва да си лягам вече...
Fredifredi7117 - помощник
чет яну 05, 2023 10:30 pmhidrazin написа:
Въпросният трансформатор е захранващият от портативен руски телевизор Електроника-407


Траф телевизор.jpg
Благодаря много, тук от тази схема се вижда че дава изправено напрежение 28в, което е 20 в променливо както си и пише, всичко е точно, само незнам защо на схемата го пише в скоби 12+16в, а иначе пиши 10+14в, които тръгват към слаботоковата верига, как се намалява на 14 и 10в., то се вижда че съм начинаеш, но ..имам желание да понауча.., Мерси много са изчерпателния отговор.
Освен това 3 и 3" къде отиват, нещо виждам заземяване..
На вторичната дали са еднакъв брой навивките на едното и другото рамо, сигурно са..което значи чеможе да се извадят 2x10v??
Мерсиии!!


:partyman:
Fredifredi7117 - помощник
пет яну 06, 2023 11:59 amFredifredi7117 написа:
чет яну 05, 2023 10:30 pmhidrazin написа:
Въпросният трансформатор е захранващият от портативен руски телевизор Електроника-407


Траф телевизор.jpg
Благодаря много, тук от тази схема се вижда че дава изправено напрежение 28в, което е 20 в променливо както си и пише, всичко е точно, само незнам защо на схемата го пише в скоби 12+16в, а иначе пиши 10+14в, които тръгват към слаботоковата верига, как се намалява на 14 и 10в., то се вижда че съм начинаеш, но ..имам желание да понауча.., Мерси много са изчерпателния отговор.
Освен това 3 и 3" къде отиват, нещо виждам заземяване..
На вторичната дали са еднакъв брой навивките на едното и другото рамо, сигурно са..което значи чеможе да се извадят 2x10v??
Мерсиии!!
Тук същона вторичната на моя траф има още една връзка между навивките с бял проводник, не ми става ясно кое с кое свързва...


:partyman:
hidrazin - майстор
пет яну 06, 2023 3:36 pmFredifredi7117 написа:
Благодаря много, тук от тази схема се вижда че дава изправено напрежение 28в, което е 20 в променливо както си и пише, всичко е точно, само незнам защо на схемата го пише в скоби 12+16в, а иначе пиши 10+14в, които тръгват към слаботоковата верига, как се намалява на 14 и 10в., то се вижда че съм начинаеш, но ..имам желание да понауча.., Мерси много са изчерпателния отговор.
Освен това 3 и 3" къде отиват, нещо виждам заземяване..
На вторичната дали са еднакъв брой навивките на едното и другото рамо, сигурно са..което значи чеможе да се извадят 2x10v??
Мерсиии!!
Тук същона вторичната на моя траф има още една връзка между навивките с бял проводник, не ми става ясно кое с кое свързва...
На вторичната навивките са еднакви в двете рамена. Всяка от вторичните намотки дава по около 8V ПРОМЕНЛИВО напрежение на празен ход.
3 и 3" никъде не отиват. Те се използват когато трансформатора трябва да работи на мрежа 127V променливо.
Белия проводник свързва двете секции на екраниращата намотка - изводи 0
Единия извод е желателно да се свърже към общата маса на захранваното електронно устройство.
За останалото ето това е едно добро начало - Първи стъпки в радиоелектрониката от к. т. н. инж. Атанас Шишков

Прикачен файл:
Трансформатор ТС-10-3.jpg
Трансформатор ТС-10-3.jpg (101 KиБ) Видяна 732 пъти

:partyman:
Fredifredi7117 - помощник
пет яну 06, 2023 4:21 pmhidrazin написа:
пет яну 06, 2023 3:36 pmFredifredi7117 написа:
Благодаря много, тук от тази схема се вижда че дава изправено напрежение 28в, което е 20 в променливо както си и пише, всичко е точно, само незнам защо на схемата го пише в скоби 12+16в, а иначе пиши 10+14в, които тръгват към слаботоковата верига, как се намалява на 14 и 10в., то се вижда че съм начинаеш, но ..имам желание да понауча.., Мерси много са изчерпателния отговор.
Освен това 3 и 3" къде отиват, нещо виждам заземяване..
На вторичната дали са еднакъв брой навивките на едното и другото рамо, сигурно са..което значи чеможе да се извадят 2x10v??
Мерсиии!!
Тук същона вторичната на моя траф има още една връзка между навивките с бял проводник, не ми става ясно кое с кое свързва...
На вторичната навивките са еднакви в двете рамена. Всяка от вторичните намотки дава по около 8V ПРОМЕНЛИВО напрежение на празен ход.
3 и 3" никъде не отиват. Те се използват когато трансформатора трябва да работи на мрежа 127V променливо.
Белия проводник свързва двете секции на екраниращата намотка - изводи 0
Единия извод е желателно да се свърже към общата маса на захранваното електронно устройство.
За останалото ето това е едно добро начало - Първи стъпки в радиоелектрониката от к. т. н. инж. Атанас Шишков

Много благодаря, за изчерпателнияя отговор и за линка който сте ми пратили за трафа и за Шишков.., тази екранираща намотка между първичната и вторичната ли се поставя?
Ще взема да прочета малко пък пак ще питам ако трябва, интересно ми е защо се разпределят намотките надвете рамена..??
Засега Ви желая приятна вечер!! Много Благодаря!
Аз принципно се интресувам сега от компютърни захранвания, имам едно на което ps-on е повредено, два 3,6в. и вентилаторът стартира самоза миг и спира, чува се и свистене, но в определени момнети се оправя, незная как., ще проверя там има един кондензатор преди шим модула и съпротивление, но прочетох че този сигнал за ps-on e свързан и с vsb-дежурката, така че е сложно, струва ми се.Лека вечер!! :wink:


Трансформатор ТС-10-3.jpg


:partyman:
hidrazin - майстор
пет яну 06, 2023 7:36 pmFredifredi7117 написа:
... тази екранираща намотка между първичната и вторичната ли се поставя?
Да. Предназначението и е да спре смущения проникващи от мрежата към захранваното устройство.
Похвално е че ти е мерак и ако наистина е така давай напред.
От сега да те предупредя - без четене на книги/учебници няма да стане.
Плюс проба-грешка. Демек да не се притесняваш да сътвориш или изгориш нещо.
Всички сме минали по този път, включително и аз.
Въпросната книга, същото издание и корица я имам и съм си я купувал със стотинките за закуска прясно издадена. :-D
Но вече имах към две години "стаж" и няколко "взривени" ... неща.
Успех!
:partyman:
Fredifredi7117 - помощник
благодаря много за препратката..!!
  • 1
  • 2

Тема "Здравейте, този трансформатор ми е мътен.., моля пояснете..?? Мерси!!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: