• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте, имам съдомиялна Беко DIS 5831, която има следният проблем. При стартиране на програмата пълни вода и спира, т.е не се включва циркулационната помпа. След около 2 мин допълва вода. След 2 мин отново допълва и разбира се водата почва да прелива в казанчето на дъното и вдига поплавъка. Изпомпването на вода си работи. Странното е че таймерът не отброява, т.е при стартиране на програмата намалява с 1 минута и после така стои. Разглобих съдомиялната, всички маркучи и помпи са чисти от към боклуци, не са блокирани. Проверих кабелите, които минават през вратата до цикулационната помпа за прекъсване (от движение на вратата), здрави си. Разглобих самата циркулационна помпа, ел. двигателят показва около 50 ома съпротивление, изглежда здрав. Големият кондензатор също го премерих. Имате ли идея каква може да е причината да не започва самото въртене на циркулационната помпа, съответно миенето. Благодаря!
brum - майстор
Датчик за нивото на водата има ли (пресостат)? Ако да - погледни него. Да пълни няколко пъти до преливане звучи като да мисли, че не е напълнила достатъчно вода.
пон яну 16, 2023 4:10 pmbrum написа:
Датчик за нивото на водата има ли (пресостат)? Ако да - погледни него. Да пълни няколко пъти до преливане звучи като да мисли, че не е напълнила достатъчно вода.
Не мисля че има датчик за ниво на водата или поне аз не го намирам. Смених дебитомера, тъй като с оригиналния с първото пълнене преливаше. Със сменената част сега пълни ок, поне така изглежда. След 2 мин обаче пак добавя вода.
kozl - майстор
Опитай с питане във форума за ремонт на битова техника

Аз разполагам с АЕГ, но тя не е с дебитомер, а има 2 отделни пресостата и чрез тях следи нивото на водата в миялната.
Вероятно и логиката на управление е различна. При АЕГ-то циркулационната помпа тръгва при затворен контакт на пресостата за ниско ниво. Ако след като се развърти циркулационната помпа и нивото спадне и пресостат НН изключи помпата не спира, но се включва клапана за пълнене за няколко секунди и т.н.
Ако дебитомера определя пълненето аз логично мисля, че трябва все пак да има датчик за ниво. Ако дебитомера е на принципа на следене на въртенето на турбина, то турбината може да се върти и от въздух в тръбите и това да излъже управлението на миялната, че е заредена с вода, а то сухо. Та по такава неква логика си мисля, че трябва да има датчик за ниво. Но пък поради икономичност може и да няма датчик за ниво :? Все пак си писал, че има датчик за преливане, а той също сработва и при превишено ниво в миялната. Обаче откъде у-нието ще получи сигнал за недостатъчно ниво ако дебитомера не отчита вярно или ако има въздух в тръбите :?
вт яну 17, 2023 8:32 amkozl написа:
Ако дебитомера определя пълненето аз логично мисля, че трябва все пак да има датчик за ниво. Ако дебитомера е на принципа на следене на въртенето на турбина, то турбината може да се върти и от въздух в тръбите и това да излъже управлението на миялната, че е заредена с вода, а то сухо. Та по такава неква логика си мисля, че трябва да има датчик за ниво. Но пък поради икономичност може и да няма датчик за ниво :? Все пак си писал, че има датчик за преливане, а той също сработва и при превишено ниво в миялната. Обаче откъде у-нието ще получи сигнал за недостатъчно ниво ако дебитомера не отчита вярно или ако има въздух в тръбите :?
Благодаря за отговора, пуснах питане и във форума за битова техника. На мен ми се струва че дебитомера е трудно да се завърти само с въздух, трябва си вода. Огледах я съдомиялната пак и не виждам да има датчик за ниво, не го намирам и като част, която се продава.
zz_stefanov - майстор
https://www.service-ruse.eu/forum/topic ... topic=3895
Май нашите нямат сензор за ниво, освен този за прелялата вода
kozl - майстор
А може ли сензора да не е пресостат, а да работи на проводимост :?
Ако има такъв сензор, моята логика, основана от опит с мръсна вода е, че сондите трябва да са възможно раздалечени иначе се опроводяват и без да има ниво вода м-у тях.

А поплавъка и той е датчик за ниво. Само че авариен и както автора е писал сработва при превишено ниво (много вода и преливане от зумпфа) в зумфа и стопира процеса в авариен режим. Но как у-нието ще разбере, че в зумпфа има малко вода :?
ivanpn написа:
При стартиране на програмата пълни вода и спира, т.е не се включва циркулационната помпа. След около 2 мин допълва вода. След 2 мин отново допълва и разбира се водата почва да прелива в казанчето на дъното и вдига поплавъка.
Това описание ме кара да си мисля, че има някакъв датчик за ниво в зумпфа, който да праща сигнал към у-нието за нивото в зумпфа и управлението пуска допълнително вода. При АЕГ-то допълнителната вода се подава по таймер от управлението при сигнал от пресостата на ниски ниво (НН). Но щом има дебитомер може дозата на допълване да не се определя от таймер, а да се определя от данните по дебитомера, но все пак каква е причината за да се задейства режим на допълване :?
И моята логика е, че до процесора не достига сигнал за нормално ниво в зумфа и той не стартира циркулационната помпа и минава в режим на допълване и така докато влезе в авариен режим по сигнал от поплавъка в тавата под миялната. Респективно програмата не тече по време, защото е зациклила в началния си режим - зареждане и не се изпълнява необходивото условие за преминаване в спедващия цикъл - стартиране на циркулационната помпа.

За тези, които четат темата и имат изправни миялни с дебитомер имам въпрос:
Какво се случва веднага след стартиране на програма?
При АЕГ първото действие е включване на дренажната помпа независимо от това колко вода има в зумпфа на миялната.
Jacomo - специалист
чет яну 19, 2023 7:51 amkozl написа:
За тези, които четат темата и имат изправни миялни с дебитомер имам въпрос:
Какво се случва веднага след стартиране на програма?
При АЕГ първото действие е включване на дренажната помпа независимо от това колко вода има в зумпфа на миялната.
При новите Bosch преценява с фотосензор дали водата е чиста и ако е чиста, програмата продължава с наличната вода и евентуално допълва. Но имам един стар NEFF набор '88 и той винаги започва програмата с източване на старата вода.
kozl - майстор
И на АЕГ-то има такъв датчик, но аз не знам каква му е ролята.


Изображение



Изображение



Изображение



Изображение
  • 1
  • 2

Тема "Съдомиялна Беко DIS 5831 - не върти циркулационна помпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: